Cla na dovoz z USA: Petříček je nemá za správná, Havlíček chce smír

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nepovažuje zavedení cel na dovoz zboží ze Spojených států do Evropské unie v tuto chvíli za správný krok. Bylo by podle něj lepší počkat na novou administrativu zvoleného prezidenta USA Joea Bidena, rozhodnutí ale respektuje, napsal na dotaz ČTK.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) vyzval na dnešní ministerské videokonferenci Evropskou komisi, aby usilovala o smírné řešení sporu.

EU ještě dnes zavede cla v celkovém ročním objemu čtyř miliard dolarů (téměř 90 miliard korun) v odvetě za podporu, kterou Washington poskytoval výrobci letadel Boeing. Evropský blok cla začne vybírat od úterý. Jsou zatím posledním krokem v transatlantickém sporu o pomoc výrobcům letadel, který se táhne 16 let. USA už dříve zavedly cla na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Světová obchodní organizace (WTO) koncem října povolila také celní odvetu ze strany EU vztahující se na podporu, kterou Washington poskytoval Boeingu.

"Nepovažuji to v tuto chvíli za krok správným směrem. Myslím, že jsme měli počkat na novou administrativu v USA. Rozhodnutí nicméně respektuji. Doufám, že se ekonomické vztahy mezi EU a USA budou s novým prezidentem spíše zlepšovat než dále komplikovat," napsal ČTK Petříček.

Havlíček na dnešním ministerském jednání vyzval Evropskou komisi, aby usilovala o smírné řešení sporu, informovalo ČTK tiskové oddělení ministerstva průmyslu. Také on v návaznosti na výsledek prezidentských voleb doufá v upevnění spolupráce, podporu multilaterálních struktur včetně WTO a v dlouhodobějším výhledu i ve sjednání ambiciózní obchodní dohody mezi EU a USA.

"Spojené státy jsou naším klíčovým partnerem, se kterým bychom měli usilovat o spolupráci v celé řadě oblastí, včetně nových technologií (například kyberbezpečnost, 5G či umělá inteligence). Bez USA se neobejdeme ani v hledání řešení globálních problémů," uvedl Havlíček.

Cla se s největší pravděpodobností dotknou amerických letadel a jejich součástí, dále ovoce, ořechů a dalších zemědělských produktů, pomerančového džusu, některých lihovin a dalšího zboží, od stavebních strojů až po stoly pro kasina.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek se domnívá, že nová cla mohou zdražit některé potraviny a alkoholické nápoje. Nejde ale o zásadní změnu. Zda skutečně zdražení nastane, bude záležet i na obchodní politice prodejců, míní. Stejně jako Petříček, také Svaz průmyslu a dopravy preferuje, aby EU se zavedením cel vyčkala do doby, než se Bidenova administrativa ujme funkce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hejtmani dovezli za rozpočtové peklo poslancům uhlí

05.12.2020 18:57 Uhlí a brambory přivezli dnes před Sněmovnu primátor Zdeněk Hřib (Piráti), středočeská hejtmanka…

Brabec bude po zdravotním kolapsu týden v domácím léčení

05.12.2020 14:49 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zůstane po kolapsu, který ho postihl v noci na…

Nakažení lidé možná dostanou plný plat. Vláda chce motivovat k testům

05.12.2020 10:06 Vláda v pondělí projedná návrh stoprocentní mzdové kompenzace pro lidi, kteří s onemocněním covid…

BIS nemůže ani prezidentovi vše sdělovat. Zeman nepochopil, k čemu slouží,…

04.12.2020 22:04 Aktualizováno ROZHOVOR – Otevřeně tvrdí, že kontrarozvědka nemusí ani hlavě státu sdělovat úplně všechny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama