ČMKOS vyzývá vládu k jednání o růstu platů ve veřejném sektoru

Odborová konfederace vyzývá vládu k jednání o růstu platů ve veřejném sektoru pro příští rok. Pro zdravotníky žádá navýšení tarifů o 15 procent, pro učitele o deset procent a pro hasiče, policisty, úředníky a ostatní pracovníky pak o sedm procent. ČTK to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Josef Středula
doporučujeme

Asociace samostatných odborů (ASO) jako druhá největší centrála přidání učitelům a zdravotníkům podporuje, je ale proti zvýšení platů úředníků.

Vláda už ohlásila, že počítá s úpravou výdělků ve školství. Putovat by do nich mělo o devět procent peněz víc než letos. Zatím není jasné, kolik z toho dostanou učitelé do tarifů. Navýšení platů ve veřejné sféře se odrazí ve výdajích rozpočtu, který se koalice podle premiéra Andreje Babiše (ANO) chystá projednávat v pátek. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dřív naznačila, že by lidé místo navýšení výdělků mohli příští rok získat víc peněz díky zrušení superhrubé mzdy. To ale v návrhu rozpočtu není. Babiš na pondělním sněmu Svazu průmyslu a dopravy řekl, že "superhrubá mzda bude zrušena definitivně".

ČMKOS je proti tomu, aby se přidání nahradilo snížením daně. Varuje před výpadkem příjmů rozpočtu v krizové době. "Požadavek odborů je jednoznačný: Okamžitě začít jednat," řekl Středula.

První jednání odborářů s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD), jejíž úřad připravuje nařízení o navýšení platů, se konalo v polovině července. Následoval příslib pokračování debaty se členy vlády v srpnu po vládních prázdninách. Vyjednávání se neuskutečnilo. Mluvčí svazů veřejného sektoru Pavel Bednář podotkl, že ministerstvo financí teď rozeslalo návrh rozpočtu bez toho, aby o něm diskutovalo s odbory a zaměstnavateli. Předák připomněl, že vláda uzavřela s odbory kolektivní dohodu vyššího stupně. "Je v ní zakotvena povinnost obou smluvních stran zahájit nejpozději do konce prvního čtvrtletí vyjednávání ve věci valorizace platových tarifů státních zaměstnanců," uvedl Bednář. Požádal Maláčovou o svolání jednání.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 32 svazů. S menší odborovou asociací, která zastupuje vlivné železničářské a lékařské odbory, se ani letos na požadavcích neshodne. ASO podporuje navýšení platů učitelům a zdravotníkům, staví se ale proti růstu výdělků úředníků.

"Jejich počet v posledních několika letech neustále roste, jsem zásadně proti navyšování jejich platů," sdělil ČTK už dřív předák asociace Bohumír Dufek. Podle něj by úředníci měli být v krizi solidární s ostatními zaměstnanci, jimž v době epidemie klesl příjem. Dufek také kritizoval práci úřadů s dlouhými vyřizovacími lhůtami. Souhlasí s tím, že výdělky se dají zlepšovat jinak než zvýšením tarifů. Je pro zrušení superhrubé mzdy a snížení daně.

ČMKOS na navýšení platů trvá. Poukazuje na vysokou inflaci. Podle Středuly by vláda měla podpořit ekonomiku posílením kupní síly, víc by pak stát také vybral na odvodech a daních.

Podle zprávy informačního systému o průměrném výdělku v prvním pololetí pracovalo ve veřejném sektoru 642.100 lidí. Průměrný plat činil 39.894 korun. Meziročně se zvedl o 7,6 procenta. Polovina pracovníků veřejného sektoru vydělávala víc než 37.303 korun. Ceny v srpnu byly meziročně vyšší o 3,3 procenta.

Naposledy výdělky ve veřejném sektoru rostly v lednu. Učitelům se tarif zvýšil o osm procent, tedy o 1084 až 3534 korun. Další peníze mají dostávat v odměnách. Většina ostatních pracovníků si polepšila o 1500 korun bez ohledu na pozici, zkušenosti a vzdělání. Toto plošné přidání prosadila ASO. Víc letos dostali jen zaměstnanci v kultuře, nezdravotnické profese a technický personál, a to o 1830 až 3180 korun. Po zrušení nejnižší platové tabulky se totiž přesunuli do tabulky s vyššími částkami.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Babiš: Faltýnek opakovaně překročil své pravomoci

24.10.2020 16:20 Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podle šéfa hnutí a předsedy vlády Andreje Babiše na schůzce…

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama