Chystá se změna zákona o požární ochraně: Sociální zařízení mají být vybavena signalizací

Pobytová sociální zařízení možná budou muset být ze zákona vybavena požární signalizací. V novele zákona o požární ochraně to navrhla skupina poslanců zejména vládního hnutí ANO. V budovách s nejvýše 50 klienty by postačila čidla. Zařízení s vyšším počtem klientů by musela instalovat elektrickou signalizaci.

Hasiči
doporučujeme

"Cílem předloženého návrhu je zakotvení jasných podmínek pro včasnou výstrahu před mimořádnými událostmi u zařízení sociálních služeb, které poskytuje pobytové služby," stojí ve zdůvodnění novely, kterou podepsali také premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Pobytová sociální zařízení s elektrickou signalizací by byla napojena na pult centralizované ochrany na operačním středisku hasičského záchranného sboru příslušného kraje kraje. Povinnost by platila i pro současná zařízení sociálních služeb, musela by ji splnit do roku 2024.

Předloha předpokládá, že na pulty centralizované ochrany hasičů by mohly být bezplatně připojeny rovněž elektrické požární signalizace v nemovitých kulturních památkách.

Novela by zavedla také členění budov do kategorií z hlediska požární bezpečnosti. Pravidla by vydalo o ministerstvo vnitra. Jednalo by se o vymezení, zda konkrétní stavby budou podléhat státnímu požárnímu dozoru a hasiči je budou posuzovat v územním a ve stavebním řízení z hlediska ochrany obyvatelstva.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní Parlament. Není však jisté, zda Sněmovna stihne projednat novelu do konce volebního období.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zpřísnila opatření. Zavádí noční zákaz vycházení, lidé mají pracovat…

26.10.2020 22:20 Aktualizováno Vláda dnes opět zpríšnila opatření proti šíření koronaviru. Zavádí se noční zákaz vycházení na…

Průzkum: Zeman je hodnocen hůř než na jaře. Koho chtějí Češi za příštího…

26.10.2020 22:13 Aktualizováno Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a…

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama