Covid komplikuje cestu na Tchaj-wan. Vystrčilova delegace musí dodržet přísná opatření

Podnikatelskou delegaci, která doprovodí předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan, čekají během cesty přísná opatření kvůli pandemii nového koronaviru. Kvůli obavě ze zatažení nákazy je požaduje tchajwanská strana.

Miloš Vystrčil

Členy delegace čekají testy na koronavirus, v hotelu budou mít vyčleněné prostory a nebudou se moct sami pohybovat po Tchaj-peji. Někteří podnikatelé proto podle Vystrčila ještě zvažují svou účast v delegaci. Čeští organizátoři se ještě chtějí pokusit vyjednat, aby Tchaj-wan některé své požadavky zmírnil a podnikatelům usnadnil jednání s jejich partnery. Zaznělo to ve čtvrtek na schůzce Vystrčila se členy delegace.

Tchaj-wan si vysloužil ocenění za kroky, které podnikl v boji se šířením koronaviru. Opatření zahrnují přísné kontroly na hranicích či nošení roušek. Tchaj-wanu se podařilo šíření viru potlačit i přesto, že leží v těsné blízkosti Číny, kde se virus objevil. V poslední době pocházejí případy nákazy koronavirem na Tchaj-wanu většinou z ciziny.

Podle organizátorů Vystrčilovy cesty je téma koronaviru pro Tchajwance velmi zásadní a na bezpečnost kladou velký důraz. To potvrdil i vedoucí Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR Liang-Ruey Ke, který ve čtvrtek členům delegace řekl, že tchajwanské úřady chtějí mít v otázce cesty české delegace více než stoprocentní jistotu, že udělaly vše pro ochranu zdraví. Uvedl, že česká mise bude mít stejné podmínky, jaké měla delegace amerického ministra zdravotnictví Alexe Azara. Ten ostrovní stát navštívil před několika dny, na Tchaj-wan se vydal jako nejvýše postavený americký představitel po 40 letech.

Českou delegaci tak čeká testování na koronavirus jak před odletem, tak i po příletu do Tchaj-peje. Před nástupem do letadla bude cestujícím změřena teplota a po dobu letu budou muset mít nasazené roušky. Ústa a nos budou muset mít zakryté i během pobytu. Při dopravě po Tchaj-wanu budou moct využívat pouze přistavená vozidla a s podnikateli se budou moct setkat jen při stanovených příležitostech. Zástupci českých firem tak musí s předstihem Tchaj-wanu sdělit, co by chtěli navštívit a s kým jednat. Přísná opatření jsou naplánována i v hotelu.

Vystrčil se obává, že nastavená pravidla mohou některým firmám ztížit možnosti jednání s jejich partnery natolik, že se rozhodnou na Tchaj-wan neletět. Chce se proto ještě pokusit vyjednat zmírnění připravených pravidel. "Zatím si myslím, že tento rámec nebude pro některé podnikatele dostatečný," varoval Vystrčil ve čtvrtek Liang-Ruey Kea.

Vliv blížící se senátní mise by tak podle něj nemusel být takový, jaký obě strany chtějí. Zároveň podotkl, že vzhledem k situaci kolem koronaviru je evidentní, že normální podmínky, na které jsou podnikatelé zvyklí, delegace nyní mít nemůže.

Šéf Česko-tchajwanské obchodní komory Pavel Diviš zdůraznil, že cesta nebude jednoduchá, ale firmy, které se jí rozhodnou zúčastnit, budou mít výhodu oproti jiným společnostem, které v posledních měsících nemají možnost na Tchaj-wan cestovat vůbec.

Vystrčil v úterý na tiskové konferenci řekl, že jeho delegace bude mít 90 členů. Podnikatelskou část by mělo podle organizátorů z Česko-tchajwanské obchodní komory tvořit asi 50 zástupců českých firem. V programu má Vystrčil setkání s tchajwanskou prezidentkou, předsedou tamního parlamentu či některými ministry. Doprovodí ho například pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nebo několik senátorů.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama