ČSSD preferuje prodloužení nouzového stavu o měsíc. Promořování není na místě, říká Chvojka

Vládní ČSSD preferuje měsíční prodloužení nouzového stavu v Česku, je ale nakloněna kompromisu, pokud vůle Sněmovny bude při dnešním hlasování jiná. Novinářům to před jednáním poslanců řekl předseda klubu sociální demokracie Jan Chvojka. Pokračování nouzového stavu, který byl v Česku kvůli koronaviru vyhlášen 12. března, je podle něj nutné především kvůli nákupu ochranných prostředků z ciziny.

Jan Chvojka
doporučujeme

Chvojka řekl, že statistiky ohledně šíření koronaviru v Česku sice působí "dobře", ale stále se může stát, že situace se zhorší podobně jako ve Španělsku či Itálii. "Je potřeba, abychom byli nadále velmi opatrní. Ukazuje se, že vládní opatření fungují, ale zásadní velké rozvolňování či promořování (populace nemocí covid-19) není na místě. Velké rozvolňování by znamenalo velké riziko mrtvých či nemocných," uvedl.

Sociální demokraté by proto preferovali prodloužení stavu nouze o 30 dnů. "Ale jsme nakloněni kompromisu, pokud by byla všeobecná nechuť. Můžeme se sejít na konci dubna znovu," uvedl. Stát nyní díky nouzovému stavu může například nakupovat zdravotnické ochranné pomůcky a další materiál rychle bez výběrových řízení. "Na trhu je ochranných prostředků velice málo, domácí produkce nestačí," zdůraznil Chvojka. Každý však podle něj vidí, že nouzový stav nese i další plody, zejména z hlediska vývoje epidemie.

Sociální demokraté teprve na poslaneckém klubu projednají, jak se postaví ke změnám, které navrhuje opozice k vládním návrhům ke koronaviru. "Měla by jít stranou politická trička a měli bychom se věnovat tomu, jak pomoci občanům, osobám samostatně výdělečně činným i velkým firmám," uvedl první místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Komunisté ve Sněmovně podpoří prodloužení nouzového stavu k 30. dubna. Předseda KSČM Vojtěch Filip to vysvětlil tím, že na termín je navázána většina ekonomických opatření, která vláda kvůli koronavirové epidemii přijala. Komunisté ale nevylučují další prodloužení nouzového stavu tak, aby v případě zhoršení epidemiologické situace bylo možné v opatřeních pokračovat. Kvůli vyhodnocení situace a opětovnému prodloužení stavu nouze by se podle Filipa před koncem dubna mohla Sněmovna znovu sejít.

Filip řekl, že zatím se situace vyvíjí příznivě. Je podle něj nicméně důležité, aby ve stavu nouze stát držel opatření do chvíle, kdy ohnisko nákazy v Česku vyhasne. Předseda sněmovního klubu Pavel Kováčik doplnil, že problém by udělalo také případné zrušení nouzového stavu dříve, než bylo naplánováno.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část členů Trikolóry podle médií vyzývá předsedu Klause k odstoupení

19.01.2021 08:36 Část členů Trikolóry vyzývá předsedu strany a poslance Václava Klause mladšího k odstoupení kvůli…

Vláda otevře papírnictví či dětské oděvy, žádá o delší nouzový stav

18.01.2021 22:04 Aktualizováno Papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi budou moci od úterý znovu otevřít, schválila to…

KOMENTÁŘ: Dzurilla je zralý na výpověď, Babiš mu navrhuje metál. Je to k…

18.01.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Pozbyl naprosté sebereflexe a ztratil i poslední zbytky své autority. Premiér Andrej…

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

18.01.2021 17:25 Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama