Jaká je budoucnost ČSSD? Ministryně Maláčová promluvila

ČSSD si podobně jako další tradiční levicové politické subjekty v poslední době prošla krizí. Zatímco v roce 2013 dokázala oslovit 20,45 % voličů, za čtyři roky spadla její podpora na 7,27 %. Dostala dokonce méně hlasů než KSČM. Někteří členové jsou přesvědčeni, že by se mohla postupně začít uzdravovat, jelikož se zbavila kontroverzních členů.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v rozhovoru pro Interview ČT24 uvedla, že za výrazným poklesem podpory sociálních demokratů stojí právě její dřívější problémy, s nimiž si ale dokázala poradit. Navíc má jedno eso v rukávu, a to skutečnost, že se zbavila svých problematických členů neboli troublemakerů, jak je nazvala.

ČSSD opustil například poslanec Jaroslav Foldyna, který se nechvalně proslavil například sympatiemi ke kontroverznímu ruskému motorkářskému klubu Noční vlci, a který přesídlil do SPD. Maláčová, která patří mezi výrazné osobnosti v řadách sociální demokracie a která se bije za silný sociální stát, navíc potvrdila svojí kandidaturu v podzimních volbách do krajských zastupitelstev. 

Bude se nicméně jednat pouze o symbolickou kandidaturu a Maláčová zřejmě ani nepočítá se svým zvolením, proto se rozhodla být až na posledním místě ve Zlínském kraji. Jde jí hlavně o podporu svých kolegů a přátel ze sociální demokracie. Dalo by se tedy říci, že jejím cílem není politická kariéra, nýbrž pouhý marketing, který by ale ČSSD mohl pomoci.

Ačkoliv aktuální předvolební průzkumy připisují ČSSD pouhých 5,5 % preferencí, což jí zařazuje mezi strany pohybující se na hraně vstupu do Poslanecké sněmovny (uzavírací klauzule činí 5 %), Maláčová neztrácí smysl pro optimismus. Podle jejího názoru dokázali sociální demokraté během koronavirové krize prokázat zkušenosti a kompetence. Narážela zřejmě na roli, kterou sehrál předseda a ministr vnitra Jan Hamáček ve svém červeném svetru.

Maláčová zároveň také přiznala, že politikům jejich práci značným způsobem komplikuje současné nastavení, kdy se nehodnotí ani tak skutečná odvedená práce a výsledky, nýbrž pouhá schopnost se prosadit na politickém trhu. I tak ale neztrácí naději ve světlé zítřky a věří, že Hamáček je právě tou osobností, která dokáže stranu zatíženou stínem minulosti sjednotit, a posunout zpět do popředí. 

Ke zmiňovanému odchodu některých problematických členů, jako je například Foldyna nebo plzeňský hejtman Josef Bernard, uvedla Maláčová, že právě i ten může ČSSD výrazným způsobem posílit, jelikož se jednalo o osobnosti pochybující o idejích sociální demokracie. "Myslím, že několik posledních měsíců ukázalo, že troublemakeři sociální demokracii už opustili, pravděpodobně vidí svou budoucnost jinde," řekla Maláčová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi se do politiky nehrnou. ANO ztrácí členy, opoziční strany si vedou…

10.07.2020 10:45 Tradiční české politické strany, mezi něž patří například KSČM nebo KDU ČSL, se od loňského roku…

"Dohodáři" zřejmě dostanou náhrady 350 korun za den, návrh prošel Sněmovnou

10.07.2020 10:40 Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti zřejmě dostanou v případě…

Vláda u opozice propadla. Testování je pomalé, informace o covidu nejsou,…

10.07.2020 09:58 Počet nakažených na Karvinsku každým dnem roste a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že…

Sněmovní debata o plánu EU se zvrtla ve spor o účast poslanců

09.07.2020 21:23 Aktualizováno Dnešní sněmovní debata o plánu Evropské unie na oživení evropské ekonomiky po koronavirové krizi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy