Čtyři kraje ČR chtějí dřívější otevření hranic s Polskem. Hejtman Štěpán apeluje na vládu

Čtyři české kraje a polské Dolnoslezské vojvodství vyzvaly k dřívějšímu znovuotevření česko-polských hranic. Žádají zrušení dopravních omezení ve stejný termín jako v případě ostatních zemí V4, Rakouska a Německa, tedy 26. května, kdy budou už jen namátkové kontroly. ČTK to dnes sdělili zástupci Královéhradeckého kraje.

Státní hranice České republiky
doporučujeme

Hradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) je předsedou Komise Rady Asociace krajů ČR pro cestovní ruch, která dnes požadavek směřovaný vládě podpořila. "Žádáme vládu ČR, aby urychleně dokončila jednání s polskou stranou o znovuotevření hranic," uvedl Štěpán.

Podle něj firmy postrádají přeshraniční pracovníky, kteří často nenastoupili do práce z důvodu povinného testování. "Chceme znovuotevřením hranic pomoci udržet česko-polské obchodní vztahy a nastartovat zdejší cestovních ruch, který je na polských turistech závislý," uvedl Štěpán.

Výzvu podepsal hejtmani Královéhradeckého, Libereckého, Olomouckého, Pardubického kraje a maršálek polského Dolnoslezského vojvodství. Podle nich není důvod pro odlišný režim pro česko-polské hranice.

"Epidemiologická situace v příhraničních regionech se dostatečně sblížila a jsou odpovědně uplatňována pravidla omezení fyzického kontaktu. Neexistuje relevantní důvod pro další existenci uplatňovaných omezení," uvedli ve výzvě.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) od úterý 26. května plánuje Česko otevřít drtivou většinu hraničních přechodů, ze stálých kontrol by se přešlo na namátkové.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: ANO by opět vyhrálo sněmovní volby, ale pohoršilo si o pět procent

22.09.2020 20:15 Hnutí ANO si ve volebním průzkumu agentury STEM letos v září pohoršilo z květnových 33,7 procenta…

Nový ministr Prymula pozastavil své živnostenské oprávnění

22.09.2020 20:05 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes pozastavil své živnostenské oprávnění, na jehož…

Prymula přiznal problém se semaforem, za jeho vznikem byly politické tlaky

22.09.2020 19:32 Za vznikem takzvaného semaforu, který ukazuje riziko nákazy v jednotlivých okresech, byly politické…

Hamáček mluvil se Zemanem o pandemii, říjnové volby prý budou

22.09.2020 17:23 Aktualizováno Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) seznámil prezidenta Miloše Zemana se situací kolem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama