Čeští ministři se účastní jednání Rady EU nejméně ze zemí, které budou unii předsedat

Čeští ministři se účastní zasedání Rady EU nejméně ze čtyř zemí, které se v dohledné době chystají na předsednictví v Evropské unii. Vyplývá to z analýzy Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) pro projekt České zájmy v EU, kterou má ČTK k dispozici. Nejpoctivěji zasedání navštěvují členové švédského kabinetu.

Eurozpravy.cz

Slovinsko bude unii předsedat od letošního července, Francie o půl roku později. Následují Česká republika a od začátku roku 2023 Švédsko.

Na jednáních Rady EU se pravidelně scházejí ministři členských zemí, věnující se určité oblasti - například zdravotnictví, zemědělství, školství nebo zahraničním záležitostem. "Domlouvají tam svoji společnou pozici k návrhům evropské legislativy, o níž poté vyjednávají s Evropským parlamentem. Jednání se tak týkají i všech ministrů české vlády," uvádí analýza.

Z 97 zasedání Rady EU, jež se konala mezi 20. květnem 2020 a letošním 18. květnem a měla doložitelný seznam účastníků, se členové vlády zúčastnily 40, tedy méně než poloviny. Francouzští ministři navštívili 51 zasedání, slovinští 66 a švédští 83, tedy zhruba 85 procent.

Česko je zároveň jedinou ze čtveřice sledovaných zemí, která na jednání posílá častěji náměstky než ministry. Stalo se tak v 47 případech, zatímco Francie tak učinila 34krát, Slovinsko na 24 zasedáních a Švédsko pouze na osmi.

Českou republiku také často zastupovali velvyslanci ze Stálého zastoupení ČR při EU, a to desetkrát. Častěji velvyslance na zasedání vyslala Francie, a to ve 12 případech.

"Je pravda, že někdo za naši zemi se každého jednání účastní - jenom to v našem případě bohužel často nejsou největší politické váhy, ale pouze jejich zástupci. Když české ministry evropská agenda nezajímá a nechávají ji na úřednících, sami se vzdávají svého hlasu v Evropě a možnosti ovlivnit a prodiskutovat návrhy, které se v konečném důsledku dotknou i českých občanů,” uvedla analytička AMO Vendula Karásková.

Například ministryně spravedlnosti Marie Benešová se podle analýzy nezúčastnila zasedání ani jednou, stejně jako ministr školství Robert Plaga (oba za ANO).

Velká část jednání se kvůli koronavirové pandemii konala on-line, analýza tudíž zahrnuje jak osobní zasedání, tak videokonference. Neobsahuje například zasedání euroskupiny, neboť ČR není v eurozóně, mezinárodní setkání s představiteli jiných států nebo neformální zasedání ministrů organizovaná předsedajícím státem.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle tvůrců vždy účastní jednání Evropské rady, tedy premiérů či prezidentů zemí EU. Ti se mohou nechat v případě nutnosti zastupovat lídrem jiného státu. Zasedání Evropské rady do analýzy zařazena nebyla, jedná se o jiný orgán.

Témata: EZ

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost finančního odškodnění

03.08.2021 20:50 Aktualizováno Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost…

Do sněmovních voleb se přihlásilo 22 seskupení, méně než minule

03.08.2021 18:03 Aktualizováno K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba…

Sněmovni bezpečnostní výbor se sejde k výběru ředitele BIS v pátek ráno

03.08.2021 16:07 Aktualizováno Sněmovní bezpečnostní výbor se sejde k výběru ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) v pátek…

Poslance rozděluje názor na žádost Babiše, aby výbor probral postup výběru…

03.08.2021 15:40 Aktualizováno Někteří členové sněmovního bezpečnostního výboru se pozastavují nad žádostí premiéra Andreje Babiše…

Zeman podepsal ústavní právo bránit sebe i jiné se zbraní

03.08.2021 13:32 Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident…

Sněmovní bezpečnostní výbor se sejde k otázce ředitele BIS v pátek

03.08.2021 12:40 Sněmovní bezpečnostní výbor se sejde k výběru ředitele Bezpečnostní informační služby v pátek.…

Babiš požádá o svolání bezpečnostního výboru k budoucnosti šéfa BIS

02.08.2021 21:15 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) požádá o svolání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny k budoucnosti…

Kraje Babiše neposlechnou. Některé očkovaným zaměstnancům dva dny volna…

02.08.2021 18:06 Aktualizováno Jak se postavit k výzvě premiéra Andreje Babiše (ANO), aby samosprávy motivovaly své zaměstnance k…

Část Babišova střetu zájmů řeší dále česká policie

02.08.2021 16:20 Část kauzy střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, která se týká toho, zda mohl být kvůli čerpání…

Prezidentovi a vládě věří jen 37 procent lidí

02.08.2021 12:48 Důvěra Čechů v ústavní instituce se v červenci meziměsíčně zvýšila. Prezidentovi a vládě důvěřuje…

Související:

Právě se děje