Čeští ministři se účastní jednání Rady EU nejméně ze zemí, které budou unii předsedat

Čeští ministři se účastní zasedání Rady EU nejméně ze čtyř zemí, které se v dohledné době chystají na předsednictví v Evropské unii. Vyplývá to z analýzy Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) pro projekt České zájmy v EU, kterou má ČTK k dispozici. Nejpoctivěji zasedání navštěvují členové švédského kabinetu.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Slovinsko bude unii předsedat od letošního července, Francie o půl roku později. Následují Česká republika a od začátku roku 2023 Švédsko.

Na jednáních Rady EU se pravidelně scházejí ministři členských zemí, věnující se určité oblasti - například zdravotnictví, zemědělství, školství nebo zahraničním záležitostem. "Domlouvají tam svoji společnou pozici k návrhům evropské legislativy, o níž poté vyjednávají s Evropským parlamentem. Jednání se tak týkají i všech ministrů české vlády," uvádí analýza.

Z 97 zasedání Rady EU, jež se konala mezi 20. květnem 2020 a letošním 18. květnem a měla doložitelný seznam účastníků, se členové vlády zúčastnily 40, tedy méně než poloviny. Francouzští ministři navštívili 51 zasedání, slovinští 66 a švédští 83, tedy zhruba 85 procent.

Česko je zároveň jedinou ze čtveřice sledovaných zemí, která na jednání posílá častěji náměstky než ministry. Stalo se tak v 47 případech, zatímco Francie tak učinila 34krát, Slovinsko na 24 zasedáních a Švédsko pouze na osmi.

Českou republiku také často zastupovali velvyslanci ze Stálého zastoupení ČR při EU, a to desetkrát. Častěji velvyslance na zasedání vyslala Francie, a to ve 12 případech.

"Je pravda, že někdo za naši zemi se každého jednání účastní - jenom to v našem případě bohužel často nejsou největší politické váhy, ale pouze jejich zástupci. Když české ministry evropská agenda nezajímá a nechávají ji na úřednících, sami se vzdávají svého hlasu v Evropě a možnosti ovlivnit a prodiskutovat návrhy, které se v konečném důsledku dotknou i českých občanů,” uvedla analytička AMO Vendula Karásková.

Například ministryně spravedlnosti Marie Benešová se podle analýzy nezúčastnila zasedání ani jednou, stejně jako ministr školství Robert Plaga (oba za ANO).

Velká část jednání se kvůli koronavirové pandemii konala on-line, analýza tudíž zahrnuje jak osobní zasedání, tak videokonference. Neobsahuje například zasedání euroskupiny, neboť ČR není v eurozóně, mezinárodní setkání s představiteli jiných států nebo neformální zasedání ministrů organizovaná předsedajícím státem.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle tvůrců vždy účastní jednání Evropské rady, tedy premiérů či prezidentů zemí EU. Ti se mohou nechat v případě nutnosti zastupovat lídrem jiného státu. Zasedání Evropské rady do analýzy zařazena nebyla, jedná se o jiný orgán.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama