Cla na dovoz z USA: Petříček je nemá za správná, Havlíček chce smír

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nepovažuje zavedení cel na dovoz zboží ze Spojených států do Evropské unie v tuto chvíli za správný krok. Bylo by podle něj lepší počkat na novou administrativu zvoleného prezidenta USA Joea Bidena, rozhodnutí ale respektuje, napsal na dotaz ČTK.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) vyzval na dnešní ministerské videokonferenci Evropskou komisi, aby usilovala o smírné řešení sporu.

EU ještě dnes zavede cla v celkovém ročním objemu čtyř miliard dolarů (téměř 90 miliard korun) v odvetě za podporu, kterou Washington poskytoval výrobci letadel Boeing. Evropský blok cla začne vybírat od úterý. Jsou zatím posledním krokem v transatlantickém sporu o pomoc výrobcům letadel, který se táhne 16 let. USA už dříve zavedly cla na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Světová obchodní organizace (WTO) koncem října povolila také celní odvetu ze strany EU vztahující se na podporu, kterou Washington poskytoval Boeingu.

"Nepovažuji to v tuto chvíli za krok správným směrem. Myslím, že jsme měli počkat na novou administrativu v USA. Rozhodnutí nicméně respektuji. Doufám, že se ekonomické vztahy mezi EU a USA budou s novým prezidentem spíše zlepšovat než dále komplikovat," napsal ČTK Petříček.

Havlíček na dnešním ministerském jednání vyzval Evropskou komisi, aby usilovala o smírné řešení sporu, informovalo ČTK tiskové oddělení ministerstva průmyslu. Také on v návaznosti na výsledek prezidentských voleb doufá v upevnění spolupráce, podporu multilaterálních struktur včetně WTO a v dlouhodobějším výhledu i ve sjednání ambiciózní obchodní dohody mezi EU a USA.

"Spojené státy jsou naším klíčovým partnerem, se kterým bychom měli usilovat o spolupráci v celé řadě oblastí, včetně nových technologií (například kyberbezpečnost, 5G či umělá inteligence). Bez USA se neobejdeme ani v hledání řešení globálních problémů," uvedl Havlíček.

Cla se s největší pravděpodobností dotknou amerických letadel a jejich součástí, dále ovoce, ořechů a dalších zemědělských produktů, pomerančového džusu, některých lihovin a dalšího zboží, od stavebních strojů až po stoly pro kasina.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek se domnívá, že nová cla mohou zdražit některé potraviny a alkoholické nápoje. Nejde ale o zásadní změnu. Zda skutečně zdražení nastane, bude záležet i na obchodní politice prodejců, míní. Stejně jako Petříček, také Svaz průmyslu a dopravy preferuje, aby EU se zavedením cel vyčkala do doby, než se Bidenova administrativa ujme funkce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama