Čtyři kraje ČR chtějí dřívější otevření hranic s Polskem. Hejtman Štěpán apeluje na vládu

Čtyři české kraje a polské Dolnoslezské vojvodství vyzvaly k dřívějšímu znovuotevření česko-polských hranic. Žádají zrušení dopravních omezení ve stejný termín jako v případě ostatních zemí V4, Rakouska a Německa, tedy 26. května, kdy budou už jen namátkové kontroly. ČTK to dnes sdělili zástupci Královéhradeckého kraje.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Státní hranice České republiky
doporučujeme

Hradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) je předsedou Komise Rady Asociace krajů ČR pro cestovní ruch, která dnes požadavek směřovaný vládě podpořila. "Žádáme vládu ČR, aby urychleně dokončila jednání s polskou stranou o znovuotevření hranic," uvedl Štěpán.

Podle něj firmy postrádají přeshraniční pracovníky, kteří často nenastoupili do práce z důvodu povinného testování. "Chceme znovuotevřením hranic pomoci udržet česko-polské obchodní vztahy a nastartovat zdejší cestovních ruch, který je na polských turistech závislý," uvedl Štěpán.

Výzvu podepsal hejtmani Královéhradeckého, Libereckého, Olomouckého, Pardubického kraje a maršálek polského Dolnoslezského vojvodství. Podle nich není důvod pro odlišný režim pro česko-polské hranice.

"Epidemiologická situace v příhraničních regionech se dostatečně sblížila a jsou odpovědně uplatňována pravidla omezení fyzického kontaktu. Neexistuje relevantní důvod pro další existenci uplatňovaných omezení," uvedli ve výzvě.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) od úterý 26. května plánuje Česko otevřít drtivou většinu hraničních přechodů, ze stálých kontrol by se přešlo na namátkové.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr školství Robert Plaga musel nečekaně na operaci

24.05.2020 22:04 Aktualizováno Úraz levé ruky, který si ministr zdravotnictví přivodil, si vyžádal chirurgický zákrok. Za jakých…

Komentář: Zláme lidem vládní nařízení vaz? Některé restaurace neotevřou,…

24.05.2020 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Jako by dostali od vlády danajský dar, který způsobuje obdarovanému spíše potíže než…

Zeman nového předsedu NS vybral podle věku, tvrdí Benešová

24.05.2020 12:30 Prezident Miloš Zeman vybral za nového předsedu Nejvyššího soudu (NS) Petra Angyalossyho i kvůli…

Benešová: Vláda nepočítá s odškodňováním firem. Ať jdou k soudu

24.05.2020 12:18 Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která…

Související:

Právě se děje

Další zprávy