Česko pokračuje v evakuaci z Afghánistánu, Zeman kritizuje USA a NATO

Česko pokračuje v evakuaci svých občanů a místních spolupracovníků z Afghánistánu, který po odchodu západních vojáků ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán. Z letiště v Kábulu odletěl dnes odpoledne evakuační speciál, který přepravuje 87 lidí včetně českého velvyslance Jiřího Balouna.

Miloš Zeman

V Praze už v pondělí přistál první letoun, který z Kábulu přivezl 46 lidí. O případném dalším letu rozhodne dnes večer krizový štáb. USA odchodem z Afghánistánu ztratily prestiž světového lídra a NATO vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence, protože dramaticky selhalo, uvedl prezident Miloš Zeman.

Mezi 87 lidmi na palubě evakuačního speciálu jsou spolu s velvyslancem Balounem, českými vojáky a afghánskými spolupracovníky s rodinami také dva Poláci, řekl Rádiu Z premiér Andrej Babiš (ANO). Čechů veze letadlo podle premiéra 16. Všichni pasažéři jsou zdravotně v pořádku a nejsou zraněni, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) letadlo přepravuje i malé děti, z Afghánistánu již byli evakuováni všichni čeští zaměstnanci zastoupení České republiky.

Zeman se domnívá, že Tálibán v Afghánistánu vytvoří teroristické centrum a obnoví se teroristické útoky po celém světě, řekl Parlamentním listům. Poznamenal, že po odchodu z Afghánistánu přestal podporovat zvyšování armádního rozpočtu na dvě procenta hrubého domácího produktu, Česko by nyní podle něj mělo investovat do národní obrany. Investování do NATO označil "tak trochu" za vyhazování peněz. Zkritizoval rychlý odchod Spojených států z Afghánistánu, nedůvěra v alianci podle něj nyní bude sílit.

Evakuační letadlo přistálo v Kábulu dnes ráno, z Prahy odletělo v pondělí dopoledne, mezipřistání mělo v ázerbájdžánském Baku. Tam k natankování paliva přistálo i dnes odpoledne. Na kbelské vojenské letiště pravděpodobně dorazí v pozdních večerních či nočních hodinách.

"Naši vojáci zasluhují úctu a poděkování. Šli za hranici svých možností, aby na palubu speciálu dostali co nejvíce lidí," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Armáda uvedla, že afghánským tlumočníkům nepomáhá jenom s evakuací. "V Česku pro ně zajišťujeme ubytování, stravování, zdravotní péči a psychologickou podporu," napsala na twitteru.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) čeká Afghánce deset dnů karantény, pak individuální rozhovory o budoucnosti. Sami si musí říct, co chtějí, uvedl. Babiš řekl, že o integraci evakuovaných Afghánců chce mluvit, až se rozhodnou, zda chtějí zůstat v ČR. Podle premiéra je možné, že zvolí cestu za rodinami, které mají ve Francii či jinde v Evropě.

Česko udělilo za poslední desetiletí azyl 21 lidem z Afghánistánu. Dalším 43 osobám poskytlo dočasné útočiště. Celkem stát od roku 2011 do konce loňska dostal od afghánských mužů, žen a dětí 188 žádostí o mezinárodní ochranu, vyplývá z dat ministerstva vnitra.

S Hamáčkem se kvůli Afghánistánu ve čtvrtek setká za Asociaci krajů její předseda a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Po zasedání asociace dnes uvedl, že neví o tom, že by Hamáčka někdo z hejtmanů kvůli Afghánistánu kontaktoval. Hamáček přitom v pondělí uvedl, že ohledně integrace Afghánců obdržel nabídky samospráv.

Afghánci podle Babiše získají víza a během karantény budou také očkováni. Všichni budou po první dny ubytováni na jednom místě, nechtěl ho stejně jako Hamáček upřesnit. Dohromady tak podle ministra vnitra Česko poskytne pomoc zhruba stovce afghánských pomocníků české ambasády a armády včetně jejich rodinných příslušníků.

Podle informací ČTK je situace na kábulském letišti extrémně složitá a nepřehledná. Tálibové bránili přístupu na letiště, uvedl Babiš. Podle spolku Vlčí máky, který se snaží pomáhat afghánským spolupracovníkům české armády, Tálibán na letiště pouštěl jen lidi, které si vyzvedli vojáci. Tak se dostali na letiště čtyři bývalí tlumočníci české armády z devíti, se kterými má spolek kontakt. "Pět rodin na místě zůstává, včetně osmi dětí ve věku od devíti měsíců do 11 let," napsal spolek na facebooku.

Afghánistán není podle odborníků pro české exportéry významný partner. Současná situace, kdy Tálibán získal kontrolu prakticky nad celou zemí, se tak zásadně ve výsledcích tuzemského zahraničního obchodu neprojeví, řekli ČTK.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v mezích zákona

23.09.2021 18:35 Aktualizováno Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů nezná ani TI

23.09.2021 15:32 Aktualizováno Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

23.09.2021 15:09 Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Exprezident Klaus je opět hospitalizován v nemocnici

23.09.2021 13:48 Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Do Ústřední vojenské nemocnice se dnes…

Piráti a Starostové by chtěli založit při vládě skupinu až 50 analytiků

23.09.2021 12:15 Piráti a Starostové plánují v případě, že se po říjnových sněmovních volbách dostanou do vlády,…

Státní zástupce Šaroch v Čapím hnízdě pochybil, tvrdí Bradáčová

23.09.2021 11:42 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Kulhánek v noci vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN

23.09.2021 11:07 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek vystoupí s projevem na 76. zasedání Valného shromáždění OSN…

Černošice rozhodly v řízení o střetu zájmů s Babišem

22.09.2021 18:53 Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s…

Pro Okamuru je pro jednání o vládě podmínkou zákon o referendu

22.09.2021 17:01 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na dnešní schůzce v Lánech sdělil…

Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice, dostával infuze

22.09.2021 16:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

Související:

Právě se děje

reklama