Covid-19 na pražském magistrátu: Do karantény půjde až 40 lidí, hasiči musí na testy

Do karantény by na pražském magistrátu mělo jít zhruba 30 až 40 koaličních i opozičních politiků a také úředníků, kteří se zúčastnili pondělního jednání městské rady. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Nemoc covid-19 se v úterý prokázala u primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN).

Pražské zastupitelstvo
doporučujeme

Testům se musí podrobit také pražští hasiči, s nimiž se náměstek minulý týden setkal. Do karantény jde podle serveru Seznam Zprávy také zastupitel Prahy 4 Lukáš Zicha (STAN), jehož partner byl pozitivně testován a oba byli s Hlubučkem o víkendu na Sněžce. Výlet na nejvyšší českou horu s nimi podle serveru absolvoval také senátor Petr Holeček (STAN).

"Jednání rady se zúčastnili všichni radní, část ředitelů a předsedů výborů, někteří úředníci a také předsedové koaličních klubů i zástupci opozice. Celkově se situace týká 30 až 40 lidí," uvedl Hofman. Vedení města má také rozhodnout, zda se bude ve čtvrtek konat jednání pražských zastupitelů.

Hlubuček řekl, že v pondělí se během dne přestal cítit dobře. Večer si pak naměřil teplotu 37,8 stupně Celsia. Následně vyhledal lékaře a test potvrdil nákazu.

Testování se měli ještě dnes podrobit všichni, kteří byli s náměstkem na pondělní městské radě. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes ČTK sdělil, že odpoledne se má rozhodnout, zda se bude konat čtvrteční zasedání zastupitelů. V úterý uvedl, že zjišťuje, zda by se jednání mohlo konat on-line. Problém je, že na zastupitelstvu se hlasuje jmenovitě a že město musí veřejnosti zajistit možnost sledovat jednání. Magistrát už zrušil dnešní zasedání kontrolního výboru.

Na testy poslali své zaměstnance pražští hasiči. Týká se to těch, kteří přišli v minulém týdnu do kontaktu s Hlubučkem při jeho cestě po některých stanicích. "Sedm osob bylo posláno na testy okamžitě. Následně bylo provedeno trasování a zjišťujeme další potenciální nakažené. Nyní se záležitost týká celkem do desítky osob," řekla mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchánská. Hlubuček se vydal navštívit stanice dobrovolných hasičů.

Hlubučkově návštěvě byli přítomni i zástupci profesionálních hasičů. Jaký poměr dobrovolníků a profesionálů byl poslán na testy, mluvčí neřekla. V případě profesionálů podle mluvčí platí už od začátku pandemie přísná opatření. "To znamená bezkontaktní předávání směn, používání dezinfekčních prostředků a kontrola tělesné teploty. Další opatření budou přijata na základě výsledků testovaných osob," řekla.

Pozitivně testován na covid-19 byl také partner zastupitele z Prahy 4 Zichy. "Je to možné," řekl Zicha serveru Seznam Zprávy na dotaz, zda se náměstek mohl nakazit na jejich společném víkendovém výstupu na Sněžku. Senátor Holeček řekl, že s Hlubučkem jel dvě hodiny domů, ale že se cítí dobře. "Nelenil jsem a nechal jsem se otestovat. Výsledky bych měl mít zítra (ve čtvrtek)," dodal.

V uplynulých měsících bylo na pražském magistrátu nakaženo několik úředníků. Od poloviny března byl načas kvůli koronaviru uzavřen odbor evidence majetku. Nákaza se na odboru prokázala u dvou zaměstnanců a asi padesát lidí bylo v karanténě. Kromě odboru evidence majetku se nákaza objevila také na odboru územního rozvoje.

Praha je koronavirem nejvíce zasaženou oblastí v Česku. Laboratoře tu do dnešního večera odhalily 2356 nakažených, z toho se necelých 1500 vyléčilo. V celé zemi bylo od začátku epidemie zaznamenáno 10.154 případů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna podpořila evidenci skutečných majitelů, dle kritiků nahrává…

07.07.2020 19:32 Sněmovna podpořila v dnešním úvodním kole návrh nového zákona o evidenci skutečných majitelů, jenž…

Sněmovna dala šanci zavedení náhradního výživného

07.07.2020 19:07 Za neplatiče alimentů možná bude poskytovat výživné na děti stát. Sněmovna v dnešním úvodním kole…

Covid-19 na Karvinsku: Starostové považují situaci za vážnou, vinu dle…

07.07.2020 18:18 Aktualizováno Starostové z Karvinska považují situaci týkající se koronavirové nákazy v okrese za velmi vážnou a…

Sněmovna podpořila zdražení cigaret i stravenkový paušál

07.07.2020 17:56 Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní daňový balík na rok 2021, který počítá mimo jiné s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy