Čunek a Hamáček se dostali do ostrého sporu, hejtman žádá omluvu

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) k omluvě, a to kvůli postupu ministerstva ve věci schvalování výstavby nové krajské nemocnice ve Zlíně. Podle Čunka ministerstvo účelově zasahuje do pravomocí územní samosprávy. Vyplývá to z otevřeného dopisu adresovaného Hamáčkovi, o kterém dnes novináře informovala mluvčí krajského úřadu Adéla Kousalová.

Jiří Čunek
doporučujeme

Krajští zastupitelé stavbu nemocnice poprvé schválili loni v prosinci. Ministerstvo vnitra později vyzvalo kraj, aby zastupitelstvo znovu věc projednalo kvůli možnému porušení zákona o krajích. Podruhé proto zastupitelé o záměru hlasovali letos v květnu. Návrh znovu těsnou většinou hlasů schválili.

"Důsledkem vadného postupu ministerstva je však půlroční zdržení ve výstavbě nové nemocnice za osm miliard korun. Po celou tuto dobu bude muset Zlínský kraj platit miliony korun za udržení staré nemocnice v provozu. Věřím, že ministerstvo vnitra si z této kauzy vezme důležité ponaučení. Nejvyšší správní soud totiž jasně řekl, že u něho nemají šanci ty žaloby, k jejichž podávání ministerstvo vnitra ve výzvě nabádalo," uvedl Čunek.

Kritici plánované stavby nové krajské nemocnice ve Zlíně v červnu neuspěli s kasační stížností proti únorovému rozhodnutí krajského soudu. Tento soud odmítl žalobu týkající se hlasování zastupitelů Zlínského kraje, kteří loni vznik nemocnice schválili. Kasační stížnost na zamítnutí žaloby zamítl právě Nejvyšší správní soud. Brněnský krajský soud už dříve zamítl i druhou žalobu ve věci, která byla podle jeho mluvčí Kláry Belkovové téměř totožná.

Vláda České republiky se podle Čunka přihlásila k tomu, že zajištění zdraví občanů patří vedle jejich bezpečnosti k nejdůležitějším prioritám. Hamáčkovo jednání jako člena vlády je podle Čunka v kauze zlínské nemocnice v rozporu. "Z těchto důvodů považuji přinejmenším za slušné, aby ministerstvo vnitra nad svým postupem vůči Zlínskému kraji vyjádřilo politování," napsal Čunek.

Příprava výstavby nemocnice by podle hejtmana měla trvat dva rok. Další tři roky by se mělo stavět.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo má do Prahy dorazit v úterý, další den jednat s Babišem

06.08.2020 17:31 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dorazí do Česka v úterý brzy odpoledne jeho návštěva potrvá…

Omdusman nezasáhne do případu možného premiérova střetu zájmů. Dal na…

06.08.2020 15:55 Nejvyšší státní žalobce Pavel Zeman se rozhodl nepodat žalobu k ochraně veřejného zájmu proti…

Česko pošle do Libanonu léky a pomůcky, uvažuje i o lékařích

06.08.2020 14:53 Česko prověří možnost vyslat do Libanonu lékaře. Informovalo o tom dnes ministerstvo vnitra.…

Zeman kondoloval starostovi Hirošimy při výročí svržení atomové bomby

06.08.2020 11:58 Prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis starostovi Hirošimy Kazumimu Macuimu u příležitosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama