Čeští politici hovoří po slovenských volbách o změně, tamní umělci jsou zklamaní

Především o touze Slováků po změně hovořili dnes čeští politici při gratulacích Igoru Matovičovi a jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) k vítězství ve slovenských parlamentních volbách. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že se těší na další spolupráci na úrovni Evropské unie i visegrádské skupiny. Slovenští umělci oslovení ČTK zmiňují vedle změny i zklamání, že se do parlamentu nedostala koalice Progresivní Slovensko/Spolu. Podle analytiků, které ČTK oslovila, je vítězství OLaNO z hlediska mezinárodních trhů dobrou zprávou.

Tomáš Petříček

Babiš řekl, že Matovič a OLaNO měli skvělou kampaň, díky níž dokázali získat obrovskou důvěru. "Se SR máme vynikající vztahy a já se moc těším na spolupráci bilaterálně, ve V4 (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) i v EU," řekl. Prezident Miloš Zeman ocenil, že neuspěli extremisté, pogratuloval Matovičovi a popřál brzké sestavení akceschopné vlády. "Pan prezident věří, že se budou nadále rozvíjet nadstandardní vztahy mezi ČR a SR a také úzká spolupráce v rámci V4," uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na twitteru uvedl, že česko-slovenské vztahy jsou mimořádně vřelé. "Voliči projevili touhu po změnách. Držím Slovákům, kteří jsou našimi zásadními spojenci v EU, V4 i středoevropském prostoru, palce," napsal. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že voliči překreslili politickou mapu země. "Nezabodoval extremismus, jak některé průzkumy naznačovaly," vyzdvihl.

Představitelé opozičních stran hovoří většinou o změně. Šéf ODS Petr Fiala uvedl, že úspěch opozice znamená, že změna je možná. Jeho místopředseda Alexandr Vondra čte výsledek mimo jiné jako přirozenou touhu Slováků skoncovat s mafií a oligarchizací politiky. Také podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše Slováci jasně ukázali, že již nehodlají tolerovat korupční praktiky.

Předseda SPD Tomio Okamura ocenil, že volby vyhrála strana prosazující přímou demokracii. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka míní, že výsledek dává naději na změnu. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že žádné zlo neroste do nebe. "A Slováci ve volbách učinili rázný krok, aby se ho zbavili, k čemuž jim gratuluju," řekla. Předseda STAN Vít Rakuan pogratuloval Slovensku k odstavení dosud nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Předseda KSČM Vojtěch Filip naopak ocenil i výsledek Směru-SD.

Jako nástup "generační obměny" vnímá výsledky slovenský sociolog žijící v Praze Fedor Gál. Podle lídra nejpopulárnější slovenské popové kapely v Česku No Name Igora Timka situace v jeho zemi vyžadovala změnu. Fero Fenič, filmový režisér, scenárista a organizátor festivalu Febiofest však negativně vnímá skutečnost, že se do parlamentu nedostala koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu. Odstavení strany Směr-SD ho naopak potěšilo.

Z hlediska mezinárodních trhů je vítězství OLaNO dobrou zprávou, shodli se analytici oslovení ČTK. Výsledek podle nich dává značnou šanci, že sestavení vlády bude snadnější, než se odhadovalo, a že vláda bude stabilnější. "Šokující a přesvědčivé vítězství Matoviče dává trhům obrovskou naději, že SR nepůjde cestou oligarchizujícího Maďarska či populistického Řecka, ale zamíří spíš doprava," řekl ČTK analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Opoziční protikorupční hnutí OLaNO získalo ve volbách zhruba čtvrtinu hlasů. Do sněmovny se dostalo šest stran a hnutí. Krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) navzdory průzkumům neposílila. OLaNO odsunulo na druhou příčku Směr-SD, který dostal 18,29 procenta hlasů.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Babiš bude jednat se šéfem Volkswagenu o továrně na akumulátory až po…

28.09.2021 09:08 Jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelem automobilky Volkswagen Herbertem Diessem o…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Související:

Právě se děje

reklama