Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl Babiš diplomatům

Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým, který prosazuje národní zájmy. Ve videozdravici k zahájení dnešní konference ekonomických diplomatů v Černínském paláci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Andrej Babiš

Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) se během koronavirové pandemie ukázalo, že Česká republika má firmy, které vynikají v perspektivních oborech, jako jsou zdravotnictví, digitální technologie či nanotechnologie.

Babiš ocenil intenzivní spolupráci mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu a obchodu, jež se podle něj zlepšila i díky ministrům Kulhánkovi a Karlu Havlíčkovi (za ANO). Příkladem je podle něj květnové otevření kanceláře státní agentury Czech Trade v budově generálního konzulátu v Sao Paulu.

Koronavirová pandemie postavila ekonomiky před mnohé výzvy. Negativní dopad měla na zahraniční obchod a investice. Vývoz podle premiéra loni klesl o 4,4 procenta, počet investičních projektů v ČR za loňský rok pak představoval 31 procent průměru z let 2018 a 2019.

Pandemie podle Babiše přinesla i nárůst protekcionismu a posílila roli státu v ekonomice. Jde o novou výzvu, v níž musí ekonomická diplomacie pomoci, míní. České firmy mají podle něj ve světě dobré renomé, zároveň ale slýchává přání zahraničních partnerů, aby se ještě více tuzemských společností angažovalo a investovalo v zahraničí. ČR má ambici stát se zemí nápadů, nových technologií a investicí, řekl Babiš. Prioritou ekonomické diplomacie podle něj musí být například zapojení českých firem v zahraničních projektech v oblasti energetiky.

Podpora českým firmám a podnikatelům je důležitější než kdy dříve, firmy potřebují pomoc, aby nepřišly o trhy, na kterých se již prosadily a dlouhodobě udržely, řekl Kulhánek. Pandemie podle něj napáchala celosvětově obrovské škody, přinesla ale i některá pozitiva.

"Ukázalo se, že Česká republika má firmy, které vynikají v perspektivních oborech, jako je zdravotnictví, digitální technologie, nanotechnologie, a obstojí tak i v mezinárodní konkurenci," poznamenal ve videozdravici ministr, který se kvůli dnešnímu jednání Rady pro zahraniční věci v Lucemburku s ekonomickými diplomaty sejde až v úterý. Technologická vyspělost českých firem je podle něj klíčovým předpokladem, aby se z ČR stala znalostní ekonomika na nejvyšší úrovni. "Český inovační potenciál by neměl zůstat nevyužitý," dodal Kulhánek.

Diplomaté budou až do pátku diskutovat s představiteli vládních institucí, příspěvkových organizací a podnikateli o vzájemné spolupráci při podpoře ekonomické diplomacie. Vzhledem ke koronavirové pandemii se konference koná v tzv. hybridním formátu, část ekonomických diplomatů se jí účastní on-line.

Pod Koudelkou se láme větev? Babiš se v pondělí setká se Zemanem

01.08.2021 16:13 Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pondělí setká s prezidentem Milošem Zemanem. Potvrdil to dnes ČTK a…

Vláda chce změnit systém odměňování hygieniků

01.08.2021 13:29 Vláda chce změnit systém odměňování hygieniků a stabilizovat tak personální situaci na…

Premiér Babiš letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách

31.07.2021 15:41 Dva týdny dovolené mají před sebou ministři vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Oproti minulým…

Babiš chce příští týden řešit, kdo povede BIS po Koudelkově konci

30.07.2021 13:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vyřešit, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po…

Poslanci schválili zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

30.07.2021 13:45 Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z…

Volby by vyhrálo ANO, druhá je koalice Spolu. STAN a Piráti se propadli,…

30.07.2021 12:08 Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená…

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Související:

Právě se děje