ČSSD má poslední šanci na restart, míní šéf krajské organizace

Dubnový stranický sjezd je pro Českou stranu sociálně demokratickou poslední možností restartu, míní jihomoravský předseda ČSSD Břetislav Štefan. V tiskové zprávě uvedl, že sbližování s jinými stranami ani vytvoření levicového bloku do podzimních sněmovních voleb nevidí jako prioritu.

ČSSD
doporučujeme

Sociální demokraté, kteří v posledních průzkumech oscilují kolem hranice nutné pro vstup do Sněmovny, si podle něj musí nastavit nové směřování a definitivně se odstřihnout od spolupráce s koaličním partnerem, hnutím ANO.

"Musíme si nejdříve zamést před vlastním prahem, nastavit nové směřování strany, definitivně se odstřihnout od spolupráce s Andrejem Babišem a konkrétně definovat vlastní vizi fungování moderního sociálního státu," uvedl Štefan.

Nesouhlasí s názorem současného vedení strany, že ČSSD by měla vytvořit levicový blok s ideově příbuznými stranami. "Současné vedení se snažilo změnit vnímání ČSSD, ale čtvery prohrané volby ukazují, že se to nedaří," připomněl pokles voličské podpory například ve volbách do Evropského parlamentu nebo v krajských volbách.

Brněnská městská organizace ČSSD Štefana nominovala na předsedu strany a on kandidaturu nevyloučil. "Ve finále rozhodne krajská konference v březnu. Nemůžou ale nastat změny o jedné tváři. Sociální demokracie je standardní politickou stranou. Je to o týmu, který vznikne. Nastávající období nebude jednoduché. Je důležité, aby tým věděl, co se od něj očekává, je potřeba se připravit na krizové řízení," řekl Štefan ČTK. Krizové řízení by podle něj nastalo, kdyby se ČSSD nedostala do Sněmovny.

Politik vede také jihomoravskou stranickou kandidátku pro podzimní sněmovní volby. O kandidátce i nominaci do vedení strany za jižní Moravu rozhodne v březnu krajská konference strany.

Podle Štefana strana stojí před větší výzvou než vytvoření levicového bloku. "Je to změna našeho myšlení a fungování naší strany. Pokud se nezměníme, nevyužijeme potenciál nejsilnější středolevicové strany, která může cílit na voliče preferující život v moderním sociálním státě například podle skandinávského modelu," řekl Štefan. Dodal, že se shodl s ministrem Tomášem Petříčkem a pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým (oba ČSSD), že dubnový sjezd bude poslední příležitostí strany pro restart.

Témata: ČSSD | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednání o toleranci kabinetu podle Filipa skončí vypovězením

13.04.2021 17:50 Aktualizováno Komunisté chtějí dnes ukončit dohodovací řízení o toleranční smlouvě s hnutím ANO. Podle předsedy…

Nelogický amatérismus. Politologové kritizují Hamáčka za výměnu ministra

13.04.2021 17:09 Politologové kritizují předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka za okolnosti výměny ministra…

KOMENTÁŘ: Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu…

13.04.2021 17:00 KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v…

Poslanci pěti stran navrhují zákaz posílat děti pod čtyři roky do ústavů

13.04.2021 16:11 Poslankyně a poslanci z pěti stran z opozice i koalice navrhují uzákonit zákaz posílat děti, kterým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama