ČSSD si dva měsíce po neúspěšných volbách zvolí nové vedení

Dva měsíce po neúspěšných sněmovních volbách, ve kterých poprvé za dobu samostatné ČR nepronikla sociální demokracie do dolní komory Parlamentu, si ČSSD na pátečním sjezdu zvolí nové vedení. O funkci předsedy sociální demokracie se zatím přihlásilo sedm kandidátů, favority volby jsou ministryně práce v demisi Jana Maláčová a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Sjezd se s ohledem na stav epidemie covidu-19 uskuteční on-line formou.

Jana Maláčová

Na post předsedy ČSSD rezignoval bezprostředně po vyhlášení volebních výsledků vicepremiér Jan Hamáček, formálně odstoupil 25. října. Strana zůstala v kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO), který od 11. listopadu vládne v demisi. Zbytek nejužšího vedení ČSSD skončí k datu pátečního sjezdu. O hlasy delegátů se z něj plánují znovu ucházet Maláčová a místopředseda strany Josef Říha, který kandiduje na statutárního i řadového místopředsedu.

Hlavní tvář poslední kampaně ČSSD Maláčová ve svém manifestu nabízí straníkům mimo jiné zavedení přímé volby předsedy i místopředsedů strany v elektronickém hlasování. Ustavit chce stínovou vládu či zlepšit komunikaci strany uvnitř i navenek. V lednu by jako předsedkyně předložila harmonogram přípravy a základní strategii pro komunální a senátní volby. Plánuje také razantně snížit provozní náklady, ČSSD finančně konsolidovat a oddlužit.

Bývalý místopředseda ČSSD Šmarda slibuje, že bude pracovat jako krizový manažer, který zahájí obrat k tomu, aby se strana stala opět relevantní. ČSSD podle něj hrozí ekonomický kolaps a zánik. "Je potřeba ihned zastavit další zadlužování strany a bez milosti osekat zbytečné výdaje," uvedl na facebooku. Urychleně chce také pracovat na přípravě na komunální volby. "Hned po Novém roce rozjedeme demokratické primárky a ve všech koutech země se opřeme do přípravy kampaně," napsal.

O funkci předsedy ČSSD se opakovaně ucházejí i ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Do čela sociální demokracie kandidovali shodně v únoru 2018, kdy se předsedou stal Hamáček. Krejčík tehdy získal 30 z 526 hlasů, Jukl šest. Krejčíka nominovala kladenská okresní konference. "Shodli jsme se, že existuje jen jediná cesta, jak z toho ven. Především změna ve způsobu vedení naší politiky a návrat k hodnotám, na kterých jsme se zrodili," uvedl na facebooku.

Jihočeská sociální demokratka Jana Turoňová se ve svém videu k předsednické volbě vymezuje proti kandidátům z dosavadního vedení. "Musí se najít někdo, kdo ukáže jiný směr a dá členské základně alternativu," uvedla. Pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman, kterého v roce 2019 nepustila do volby předsedy nesplněná podmínka délky členství ve straně, nabízí, že využije v politické oblasti své zkušenosti z marketingu. Posledním kandidátem na předsedu je ekonom Peter Jaďuď.

O funkci prvního místopředsedy se podle mluvčí ČSSD Evy Gregorové uchází vedle Říhy ještě Petr Kowanda. Na řadového místopředsedu je zatím 13 kandidátů včetně bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který na dubnovém sjezdu kandidoval proti Hamáčkovi v předsednické volbě. ČTK sdělil, že by chtěl být součástí Šmardova týmu.

Nové vedení ČSSD bude muset kromě politické budoucnosti urychleně řešit ekonomický stav strany. Například od státu získá v tomto volebním období sociální demokracie jen 62,6 milionu oproti 130,8 milionu z minulého. Strana musí výrazně snížit provozní náklady i počet zaměstnanců. Opustit by mohla i své sídlo v Lidovém domě v centru Prahy. Úřadující šéf ČSSD Roman Onderka středeční Mladé frontě Dnes řekl, že strana se pokouší najít nájemníka. "Pokud by se celý dům pronajal, máme více nemovitostí, kam se zaměstnanci mohou bez problémů přesunout," uvedl.

ČSSD tíží i soud s dědici právníka Zdeňka Altnera o odměnu za zastupování strany ve sporu o Lidový dům. Podle dřívějšího verdiktu měla Altnerovi vyplatit 18,5 milionu korun a smluvní pokutu 318 milionů korun. Nejvyšší soud ale vrátil spor na začátek. Podle předběžného názoru nynější soudkyně případu je žaloba v částce 18,5 milionu oprávněná, jednání bude pokračovat v únoru. Smluvní pokuta by aktuálně činila zhruba 450 milionů korun, dalších 39 milionů korun úroky z prodlení. Strana nárok odmítá.

Letošní vypadnutí ze Sněmovny bylo pro ČSSD vyvrcholením volebních neúspěchů z posledních let. Pád naznačily už předchozí sněmovní volby v roce 2017, kdy do té doby nejsilnější vládní strana skončila šestá a získala 15 mandátů za 7,27 procenta hlasů. V komunálních volbách v roce 2018 přišla téměř o polovinu mandátů, o rok později ztratila zastoupení v Evropském parlamentu. Loni ČSSD neobhájila ani jeden z deseti mandátů v Senátu, v komoře jí zbyli jen tři zástupci. Přišla také o nejvíce postů v zastupitelstvech krajů.

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

Rakušan: STAN situaci ohledně Farského stáže podcenil, je to bolestná…

20.01.2022 11:55 Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan přiznal, že hnutí situaci ohledně stáže svého…

Předpověď počasí s výstrahou: Česko zasáhne silný vítr

20.01.2022 06:30 Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může…

Ve středu v Česku přibylo 25.989 nově potvrzených případů koronaviru

20.01.2022 08:12 Ve středu v Česku přibylo 25.989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v…

Exkluzivně: Zesnulý šéf Senátu měl odvahu a pevné názory. Byl vzácný, říká…

20.01.2022 22:04 Aktualizováno Ráno si na svého velkého přítele i stranického kolegu hned vzpomněl a pocítil velký smutek. Premiér…

Česko žádá unii o lepší podmínky pro jádro a plyn

20.01.2022 22:00 Jaderná energie má být podle českých úřadů pokládána Evropskou unií za nízkoemisní i po roce 2045 a…

Pandemický zákon může platit neomezeně, schválila vláda

20.01.2022 14:44 Vláda na středečním jednání upravila některé části návrhu pandemického zákona. Schválila, že…

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech…

20.01.2022 14:13 Aktualizováno Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na…

ANO představilo členy stínové vlády, jsou mezi nimi bývalí ministři

20.01.2022 12:45 Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí…

Dávky na bydlení kvůli energiím vzrostou, dostane je víc lidí, schválil…

20.01.2022 12:33 Aktualizováno Na příspěvky na bydlení dosáhne v souvislosti s dražšími energiemi širší okruh lidí, dávky budou…

Rakušan: STAN situaci ohledně Farského stáže podcenil, je to bolestná…

20.01.2022 11:55 Aktualizováno Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan přiznal, že hnutí situaci ohledně stáže svého…

Lipavský předpokládá, že události v Kazachstánu budou mít dlouhodobější…

20.01.2022 11:01 Události v Kazachstánu včetně zahraniční intervence budou mít dlouhodobější a mezinárodní…

Dva roky od Kuberova úmrtí. Byl originální a hájil svobodu, tvrdí politici…

20.01.2022 10:15 Neustále jej postrádají a moc jim v jejich životech chybí jeho nadhled i břitký vtip. Na někdejšího…

Poslanec Farský se kvůli stáži v USA vzdá mandátu

20.01.2022 08:24 Poslanec Jan Farský (STAN) se vzdá svého mandátu. Oznámil to dnes po půlnoci na twitteru poté, co…

Související:

Právě se děje

reklama