ČSSD bude řešit daň na pivo, Babiš a Hamáček se hádají přes média

Poslanecký klub vládní ČSSD se bude na svém úterním jednáním zabývat situací kolem uplatňování daně z přidané hodnoty (DPH) na různé formy prodeje piva. Na dotaz ČTK to dnes řekl poslanec ČSSD a člen sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Pivo
doporučujeme

Ohledně uplatňování sazeb DPH na pivo se minulý týden objevila na sociálních sítích tabulka, která uvádí devět variant pro účtování tří sazeb DPH v restauracích a u stánků prodávajících alkoholické a nealkoholické pivo. Ministerstvo financí tabulku nezpochybnilo, je ale podle něj účelová a obsahuje extrémní modelové příklady. Podle ministerstva budou do budoucna u piva platit pouze dvě sazby.

Votava řekl, že si od odborníků na DPH nechává zpracovat analýzu, jak problém s použitím správné sazby daně odstranit. Analýzu by měl obdržet dnes a v úterý ji chce předložit klubu. "Na druhé straně jsme omezeni evropskou směrnicí o DPH. Nelze vymýšlet cokoli, ale musí to být v souladu s evropskou směrnicí," řekl. "Určitě by se to mělo dostat na pořad koaliční rady," poznamenal.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sdělil minulý týden serveru Blesk Zprávy, že jeho strana je připravena podpořit rychlou novelu, která do věci vnese jasno. "Nevím, co by chtěl pan Hamáček předložit. Restaurace a hospody dostaly slevu v DPH na točené pivo a měly by se s klienty o tu slevu podělit a pivo zlevnit," sdělil Blesku premiér Andrej Babiš (ANO).

Od 1. května se v souvislosti s rozšířením elektronické evidence tržeb na všechna zbývající odvětví ekonomiky sníží DPH na točené pivo na deset procent. Ministerstvo financí již minulý týden uvedlo, že u piva se budou uplatňovat jen dvě sazby DPH.

"Snížená desetiprocentní sazba DPH bude aplikována pro točené pivo konzumované v restauračním zařízení. Na balené pivo a točené pivo konzumované mimo restaurační zařízení bude nadále aplikována základní 21procentní sazba DPH. Nealkoholické nápoje včetně nealkoholického piva budou nadále zařazeny do snížené 15procentní sazby DPH s výjimkou nápojů podávaných ve stravovacích zařízeních, což od 1. května 2020 podléhá desetiprocentní sazbě DPH," uvedl ministerstvo.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kancléřka Merkelová přijede do Prahy? Česko a Německo vyjednávají termín

21.02.2020 22:45 Aktualizováno Česko jedná s Německem o možné návštěvě kancléřky Angely Merkelové v Praze u příležitosti summitu…

Filip dva dny po infarktu opustil nemocnici. Bude obhajovat post šéfa KSČM?

21.02.2020 14:26 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu…

Babiš se dle soudu nemusí omlouvat Transparency International. Ta podá…

21.02.2020 11:43 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat za své výroky o neziskové organizaci Transparency…

Nejpopulárnější politici? Na Babiše se dotahuje Schillerová, polepšil si…

20.02.2020 21:53 Aktualizováno Ze členů vlády a šéfů parlamentních stran lidé nejlépe hodnotí premiéra Andreje Babiše (ANO), na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama