Čeští senátoři odsoudili násilí na demonstrantech v Bělorusku, Petříček rezoluci podpořil

Senát odsoudil policejní zásahy proti demonstrantům v Bělorusku, kteří protestují proti výsledkům prezidentských voleb. Podle senátorů jsou tyto zásahy násilné a zjevně nepřiměřené. Průběh voleb byl pak podle nich neférový a nedemokratický.

Marek Hilšer

Senát také apeluje na českou vládu, aby násilí vedené nedemokratickým režimem prezidenta Alexandra Lukašenka rázně odsoudila a učinila všechny možné kroky na podporu občanských svobod v Bělorusku. 

Podle oficiálních výsledků vyhrál v nedělních prezidentských volbách opět Lukašenko, opozice však považuje výsledky za zfalšované. Běloruská policie tvrdě zasahuje proti demonstracím v ulicích. Premiér Andrej Babiš (ANO) již v pondělí odsoudil policejní násilí proti demonstrantům v Minsku. Podle něj takový postup do Evropy v žádném případě nepatří. Také české ministerstvo zahraničí odsoudilo zásahy běloruské policie proti demonstrantům a vyzvalo běloruskou vládu, aby přestala trestat občany za výkon ústavou garantovaných práv. Prezidentské volby česká diplomacie nepovažuje za svobodné a demokratické vzhledem k vyloučení opozičních kandidátů a zatýkání před hlasováním.

"Svoboda slova a shromažďování je základním lidským právem, jehož násilné potlačování nesmí mít v evropském prostoru místo," konstatoval dnes Senát.

Senátor Marek Hilšer, který s návrhem přišel, uvedl v podkladovém materiálu, že běloruští občané jsou podle obrazových zpráv bezdůvodně napadáni policií a mnozí jsou zatýkáni, jeden z demonstrantů zemřel.

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezařazený) poznamenal, že není známo, co se v Bělorusku nyní děje, kolik je obětí nebo kolik je zadržených a kolik novinářů zmizelo bez stopy.

"Lukašenko je opravdu diktátor," prohlásil místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Připomněl, že Lukašenko již v roce 1996 zlikvidoval demokratické a svobodné odbory a upevnil si moc ve všech složkách.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) senátní usnesení podpořil. "Česká diplomacie sledovala vývoj celé kampaně, která byla doprovázena omezováním prostoru pro opoziční kandidáty, zatýkáním opozičních kandidátů, represemi proti občanské společnosti a vyvrcholilo to také tím, že nebyla připuštěna činnost mezinárodní pozorovací mise OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě), která měla sledovat průběh voleb, což je v rozporu se závazky členských států této organizace," řekl ministr před senátory.

"V tomto směru my jsme museli konstatovat, že jak průběh kampaně, tak průběh samotné volby byl nesvobodný, nedemokratický a neodpovídá standardům mezinárodních institucí, kterých je Bělorusko součástí," dodal. Česká strana podle ministra preferuje, aby situaci v Bělorusku řešila EU kolektivně. Bude chtít, aby ještě tento týden zasedla rada ministrů zahraničních věcí. V pátek by se mělo formou videokonference uskutečnit toto mimořádné zasedání, které by se věnovalo situaci v Bělorusku. "Věřím, že se nám podaří také prosadit společnou evropskou reakci na volby jako takové a především na to, co se odehrává od těchto voleb," dodal.

Maláčová žádá Babiše o svolání vlády, jako řešení vidí dotace pro…

27.10.2021 20:35 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o…

Nemáme nástroje k řešení dopadů cen energií, tvrdí ministerstvo práce

27.10.2021 16:53 Aktualizováno Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) oznámilo, že nemá žádné nástroje, s jejichž pomocí by…

Vláda by mohla o růstu minimální mzdy rozhodnout 5. listopadu

27.10.2021 15:49 Vláda by o zvýšení minimální mzdy pro příští rok mohla rozhodovat v pátek 5. listopadu.…

Česko se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické…

27.10.2021 14:41 Česká republika se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické koncepce…

NCOZ prověřuje okolí prezidenta Zemana ve dvou samostatných kauzách

27.10.2021 14:08 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali prověřovat okolí prezidenta…

Podle Babiše je rozhodnutí Senátu o zvýšení platů politiků podvod nové…

27.10.2021 12:49 Aktualizováno Rozhodnutí Senátu, který dnes zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních…

Vystrčil jednal s tchajwanským ministrem o hospodářské spolupráci či…

27.10.2021 12:21 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes jednal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem o…

Senát zamítl zmrazení platů vrcholných politiků

27.10.2021 11:12 Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát dnes zamítl návrh…

Senát schválil návrh na zavedení korespondenční volby prezidenta a poslanců

26.10.2021 16:28 Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má…

Senát opět neschválil rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ

26.10.2021 15:52 Aktualizováno Senát dnes zamítl novelu ústavy, která měla rozšířit kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního…

Související:

Právě se děje

reklama