Chtěli do koalice, teď podávají žalobu. ČSSD má před volbami problém

Žaloba politických hnutí Ústecké fórum občanů a ProMOST, jež v Ústeckém kraji kandidují v koalici Lepší sever, kvůli zrušení kandidátky ČSSD pro podzimní volby nemá podle předsedy sociálních demokratů Jana Hamáčka šanci na úspěch. Považuje za absurdní, že žalobu podává někdo, kdo chtěl původně s ČSSD spolupracovat.

ČSSD
doporučujeme

Vedení sociální demokracie neschválilo kandidátku původní trojkoalice Lepší sever složenou z ČSSD, Ústeckého fóra občanů a ProMost, ale schválilo vlastní kandidátku. Kandidáti z ČSSD přerušili členství ve straně. Členové koalice Lepší sever se domnívají, že kandidátka sociálních demokratů ke krajským volbám byla podána v rozporu se stanovami strany. Správní soud má nyní zákonnou lhůtu patnáct kalendářních dní na vydání pravomocného rozhodnutí.

"Je trošku absurdní, že někdo, kdo chtěl svého času jít s námi do koalice, nás teď žaluje. Asi to trochu vypovídá o struktuře a charakteru těch potenciálních spolupracovníků. Každopádně sociální demokracie si jako autonomní politická strana podala vlastní kandidátku a nechápu, proč by nám to měl politický konkurent zakazovat," řekl Hamáček.

"Samozřejmě bylo vše v pořádku a upozorňuji na příslušný judikát Ústavního soudu, který jasně říká, že co se týká vnitřních poměrů v politických stranách, tak do toho soudy nevstupují nějakým zásadním způsobem. Jsme přesvědčeni, že to je v pořádku a že žaloba nemá šanci na úspěch. Spíš to vypovídá o tom, jaké metody chtějí naši konkurenti používat," dodal.

Krajský úřad Ústeckého kraje v pátek zaregistroval 19 kandidátních listin. Volby do zastupitelstev krajů se budou konat 2. a 3. října s volbami do Senátu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Summit EU by se podle Babiše měl věnovat Bělorusku, Litva chce sankce…

01.10.2020 09:55 Premiér Andrej Babiš (ANO) se chce během dnes začínajícího summitu EU vrátit k situaci v Bělorusku.…

Volby 2020: 40 kandidujících nezveřejnilo ve lhůtě dárce v kampani

01.10.2020 09:47 Sedmnáct stran a hnutí kandidujících do krajských voleb a 23 subjektů kandidujících do senátních…

Orbán nepochodil. Babiš odmítá řešit jeho výzvu k rezignaci Jourové

01.10.2020 09:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje během evropského summitu, který dnes začíná v Bruselu, jednat…

Rozhodnuto: V Česku bude od pondělí znovu platit nouzový stav

30.09.2020 22:08 Aktualizováno V Česku začne od pondělí 5. října opět platit nouzový stav, má zabránit šíření epidemie koronaviru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama