Čínský summit 17+1 bude asi na podzim, Zeman počítá s účastí

Odložený summit Číny se středo a východoevropskými zeměmi by se měl nejspíš uskutečnit na podzim. S účastí na něm počítá i prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes řekl jeho kancléř Vratislav Mynář. Summit se měl původně konat v polovině dubna, kvůli situaci s koronavirem ve světě byl ale odložen.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Mynář ČTK řekl, že dostal oficiální informaci o odložení summitu. Podle jeho informací by se mohl konat na podzim, přesný termín ještě stanoven nebyl. Poznamenal, že prezident s účastí počítá, a to i kvůli současným dodávkám zdravotnického materiálu z Číny.

Zeman na začátku roku účast na summitu odmítl kvůli nedostatečným čínským investicím v České republice. Později Pražský hrad cestu připustil za podmínky, že se investice podaří dokončit. Nakonec český prezident s návštěvou souhlasil. Do Pekingu chtěl jet i přes situaci kolem šíření koronaviru. Čína se ale nakonec rozhodla summit odložit, pravděpodobně z obavy z opětovného zavlečení viru do země.

Již dříve se objevily informace, že Čína je ochotna některé investiční projekty urychleně dokončit, smlouvy měly být podepsány právě na dubnovém summitu.

Česko-čínské vztahy prochází v posledních letech dynamickým vývojem. Zeman Čínu několikrát navštívil, do Prahy přijel i čínský prezident Si Ťin-pching. Pražský hrad sliboval mnohamiliardové čínské investice, jejich výše se ale nenaplnila. Zeman byl proto za svou náklonnost ke komunistické Číně kritizován, stejně jako další představitelé státu. Prezident dal ale v posledních měsících několikrát najevo nelibost nad nesplněnými čínskými sliby.

Zároveň se zdrojem napětí mezi ČR a Čínou staly sesterské smlouvy Prahy s Pekingem, Šanghají a tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí, stejně jako kauza dopisu čínského velvyslanectví, ve kterém varovalo před misí předsedy Senátu na Tchaj-wan. Někteří politici poté požadovali výměnu čínského velvyslance v Praze Čang Ťien-mina. V posledních dnech se ale naopak čínský ambasador dočkal pochval od premiéra Andreje Babiše (ANO) či místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD) za pomoc se zajišťováním nákupu zdravotnického materiálu z Číny.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Svině nevděčný," vynadal poslancům Topolánek. Hrušínský mluví o…

05.06.2020 22:06 Aktualizováno Kvůli rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která odmítla poděkovat Tchaj-wanu za pomoc při koronakrizi,…

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty, Babiš ocenil práci BIS v kauze ricin

05.06.2020 22:04 Aktualizováno Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním…

Policie odložila trestní oznámení, které podala hejtmanka Jermanová

05.06.2020 20:37 Aktualizováno Policie odložila trestní oznámení kvůli zprávám o nedostatku ochranných pomůcek proti koronaviru u…

Vyhoštění ruských diplomatů: Ambasáda hromuje, Hřib a Kolář se radují

05.06.2020 19:24 Aktualizováno Ruské velvyslanectví v České republice považuje vyhoštění dvou svých diplomatů za nepřátelský krok,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy