Cesta na Tchaj-wan je rozhodnutí Vystrčila, řekl Babiš. Metnar letadlo poskytne

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) vyhoví žádosti o poskytnutí vládního letadla pro plánovanou cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Žádost ale dosud ministerstvo nemá, řekl dnes novinářům při návštěvě armádních mediků v Hradci Králové. Mise by se měla uskutečnit od 30. srpna zhruba do 5. září. Premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že rozhodnutí Vystrčila nechce komentovat.

Andrej Babiš
doporučujeme

"Předseda Senátu je druhý nejvyšší ústavní činitel, takže je to jeho rozhodnutí, je to na něm, jaký dopad to může mít na naše ekonomické zájmy," řekl Babiš.

Metnar novinářům řekl, že podle aktuálních informací žádná žádost na ministerstvo obrany dosud nedoputovala. "Nemám důvod případné žádosti nevyhovět. Ministerstvo obrany provozuje leteckou přepravu ústavních a vládních činitelů," řekl ministr.

Misi na Tchaj-wan plánoval už Vystrčilův zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), přičemž čínské velvyslanectví ho před cestou na Tchaj-wan varovalo. Čína považuje Tchaj-wan za svou vzpurnou provincii. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. ČR, stejně jako celá EU nebo USA, politiku jedné Číny uznává.

Podle Babiše je špatně, pokud se politické rozpory v rámci ČR přenášejí na vztahy k jiným zemím. "Měli bychom se soustředit na zájmy ČR a ty bychom si měli definovat za jedním stolem. Máme institut pro koordinaci naší zahraniční politiky, a to je to místo, kde bychom si to měli vyříkat a zkoordinovat. Jeho cestu nechci komentovat. Opakuji, že pokud bude dělat zahraniční politiku každý politik, tak pro naši zemi to asi nebude dobře," řekl Babiš.

Vystrčil počítá s tím, že by k cestě využil vládní letadlo tak jako při jiných zahraničních misích a doprovodí ho zástupci firem a výzkumných institucí kvůli posílení česko-tchajwanské obchodní a vědecké spolupráce. K plánované cestě Vystrčila vede potřeba dát v souladu s polistopadovým vývojem přednost hodnotám a principům, na nichž je ČR založena, před krátkodobými ekonomickými zájmy.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát dlouho nechtěl přiznat chybu, proto doly na Karvinsku běžely dále,…

11.07.2020 08:55 ROZHOVOR – Její hněv neutichá. Místopředsedkyně České pirátské strany Olga Richterová se zlobí na…

Babišova vláda i přes ambice nerealizovala zásadní reformy, říkají…

11.07.2020 08:42 Přes velké ambice nedokázal menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD za dosavadní dvouleté vládnutí…

Ministerstvo dnes zadalo první úhrady na COVID nájemné

10.07.2020 19:29 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zadalo první příkazy k platbě podpory z programu COVID…

Zaorálek má i druhý test na covid-19 negativní a končí karanténu

10.07.2020 18:19 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) má i druhý test na covid-19 negativní. ČTK to dnes sdělila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy