Česko si připomíná i 17. listopad 1939. U Hlávkovy koleje zazněly výzvy k dialogu

Především výzvy k dialogu a hledání toho, co spojuje současnou společnost, zazněly na dnešním pietním shromáždění u Hlávkovy koleje. Přes dvě stovky účastníků si zde připomněly tragické události z listopadu 1939, kdy okupanti při protinacistické demonstraci smrtelně zranili studenta Jana Opletala.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Milan Štěch, místopředseda Senátu ČR
doporučujeme

Uzavření vysokých škol nacistickými okupanty 17. listopadu 1939 a umučené a popravené studenty si dnes připomněli zástupci akademické obce, dnešních studentů, armády i politici.

Předseda správní rady Hlávkovy nadace Václav Pavlíček, který se dnešní akce ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit, ve svém zaslaném projevu připomněl, že mezi popravenými studenty byli lidé rozdílné politické orientace. Také ocenil skutečnost, že se letos do kalendáře po několikaletém úsilí vrátil Mezinárodní den studentstva a Hlávkova kolej byla zařazena mezi národní kulturní památky.

Místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že události let 1939 a 1989 mají společnou touhu po svobodě a demokracii. "Ne vše je optimální, ale pokrok zde je. Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě a jsme bezpečným státem," konstatoval.

Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima požádal o minutu ticha za Vojmíra Srdečného. Poslední přeživší student odvlečený během nacistických represí proti studentům ze 17. listopadu 1939 do koncentračního tábora v Sachsenhausenu zemřel letos 14. srpna ve věku 99 let. Srdečný se každoročně 17. listopadu účastnil pietního aktu u Hlávkovy koleje. Loni se setkání neúčastnil ze zdravotních důvodů.

"Většině z nás bylo 20 let. Německé vojsko a gestapo vniklo do vysokoškolských kolejí v Praze, Brně a Příbrami. Nákladními auty nás odvezli do kasáren v Ruzyni. V těchto místech bez soudu bylo zavražděno devět představitelů studentského hnutí. Nejmladší byl Václav Šafránek, kterému v době vraždy ještě nebylo 19 let," vzpomínal při svém vystoupení v roce 2017 Srdečný.

Vojmír Srdečný se narodil 6. října 1919 v Albrechticích nad Orlicí ve východních Čechách. Celý život se zabýval prací s tělesně postiženými. V roce 1939 se přihlásil do Ústavu pro vzdělávání profesorů tělesné výchovy, kam byl přijat. V Praze bydlel na Švehlově koleji a po pěti týdnech studia 17. listopadu 1939 vpadli na jeho kolej Němci a Srdečný byl spolu s dalšími stovkami studentů deportován do koncentračního tábora, kde strávil více než rok. Po propuštění a návratu do Albrechtic v prosinci 1940 pracoval jako praktikant v pojišťovně a po dvou letech byl nuceně nasazen ve fabrice v Holicích.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima dnes přítomné vyzval, aby se soustředili především na to, co je spojuje. Účastníci piety se po položení pamětních věnců vydali k pamětní desce Jana Opletala a Václava Sedláčka, která je v nedaleké Žitné ulici.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi jsou nechápaví? Z hnutí ANO přišla nálož kvůli Babišovi

05.12.2019 21:55 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je opět trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo. Odstoupit ale nehodlá, a důvod k…

Babišův střet zájmů: Co stojí v auditu Evropské komise a co bude dál?

05.12.2019 21:28 Aktualizováno Audit Evropské komise potvrdil, že premiér Andrej Babiš (ANO) porušil české i evropské předpisy o…

Abolice nebude. Zeman potvrdil, že kauza Čapí hnízdo poběží dál

05.12.2019 20:48 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman neudělí premiérovi Andreji Babišovi (ANO) abolici poté, co nejvyšší státní…

V úterý na Václavském náměstí. Milion chvilek oznámil místo další…

05.12.2019 20:15 Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama