Česko vyřadilo Čínu ze zemí s rizikem nákazy, na seznam dal USA

Ministerstvo zdravotnictví změnilo v pondělí seznam zemí s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Vyřadilo z něj třeba Čínu a Jižní Koreu a nově na něj zařadilo USA či Portugalsko.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva, na změny upozornil server iRozhlas.cz. Vláda 13. března rozhodla o povinné domácí karanténě pro lidi vracející se do Česka ze států na seznamu rizikových zemí. Tehdy bylo na seznamu 15 států, nyní je jich 19.

Původně byly na seznamu zemí s vysokým rizikem přenosu nákazy od 13. března Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Británie, Norsko, Dánsko a Francie. Nově jsou od 23. března na seznamu Austrálie, Izrael, Kanada, Malajsie, Portugalsko a USA a vypadly z něj Čína a Jižní Korea.

"Do seznamu jsme zařadili země, kde je absolutní výskyt (případů nákazy koronavirem) vyšší než v Česku, a u velkých zemí jsme brali v potaz poměr výskytu onemocnění k obyvatelstvu," řekla serveru iRozhlas.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. "U USA došlo k nárůstu prakticky o 100 procent až v posledních dvou dnech. Do té doby byl výskyt pod 100 na milion obyvatel," doplnila.

Vláda také již 13. března zakázala s platností od 16. března vycestování z České republiky do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Ve stejný čas začal platit zákaz vstupu všech cizinců na území Česka.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáček se pořádně naštval na Čechy: To je nejhlubší dno společnosti

04.04.2020 23:47 Aktualizováno Ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) se pořádně naštval. Rozzlobilo ho chování…

Netěsnící respirátory, chybové rychlotesty. Jak je to opravdu s čínskou…

04.04.2020 23:47 Aktualizováno Když byla do České republiky dopravena první část ochranných pomůcek z Číny, náklad na letišti…

Babiš a Havlíček připustili vstup státu do firem v problémech, opozice…

04.04.2020 20:55 Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie…

Zeman a jeho poradci podpořili opatření proti koronaviru

04.04.2020 15:48 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tým vyslovili podle ministrů vnitra a obrany Jana Hamáčka …

Související:

Právě se děje

Další zprávy