Česko se chystá na předsednictví EU. Jedná o nákupu budovy v Bruselu

Ministerstvo zahraničí jedná s ministerstvem financí o možnosti pořízení nové budovy pro stálé zastoupení Česka v Bruselu. Současná budova nebude prostorově stačit v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

"Chci jednat s paní ministryní financí (Alenou Schillerovou, za ANO) o možnosti pořízení nových prostor pro stálé zastoupení, protože na tu dobu budeme potřebovat rozšířit prostory. Stávající budova stálého zastoupení nebude dostačovat," řekl Tomáš Petříček. "Paní ministryně od nás má základní informace, teď čekáme, jestli to bude možné či nikoliv," dodal.

Česko bude unii předsedat ve druhé polovině roku 2022, i kvůli přípravě na předsednictví ale bude stálé zastoupení personálně posíleno už dříve. Podle dřívějších informací Česko kvůli tomu zvažuje v Bruselu koupi šestipatrového kancelářského domu v blízkosti unijních institucí. Kromě zastoupení země při EU by se tam mělo přestěhovat například i české velvyslanectví v Belgii.

Petříček dnes také řekl, že ministerstvo zahraničí v současnosti připravuje personální posílení stálého zastoupení a jedná s ostatními resorty o tom, jak se mezi ně navýšení personálu v Bruselu rozdělí. Zároveň se připravuje i jednání o náplni a hlavních prioritách předsednictví.

"Z pohledu zahraniční politiky bychom rádi uspořádali summit EU a Východní partnerství, chceme dále akcentovat také podporu zemí západního Balkánu," uvedl Petříček k prioritám předsednictví. Připomněl rovněž, že Česko dlouhodobě klade důraz na dobudování vnitřního trhu. Upozornil však, že je nyní předčasné říkat, jaké priority budou pro předsednictví hlavní, bude to záležet i na projednávání legislativy v Evropském parlamentu.

Vláda v říjnu schválila rozpočet na české předsednictví, bude činit zhruba 1,24 miliardy korun. Pro návrh nehlasoval žádný z ministrů ČSSD, která považuje plánované výdaje za podhodnocené.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

29.10.2020 22:05 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

KOMENTÁŘ: Po vyjukaném Vojtěchovi, rozkazovačném plukovníkovi přichází…

29.10.2020 22:03 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Vzbuzuje naději i důvěru. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by do resortu, který se…

Ministryně Dostálová je v karanténě, může za to nákaza v rodině

29.10.2020 21:08 Ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové (za ANO) byla kvůli pozitivnímu testu na koronavirus v…

Senát podle očekávání potvrdil odklad EET až do roku 2022

29.10.2020 18:58 Senát podle očekávání schválil prodloužení odkladu elektronické evidence tržeb (EET) do roku 2022.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama