Čunek opět získal ve Zlínském kraji nejvíc preferenčních hlasů, skokanem voleb je Valenta

Nejvíce preferenčních hlasů ve Zlínském kraji získal lídr druhých lidovců Jiří Čunek, a to 9083. Před čtyřmi lety jich současný hejtman měl 14.468, což bylo tehdy nejvíce v celé České republice. Na pomyslné stříbrné příčce skončila letos v kraji bývalá europoslankyně a jednička kandidátky ČSSD Olga Sehnalová s 3606 hlasy, třetí lídr vítězného hnutí ANO a starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš jich nasbíral 2857.

Jiří Čunek
doporučujeme

Skokanem zlínských krajských voleb byl senátor a stávající krajský zastupitel Ivo Valenta, který figuroval na kandidátce Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých až na 43. místě, 811 preferenčních hlasů ho však vyneslo na třetí pozici. Někdejšího hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) posunuli voliči 2792 preferenčními hlasy z desátého na druhé místo mezi sociálními demokraty. Starosta Uherského Hradiště a poslanec Stanislav Blaha (ODS) dostal 1085 preferenčních hlasů, což na kandidátce občanských demokratů znamenalo posun z deváté na první pozici.

Přes dvě tisícovky preferenčních hlasů se ve Zlínském kraji dostali ještě poslanec a místopředseda STAN Petr Gazdík. Jako lídr kandidátky dostal 2619 preferenčních hlasů. Starostu Starého Města Josefa Bazalu (KDU-ČSL), který v obvodě 81 se sídlem v Uherském Hradišti v sobotu postoupil do druhého kola senátních voleb, voliči zakroužkovali ve 2231 případech.

Hnutí ANO volby v kraji vyhrálo těsně, získalo 19,08 procenta hlasů, druzí lidovci 18,62 procenta. Oba subjekty mají v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu po devíti mandátech. Třetí Piráti budou mít šest zastupitelů, stejně jako STAN. Na pátém místě je ODS s pěti zastupiteli, šestá je ČSSD se čtyřmi mandáty. Sedmou příčku obsadila SPD se třemi zastupiteli, stejně jich má koalice Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých, která byla osmá.

Nejvíce přednostních hlasů získala v Karlovarském kraji Jana Mračková Vildumetzvá (ANO). Bývalé hejtmance a současné náměstkyni hejtmana dalo preferenční hlas 3194 lidí, přeskočila tak lídra kandidátky ANO Petr Kubise, vyplývá z údajů serveru volby.cz.

I hejtman Petr Kubis (ANO) ale získal významnou podporu, celkem 1975 preferenčních hlasů. Preferenční hlasy pomohly i Josefovi Váňovi, který se na kandidátce ANO díky 1316 přednostním hlasů posunul ze čtvrtého místa na třetí.

Přednostní hlasy zamíchaly pořadím i na kandidátce hnutí STAN, které skončilo na druhém místě. Celkem 1656 přednostních hlasů posunulo na první místo starostu Chebu Antonína Jalovce (VPM). Lídr kandidátky STAN Petr Kulhánek (KOA) dostal podporu od 1223 lidí. Ze sedmého místa pak 1089 přednostních hlasů posunulo na třetí místo místostarostu Chebu Miroslava Plevného (VPM), 921 přednostní hlas také pomohl z devátého na čtvrté místo senátorovi Miroslavu Balatkovi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Babiš: Faltýnek opakovaně překročil své pravomoci

24.10.2020 16:20 Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podle šéfa hnutí a předsedy vlády Andreje Babiše na schůzce…

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama