ČSSD a Zelení by mohli k dohodě o spolupráci dospět koncem března

K návrhu dohody o spolupráci v letošních volbách by mohli sociální demokraté a Zelení dospět na přelomu března a dubna. ČTK to řekl člen předsednictva Strany zelených Petr Kučera. Pokud by se strany dohodly, Zelení by o spolupráci definitivně rozhodovali v týdnu po sjezdu ČSSD, který je naplánován na 9. a 10. dubna.

ČSSD
doporučujeme

Sjezd Strany zelených pověřil vedení strany k jednání s možnými partnery o spolupráci v podzimních sněmovních volbách koncem ledna. V úvahu tehdy přicházela zejména ČSSD či hnutí Lidé PRO bývalého předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře. Do společného projektu chtějí Zelení vstoupit jen tehdy, pokud bude jasně vyloučena jakákoli spolupráce s hnutím ANO.

Kučera ČTK sdělil, že Zelení a ČSSD stále jednají. "Aktuálně se kromě obecných parametrů spolupráce zaměřujeme na nalezení shody na programových tématech a personálním obsazení, čemuž se věnují pracovní skupiny složené ze zástupců obou stran," uvedl.

Návrh dohody o spolupráci by mohl být hotov na přelomu března a dubna. "Finální schválení případné dohody republikovou radou Strany zelených je naplánováno na týden po dubnovém sjezdu ČSSD," doplnil Kučera.

ČSSD plánovala sjezd původně na leden, kvůli pandemii ho ale odsunula na první polovinu dubna. Mluvčí ČSSD Eva Gregorová ČTK řekla, že vládní strana stále preferuje prezenční formu sjezdu, ale je schopná jej zajistit i on-line.

Sjezd Zelených se koncem ledna konal přes internet. Předseda ČSSD Jan Hamáček na něm uvedl, že pro sociální demokracii jsou Zelení nejbližším politickým partnerem. Apeloval, aby jednání neztroskotala na času a případném pozdním rozhodnutím o spolupráci.

Do podoby spolupráce ČSSD a Zelených by mohlo promluvit to, jakou hranici pro vstup koalic stran do Sněmovny zakotví do volebního zákona Parlament. Strany o tom jednají poté, co příslušnou pasáž kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů zrušil Ústavní soud.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

01.03.2021 18:44 Aktualizováno Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi…

KOMENTÁŘ: Roční pandemie odkryla Babišovu tvář. Nikdy neměl být premiérem

01.03.2021 16:22 KOMENTÁŘ – Píší nejčernější kapitolu v dějinách polistopadové země. Vláda se během rok trvající…

Schodek rozpočtu stoupl na konci února na rekordních 86,1 miliard

01.03.2021 15:06 Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy…

Home office není výhoda, ale nutnost. Lidovci jej chtějí uzákonit s…

01.03.2021 14:25 Opoziční lidovci navrhli přesnější pravidla pro práci z domova. Jejich novela zákoníku práce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama