Česko ignoruje rozhodnutí USA. Postoj k židovským osadám nezmění

Česko nezmění názor na právní postavení židovských osad na Západním břehu Jordánu a nadále se drží rezolucí OSN. Rozhodnutí Spojených států, že už nebudou osady považovat za protiprávní, nemá na českou pozici žádný vliv.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

"Prohlášení USA nemá vliv na naši dosavadní pozici. Držíme se společné pozice EU, respektujeme mezinárodní právo a rezoluce OSN a rozhodnutí mezinárodních soudů," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

"Ačkoliv je naše pozice odlišná od současné pozice USA, věříme, že stejně jako pro EU, tak i pro USA je důležité, aby pokračoval mírový proces," doplnila.

Spojené státy v pondělí oznámily, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa mění svůj dosavadní a dlouhou dobu existující pohled na židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu a přestává je pokládat za porušení mezinárodního práva. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozhodnutí uvítal.

Evropská unie v pondělí uvedla, že se její postoj nemění a že se dál řídí výkladem, podle nějž je výstavba osad nelegální. V úterý americký postoj odsoudilo Rusko, podle něj nový přístup USA zvyšuje napětí v oblasti a podrývá právní základ řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Izrael obsadil Západní břeh Jordánu za vítězné války v roce 1967. Území ale nemělo status suverénního státu, takže Izrael odmítá termín okupace. Kritika jeho osadnických aktivit vychází většinou z jednoho ze článků čtvrté Ženevské úmluvy, v němž stojí, že "okupační mocnost nemůže deportovat nebo přesunout část svého obyvatelstva na území jí obsazené".

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Desítky tisíc lidí vyrazily protestovat proti Babišovi

10.12.2019 21:18 Desítky tisíc lidí dnes demonstrovaly v Praze za odstoupení Andreje Babiše (ANO) z funkce předsedy…

Babiš požadavky demonstrantů odmítá. Rezignovat nehodlá

10.12.2019 19:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyslyší výzvu spolku Milion chvilek k rezignaci. Právo lidí…

Piráti a TOP 09 se opět hádají. Padne pražská koalice?

10.12.2019 16:17 Aktualizováno Pražská TOP 09 nechce kritikou primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) rozbít magistrátní koalici Spojených…

Krize v pražské koalici: Primátor Hřib je ochoten jednat s Pospíšilem

10.12.2019 15:25 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se nebrání schůzce s předsedou zastupitelů Spojených sil pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama