Česko se chystá na předsednictví EU. Jedná o nákupu budovy v Bruselu

Ministerstvo zahraničí jedná s ministerstvem financí o možnosti pořízení nové budovy pro stálé zastoupení Česka v Bruselu. Současná budova nebude prostorově stačit v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

"Chci jednat s paní ministryní financí (Alenou Schillerovou, za ANO) o možnosti pořízení nových prostor pro stálé zastoupení, protože na tu dobu budeme potřebovat rozšířit prostory. Stávající budova stálého zastoupení nebude dostačovat," řekl Tomáš Petříček. "Paní ministryně od nás má základní informace, teď čekáme, jestli to bude možné či nikoliv," dodal.

Česko bude unii předsedat ve druhé polovině roku 2022, i kvůli přípravě na předsednictví ale bude stálé zastoupení personálně posíleno už dříve. Podle dřívějších informací Česko kvůli tomu zvažuje v Bruselu koupi šestipatrového kancelářského domu v blízkosti unijních institucí. Kromě zastoupení země při EU by se tam mělo přestěhovat například i české velvyslanectví v Belgii.

Petříček dnes také řekl, že ministerstvo zahraničí v současnosti připravuje personální posílení stálého zastoupení a jedná s ostatními resorty o tom, jak se mezi ně navýšení personálu v Bruselu rozdělí. Zároveň se připravuje i jednání o náplni a hlavních prioritách předsednictví.

"Z pohledu zahraniční politiky bychom rádi uspořádali summit EU a Východní partnerství, chceme dále akcentovat také podporu zemí západního Balkánu," uvedl Petříček k prioritám předsednictví. Připomněl rovněž, že Česko dlouhodobě klade důraz na dobudování vnitřního trhu. Upozornil však, že je nyní předčasné říkat, jaké priority budou pro předsednictví hlavní, bude to záležet i na projednávání legislativy v Evropském parlamentu.

Vláda v říjnu schválila rozpočet na české předsednictví, bude činit zhruba 1,24 miliardy korun. Pro návrh nehlasoval žádný z ministrů ČSSD, která považuje plánované výdaje za podhodnocené.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

2. světovou válku rozpoutal i Sovětský svaz? KSČM rozhořčilo usnesení…

14.12.2019 17:37 Aktualizováno KSČM odsoudila usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Jde…

Kolik žije v Česku cizinců ze států mimo EU? Chystá se nová koncepce…

14.12.2019 17:11 Aktualizováno Ke konci srpna letošního roku pobývalo v Česku legálně 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí, tedy ze…

Babiš nikdy neodstoupí? Lže, mlží, je jako dítě... Úterní demonstrace má…

14.12.2019 14:41 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se v úterý sešly desítky tisíc lidí, kteří opět žádali demisi Andreje…

Návrat exministra Ludvíka? ČSSD ho posílá do boje o Senát

14.12.2019 09:27 ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama