Česko nekoupí pro předsednictví v EU budovu v Bruselu

Ministerstvo zahraničí ustoupilo od záměru koupit novou budovu pro stálé zastoupení Česka v Bruselu, píše Deník N. Pořídit ji chtělo v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii.

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Koronavirová krize zpozdila jednání, nebylo reálné, aby nová nemovitost byla připravena k užívání pro české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022, řekl deníku mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Ministerstvo zahraničí (MZV) nyní podle její mluvčí Zuzany Štíchové uvažuje pro předsednictví o pronájmu prostor.

Jedním z důvodů byly podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) také úspory. "Do nákupu nové budovy v Bruselu promluvila pandemie, donutila nás hledat úspory i v této oblasti," řekl Deníku N ministr, jehož resort měl přípravu projektu na starosti. Konci projektu předcházelo jednání Černínského paláce s ministerstvem financí, které by na nákup muselo vyčlenit prostředky ze státního rozpočtu. Úřad pod vedením Aleny Schillerové (ANO) prý po ministerstvu zahraničí před rozhodnutím žádal další podklady, například k technickému stavu budovy, píše Deník N.

"V průběhu května jsme pak byli informováni, že ministerstvo zahraničních věcí po vyhodnocení všech aspektů od záměru nákupu dané budovy upustilo, a to zejména proto, že v souvislosti s covid-19 došlo k zásadnímu zpoždění v jednání," sdělil mluvčí ministerstva financí. Nebylo proto reálné, aby nová nemovitost byla připravena k užívání pro české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022, dodal. "V tuto chvíli pracujeme s variantou, že budou pro předsednictví pronajaty prostory v komerční budově," doplnila mluvčí MZV.

Ministerstvo podle dřívějších informací zvažovalo koupit šestipatrový kancelářský dům v blízkosti unijních institucí. Kromě zastoupení země při EU se tam mělo přestěhovat například i české velvyslanectví v Belgii. Národní investiční plán, který vláda představila loni v prosinci, počítal na nákup nové budovy pro stálé zastoupení Česka v Bruselu se 723 miliony korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rezignace Vojtěcha? ANO chce odvést pozornost od korupční kauzy, říká pro…

24.09.2020 22:26 Aktualizováno Netají se se svým názorem. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová se domnívá, že za odstoupením…

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Další skandál kolem rozesílání roušek. Jak pošta získala osobní údaje…

24.09.2020 17:20 Rozesílání ochranných prostředků seniorům prostřednictvím České pošty prověřuje Úřad pro ochranu…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama