Co dělá nakažený Výborný v izolaci? Sleduji politiku a dělám se synem úkoly, říká poslanec pro EZ

K zahálení má daleko. Lidovecký poslanec Marek Výborný, který onemocněl covidem-19, je i doma v jednom kole. „Zatím jsem se ještě nedostal k tomu, abych si třeba přečetl pěknou knížku. Buď sleduji politiku, anebo se starám o tři děti, které jsou díky mé chorobě v karanténě a nemohou tak chodit do školy. Nejvíce se proto věnuji jedenáctiletému Vendelínovi. Píšeme diktáty a počítáme matematické příklady,“ říká z domácí izolace pro EuroZprávy.cz středoškolský pedagog Marek Výborný, který se nakazil při zkoušce pěveckého sboru v Heřmanově Městci.

Někdejší předseda strany Marek Výborný na sjezdu KDU-ČSL. (25.1.2020)
doporučujeme

Neměl žádné dramatické zdravotní příznaky. Bývalého šéfa lidovců Marka Výborného nepostihla ani zvýšená teplota, natož horečka. „Vždyť minulý týden jsem byl ještě ve Sněmovně, kde mně měřili teplotu a měl jsem 35,1 stupňů Celsia. Ani jsem nekašlal. Jediný příznak, který jsem měl, byla rýma, která už odeznívá, i když je možná stále na mém hlasu ještě slyšet,“ konstatuje heřmanoměstský zastupitel do telefonu, přes nějž se EuroZprávy.cz s ním spojily.

Hlady nestrádají, švagrová nechá vždy nákup za dveřmi

Předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení se koronavirem nakazil při zkoušce pěveckého sboru v Heřmanově Městci, kde s dětmi žije. „Přišel jsem zde do kontaktu s kolegou, který byl ve čtvrtek pozitivně testován na covid-19,“ tvrdí Výborný. Proto poslance v pátek kontaktovala hygiena a nařídila mu domácí karanténu. „Zároveň mě poslala na testy, které jsem absolvoval v sobotu dopoledne v Pardubické nemocnici a odpoledne mně volali, že jsem nakažen,“ vysvětluje syn bývalého ministra obrany i ministra bez portfeje a soudce Ústavního soudu Miloslava Výborného, který byl v aktivní kariéře zároveň i soudcem Nejvyššího správního soudu. Vdovec, který loni v září přišel o manželku Markétu, není jediným nemocným z pěveckého sboru Vlastislav Heřmanův Městec, jehož je jednatelem. „Ze sboru jsme nyní tři pozitivní.“

Za normálních okolností by byl Marek Výborný v úterý v Poslanecké sněmovně, kde probíhala 58. schůze. „Jelikož mám nucený home-office, tak jsem absentoval,“ hořce se pousměje. Člen Ústavně právního výboru je ale v obraze a dokonale ví, co se ve Sněmovně odehrávalo. „Poctivě jsem přes televizi sledoval jednání v Poslanecké sněmovně a pochopitelně jsem si nenechal ujít ani tiskovou konferenci našeho lidoveckého klubu, kterou přenášela televize,“ nastiňuje svůj program skaut.

Politické novinky ale musí skloubit dohromady s výchovou tří dětí, a to Amálkou, Míšou a Vendelínem, na něž zbyl sám. „Děti sice mají od neděle negativní test, ale tím, že jsme byli předtím spolu doma, musejí být nyní do příštího úterý v karanténě,“ vykládá Výborný. Potomkům tak otcova nemoc změnila program. „Nejmladší Vendelín nemohl odjet na adaptační kurz, nejstarší Amálie zase přišla o sobotní zájezd se školou do Švédska, i když s největší pravděpodobností bude asi zrušen,“ predikuje čtyřiačtyřicetiletý muž, který je mimochodem členem podvýboru pro mládež a volný čas.

Výbornému se nyní hodí, že byl téměř šest let ředitelem pardubického Gymnázia Mozartova a má i pedagogické vzdělání. Během dne se dům Výborných tak promění ve školu, aby žáci, kteří jsou v nucené karanténě, zameškali co nejméně. „Holky už jsou ve třeťáku, respektive v tercii, takže slečny studium zvládnou samy,“ má táta přehled. Pomoci s výukou ale musí benjamínkovi Vendelínovi. „Něco málo spolu do školy děláme, píšeme diktáty a počítáme samozřejmě matematické příklady a podobně. Musím říci, že nám to jde,“ pochválí oba politik, který vystudoval historii a teologii na Univerzitě Palackého v Olomouci.

O potraviny trosečníci v karanténě nemají nouzi. Hladem rozhodně netrpí a ani nestrádají. Nákupy jim nosí sestra zesnulé manželky. „Zásobování jídlem je bez problémů, protože švagrová, která bydlí kousek od nás, v karanténě není. A to proto, že jsme s ní předtím nestrávili delší dobu než patnáct minut, a tak nám zařizuje nákupy, které nám vždy nechává za dveřmi, tak jak to má být,“ přibližuje Marek Výborný rodinné zásobování v koronavirové karanténě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Prymulovo tvrzení je naprosto nehorázné, říká politolog. Babiš ale bude…

23.10.2020 22:01 Aktualizováno Není zaskočen tím, že ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítá rezignovat a své křeslo hájí i po…

KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd

23.10.2020 21:37 Komunisté chtějí, aby vláda jednala s Evropskou unií o návratu českých lékařů z unijních zemí a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama