Česko letos čekají krajské volby. Udrží se ČSSD na druhém místě?

Českou republiku na podzim čekají krajské volby, které zřejmě budou více než jen bitvou o vládu v regionech. Pro mnohé strany budou i testem před sněmovními volbami v příštím roce a možných předvolebních koalic. Vítězství v krajských volbách bude obhajovat ANO před ČSSD. Regionální volby se uskuteční pravděpodobně zkraje října.

Ilustrační foto
doporučujeme

Hnutí ANO před čtyřmi lety zvítězilo v devíti ze 13 krajů a získalo 176 z 675 krajských mandátů, tedy zhruba čtvrtinu z nich. Volební vítězství ale dokázalo přetavit jen v pět hejtmanských křesel. Stejný počet hejtmanů si z předchozích 11 udržela díky povolebním koalicím druhá ČSSD, přestože vyhrála jen ve dvou krajích. Získala celkově 125 krajských zastupitelů, což představovalo zhruba pětinu křesel.

Po jednom hejtmanovi mají KSČM (86 křesel), KDU-ČSL (61 křesel) a Starostové pro Liberecký kraj (SLK), kteří s partnerským hnutím STAN získali dohromady 56 mandátů. Pod stupni vítězů skončila ODS, byť obsadila 76 křesel, stejně jako TOP 09 s 19 mandáty, SPD s osmnácti a Piráti s pěti mandáty. V počtu křesel s Piráty drželi krok Zelení, předstihla je zemanovská Strana práv občanů (16 křesel) a SNK Evropští demokraté (šest křesel).

Hnutí ANO při krajské volební premiéře v roce 2016 vyhrálo ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Sociální demokraté obhájili první místo jen v Jihočeském kraji a na Vysočině, hejtmanství si ale udrželi v obou východočeských krajích a v kraji Plzeňském.

Komunisté si udrželi vedení Ústeckého kraje pro Oldřicha Bubeníčka. SLK v čele s Martinem Půtou znovu uspělo v Libereckém kraji. Pro lidovce získal Zlínský kraj jejich krajský lídr Jiří Čunek.

Zatímco ANO díky stabilní silné voličské podpoře půjde do krajských voleb samostatně tak, jako třeba Piráti, mnohé strany už začaly shánět předvolební spojence. Na rozdíl od minulých voleb to ale neplatí jen pro menší sněmovní uskupení, jakými jsou KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, ale i pro ODS a také sociální demokraty. Mezi důvody patří úbytek voličské přízně pro kdysi nejsilnější vládní stranu. Sociální demokraté v Pardubickém kraji se už spojili s hnutím Společně pro kraj ve volební uskupení 3PK, tedy Pro prosperující Pardubický kraj.

KDU-ČSL bude kandidovat v Ústeckém kraji společně s ODS, v Pardubickém kraji se stranou SNK Evropští demokraté a hnutím Nestraníci, v Olomouckém se Zelenými, TOP 09 a hnutím ProOlomouc. Blízko je dohoda o kandidatuře s TOP 09 a STAN ve Středočeském kraji. ODS bude v Královéhradeckém kraji kandidovat s hnutími STAN a Východočeši.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 16:02 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama