Česko mělo schválit přijetí migrantů, koluje internetem. Babiš mate veřejnost

Internetem se šíří informace o tom, že by Česká republika měla přijmout blíže neurčený počet migrantů. Na zprávu zareagoval premiér Andrej Babiš, který situaci vysvětlil, a nezapomněl dodat, že právě on zrušil migrační kvóty. To ale není úplně pravda.

Přidejte svůj názor 223 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Internetem se šíří dezinformace, podle které Česko přijme migranty. Údajně mělo 2. 12. 2019 na jednání ministrů vnitra v Bruselu odsouhlasit reformu azylové a migrační politiky EU.

Část veřejnosti se proto domnívá, že se Česko zavázalo k přijetí migrantů na základě jejich přerozdělování mezi země Evropské unie. Jak ale Babiš následně upozornil, není to pravda.

"Podle ředitelky odboru ministerstva vnitra Pavly Novotné, která byla přítomna na jednání, je to celé nesmysl a lež. Za Českou republiku vystoupil náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek a zcela jasně ODMÍTL jakýkoliv způsob přerozdělování migrantů," napsal na Facebooku premiér.

Dodal, že on sám proti přijetí vystupuje už několik let a že "spolu s kolegy z V4 zrušil" na Evropské radě povinné kvóty pro rozdělování migrantů. To ale není tak úplně pravda.

Program kvót, na kterém se státy Unie přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září 2017. Podle unijních pravidel byl návrh přijat, protože nebylo potřeba souhlasu všech členských států.

Projekt ale nebyl zcela naplněn, přesídlila se totiž pouze třetina z původního počtu migrantů. A ačkoliv Babiš tvrdil už dříve, že s Viktorem Orbánem zrušili systém kvót, ve skutečnosti na to tehdy Babiš neměl vůbec žádný vliv.

Už v říjnu 2017, po skončení platnosti původního rozhodnutí, se předsedové vlád dohodli, že kvóty nebudou povinné. Českou republiku tehdy zastupoval premiér Bohuslav Sobotka, Babiš byl do funkce premiéra jmenován až o dva měsíce později.

Babiš sice tvrdil, že kvóty padly na červnové Radě EU v roce 2018 na jeho nátlak, ve skutečnosti k tomu ale došlo na základě dohody z již zmíněné říjnové Rady.

Česko bylo následně s dalšími zeměmi postaveno před soud. Žalobu na Česko, Polsko a Maďarsko Evropská komise podala kvůli migračním kvótám před více než rokem. 

Loading...
Vstupte do diskuze (223)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat Čechů z Wu-chanu? Po evakuaci by byli v karanténě ve Francii

27.01.2020 17:02 Aktualizováno Dva čeští studenti by po případné evakuaci z čínského Wu-chanu mohli zůstat v karanténě ve Francii.…

Novou šéfkou ČTÚ je Hana Továrková, vláda odvolala Nováka

27.01.2020 16:56 Aktualizováno Vláda dnes odvolala předsedu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka, a to k dnešnímu…

Rozbroje v Praze. Podezřelá zakázka pro metro? Šéf DPP odmítá nařčení

27.01.2020 16:15 Pražský dopravní podnik (DPP) podle ředitele Petra Witowského nemohl v případě zadání kritizované…

Nová vlna antisemitismu: Svět se potýká s nenávistí, ČR problémy nemá,…

27.01.2020 14:47 Svět včetně Evropy se potýká nejen s novou vlnou antisemitismu, ale obecně s projevy nenávisti.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama