Čeští politici už si neberou servítky. Po útoku na JE Putina častují i vulgárními výrazy

Ruský útok na ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu je v rozporu se všemi normami mezinárodního práva, uvedlo české ministerstvo zahraničí. Vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby konala. Za nesmyslný, nezodpovědný a nebezpečný na twitteru označil útok ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Marian Jurečka

O válečných zločinech, které musí posoudit Mezinárodní trestní soud v Haagu, na stejné sociální síti v souvislosti s útokem píšou předsedové vládních stran Marian Jurečka (KDU-ČSL), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Vít Rakušan (STAN).

Po ruském útoku na záporožskou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny vypukl v pětipodlažním výcvikovém zařízení požár, který byl později uhašen. Ruské jednotky elektrárnu ovládly, na místě zůstávají zaměstnanci a kontrolují stav jaderných bloků. Podle ukrajinských úřadů míra radioaktivity v oblasti nepřesáhla nebezpečnou úroveň. Británie bude kvůli ruskému útoku žádat svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že je ostřelováním záporožské elektrárny naprosto zhrozeno. "Jde o vrcholně nezodpovědný akt ohrožující únikem radiace miliony lidí, který je v rozporu s veškerými normami mezinárodního práva a členstvím Ruska v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii," uvedlo na svém webu.

Rusko podle ministerstva zahraničí obratem porušilo ve čtvrtek přijatou rezoluci rady guvernérů agentury pro atomovou energii, která Rusko vyzvala ke stažení vojsk a tím zajištění bezpečnosti civilních jaderných zařízení na území Ukrajiny. "Vyzýváme Radu bezpečnosti jako primární orgán zodpovědný za udržování míru a bezpečnosti, aby konala," dodal úřad ve svém prohlášení.

"Jsem šokován nesmyslným, nezodpovědným a nebezpečným útokem na Záporožskou jadernou elektrárnu. Únik radiace z elektrárny by mohl ohrozit celou Evropu," napsal Lipavský. Ruská agrese podle něj musí okamžitě skončit.

Útok na jadernou elektrárnu je válečný zločin a důkaz psychopatické mysli jednoho malého ruského komunistického rozvědčíka, který ztratil zábrany a kontakt s realitou, napsal na twitteru Rakušan v narážce na ruského prezidenta Vladimira Putina. "Ještě se někdo diví, že Policie ČR považuje podporu těhle nikdy nevídaných hnusů za trestný čin?" doplnil šéf STAN, který je ministrem vnitra.

Podle Pekarové Adamové musí být ostřelování jaderné elektrárny další kolonkou žaloby k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. "To opravdu nespadá do našeho civilizačního okruhu. Vladimir Putin ohrožuje celou Evropu a musí být zastaven," doplnila na twitteru šéfka TOP 09, která je předsedkyní Poslanecké sněmovny.

"Válečný zločinec, který se neštítí vůbec ničeho, bandita, co masakruje civilní obyvatelstvo, a zmrd, co nechal útočit cíleně na jadernou elektrárnu!!!" uvedl na twitteru vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Jurečka. Ze strany celého světa podle něj musí přijít jasná reakce a přitvrzení.

Předseda lidoveckého poslaneckého klubu Marek Výborný na twitteru napsal, že důsledky musí nést osobně prezident Putin. "Úrok na jadernou elektrárnu je útokem totálního cvoka a aktem mezinárodního jaderného terorismu," uvedl.

"Ruský útok na jadernou elektrárnu Záporoží považuji za jaderný terorismus, který znamená porušení Ženevských konvencí obsahujících ustanovení o ochraně nebezpečných objektů, kdyby se ocitly pod vojenským útokem," uvedla také dopoledne na twitteru ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL)

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) pak napsala, že se Putin asi opravdu zbláznil. "Útočit na jadernou elektrárnu může totiž jen šílenec. Jde o jasné porušení Ženevských konvencí, které nemá ospravedlnění," zdůraznila ministryně.

Noční útok na ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu ukazuje podle premiéra Petra Fialy (ODS) nebezpečnost postupu ruského prezidenta Vladimira Putina a to, že nectí žádná pravidla a dohody. Pro naději na diplomatické řešení válečného konfliktu na Ukrajině musí být Západ jednotnější a rozhodnější než kdy dřív, uvedl Fiala na twitteru.

"Noční útok ruských jednotek na největší jadernou elektrárnu v Evropě naplno ukazuje, jak nebezpečný postup Vladimir Putin zvolil a že žádná pravidla a dohody pro něj neplatí," uvedl Fiala a doplnil, že Západ musí postupovat jednotněji a rozhodněji než kdy jindy. "Jedině tak můžeme obnovit naději na diplomatické řešení," uvedl.

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 08:10 Ruské jednotky nyní své hlavní úsilí soustředí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Předpověď počasí na příští týden: Letní teploty budou pokračovat, hrozí…

13.05.2022 06:30 Letní teploty v Česku vydrží i příští týden. Přidají se ale i přeháňky a Česko mohou zasáhnout také…

Švédsko a Finsko budou výraznou posilou NATO, uvedla německá ministryně

15.05.2022 14:37 Vstup Finska a Švédska by byl výraznou posilou Severoatlantické aliance a Německo proto učiní vše,…

Babiš ve svém obytňáku zahájil jízdy za voliči

16.05.2022 09:15 Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes zahájil avizované jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal…

V Česku je nyní 200 tisíc uprchlíků, odhadl Rakušan. Chce novelu zákona

15.05.2022 18:05 Aktualizováno V Česku se podle odhadů z regionů aktuálně nachází přes 200.000 uprchlíků z Ukrajiny, řekl v…

Lživá ruská obvinění vůči Ukrajině se podobají nacistické propagandě, řekl…

15.05.2022 15:50 Aktualizováno Lživé informace a lživá obvinění nejvyšších ruských představitelů vůči Ukrajině a vůči svobodnému a…

Rakušan by měl do dvou týdnů informovat o možných změnách v civilní…

15.05.2022 13:49 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) by měl do dvou týdnů informovat vládu a premiéra Petra Fialu (ODS…

Válek chce, aby se pro Romy z Ukrajiny našla místa i mimo Prahu

15.05.2022 13:20 Aktualizováno Pro ubytování ukrajinských Romů je potřeba najít i lokality mimo Prahu, řekl dnes v pořadu Partie…

Komunisty dál povede Konečná, strana podle ní ve Sněmovně chybí

14.05.2022 22:10 Aktualizováno Post předsedkyně KSČM dnes na sjezdu strany na brněnském výstavišti obhájila europoslankyně…

Česko vstup Finska a Švédska do NATO plně podporuje, řekl Lipavský

14.05.2022 21:23 Česko vstup Finska a Švédska do NATO plně podporuje. Při příjezdu na neformální zasedání ministrů…

Sněmovna by měla o možné žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu…

13.05.2022 18:26 Aktualizováno Sněmovna by měla podle místopředsedkyně komory Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) o možné žádosti…

Hejtmani se neshodnou na rozdělování uprchlíků, místa v krajích ale jsou

13.05.2022 16:37 Aktualizováno V názoru na rozdělování ukrajinských uprchlíků do krajů, jak navrhl pražský primátor Zdeněk Hřib …

Koalice ve Sněmovně prosadila roční odklad vzniku Nejvyššího stavebního…

13.05.2022 15:12 Aktualizováno Vládní koalice dnes ve Sněmovně i přes nesouhlas opozice prosadila roční odklad vzniku Nejvyššího…

Související:

Právě se děje

reklama