Čeští politici se shodují, že Bidenův projev byl o jednotě

Jako nabídnutou ruku lidem, kteří Joea Bidena nevolili, vidí dnešní projev nového amerického prezidenta ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Biden podle něj zahájil snahy spojit evidentně rozdělenou americkou společnost. I podle poslanců ze sněmovního zahraničního výboru byl projev zejména o jednotě.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Například místopředsedovi výboru Jaroslavu Bžochovi (ANO) v něm ale chyběla konkrétní vize. Politici to uvedli na dotaz ČTK.

Demokrat Biden dnes složil slavnostní přísahu do rukou předsedy amerického nejvyššího soudu a stal se 46. prezidentem USA. Krátce před ním se své funkce oficiálně ujala rovněž Kamala Harrisová, která je první viceprezidentkou v historii USA.

"Projev vidím jako nabídnutou ruku lidem, kteří Joea Bidena nevolili. Prezident Biden podle očekávání zahájil snahy spojit evidentně rozdělenou americkou společnost," napsal Petříček. Nový prezident se podle něj bude snažit "uzdravit" USA, změnit populistickou image a vrátit se k mezinárodní spolupráci, jež je garancí i české bezpečnosti a prosperity. "Projev měl také potvrdit sílu americké demokracie a hodnot, na kterých stojí," dodal ministr.

Podle Bžocha byl projev především o jednotě. Za jeho pozitivum považuje vůli uklidnit situaci. "Biden řekl, že hodlá pracovat pro své podporovatele i republikánské voliče stejně tvrdě. Další pozitivní vlaštovkou byl vzkaz, že USA bude chtít opět více spolupracovat na mezinárodním poli se světem, což beru jako velmi podstatné," poznamenal poslanec. Bidenův předchůdce Donald Trump byl podle něj lehce izolacionistický, jeho angažmá na Blízkém východě ale "nějaké ovoce přece jen přineslo".

Za slabost projevu vidí, že mu chyběla konkrétní vize. "Pokud bychom za ni považovali sjednocení americké společnosti, tak jsem si téměř jistý, že za čtyři roky budeme moci hodnotit Bidenovu administrativu jako neúspěšnou, protože Amerika byla rozdělená vždy," dodal Bžoch.

Podle člena zahraničního výboru Jiřího Miholy (KDU-ČSL) Biden zdůrazňoval především slova demokracie, jednota a naděje, odmítl násilí s poukazem na nedávné dění u Kapitolu. Odmítl extremismus a bezpráví a slíbil, že bude prezidentem všech Američanů. Celkově projev považuje Mihola za pozitivní, smířlivý a jednotící, s důrazem na duchovní prvky.

"Joe Biden řekl, že bude prezidentem všech Američanů. Doufám, že jeho slova budou inspiraci pro ostatní světové lídry. V době, kdy celý svět čelí společným výzvám včetně pandemie covidu-19, je potřeba táhnout za jeden provaz víc než kdy jindy," napsala ČTK předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Místopředseda zahraničního výboru Jan Lipavský (Piráti) považuje projev za apel na jednotu Američanů a hlasitou deklaraci toho, že srdce americké demokracie stále bije. Biden podle něj slíbil, že do úřadu vkládá svou duši, a vyzval Američany, aby mu dali šanci vyvést zemi z krize. Proslov se podle Lipavského nesl v duchu pokory a připomněl občanům, že před nimi stojí výzvy jako rasismus, pandemie, změna klimatu i role USA ve světě.

Lidoveckému předsedovi Marianu Jurečkovi se líbilo, že Biden zdůraznil, že chce společnost spojovat, postavit se proti rasismu a sociálním rozdílům vypořádat se s koronavirem a být prezidentem pro všechny Američany. "Z jeho projevu byla cítit velká dávka odhodlání a naděje," uvedl.

Předseda STAN Vít Rakušan souhlasil s Bidenovým výrokem, že dnešek je svátkem demokracie. "I já její síle věřím. Věřím, že je pevnější než barbarství a ničení," uvedl. Skutečný lídr se podle něj musí chovat jako prezident všech, ne jen těch, kteří mu hlas dali. V tom vidí rozdíl mezi Bidenem a Trumpem. "Kdo jiný by měl rozdělený národ spojit než dlouholetý přítel jednoho z nevýraznějších politiků z druhé strany politického spektra - Johna McCaina," doplnil Rakušan.

"Čím úspěšnější ve svém úřadu bude, tím lépe pro celý svět. To, co teď Amerika nejvíc potřebuje, je zase se spojit. A věřím, že totéž potřebuje i naše země: porozumění místo nenávisti, sbližování se místo prohlubování příkopů," napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zadržela poslance Lubomíra Volného, už je opět na svobodě

07.03.2021 22:00 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný byl po dnešní demonstraci na Václavském náměstí zadržen policií.…

Maturity podle Babiše nejsou nutné, protože je nevyžadují zaměstnavatelé

07.03.2021 18:53 Premiér Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že nahrazení tradiční maturitní zkoušky úřední formou pomůže…

Povinné testy by podle Havlíčka měly platit i pro malé firmy a úřady

07.03.2021 15:28 Aktualizováno Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady.…

Stát podle Schillerové připravuje souhrnný kompenzační program

07.03.2021 15:05 Aktualizováno Stát připravuje pro podnikatele souhrnný kompenzační program COVID 21, postaven by měl být na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama