Další nezdar Babišovy vlády. Důchodová reforma se do voleb nestihne, přiznala Schillerová

Současná vláda do voleb na podzim příštího roku žádnou penzijní reformu nepředstaví. Řekla to dnes v Senátu při projednávání daňového balíčku ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že návrhy nejsou probrány na úrovni vlády a legislativní lhůty už vládě nedovolí prosadit zásadní změny, ke kterým je třeba širší shoda. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) jde návrh reformy penzí správným směrem, v pátek ho představí. Je důležité dodržet programové prohlášení, reagovala na Schillerovou.

Alena Schillerová
doporučujeme

"Já jsem zaznamenala, že snad paní ministryně (Maláčová) představí nějaké návrhy, které nejsou probrány na úrovni vlády. Řeknu otevřeně a řekla jsem to mockrát: Tato vláda prostě už nepřipraví komplexní důchodovou reformu," řekla Schillerová. Dodala, že legislativní proces trvá v průměru rok a do voleb zbývá zhruba 11 měsíců.

Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů si důchodovou reformu v programovém prohlášení zvolila jako první ze svých šesti hlavních strategických směrů. Uvedla, že chce v reformě "konkrétní kroky bez zdlouhavých a neplodných diskusí". Podle Schillerové reforma vyžaduje debatu napříč politickým spektrem. "Bude to úkol pro příští vládu. Na druhé straně se to 30 let nepovedlo, nepovede se to ani teď," řekla ministryně financí.

Podle Maláčové je důležité programové prohlášení vlády dodržet. "Návrh není koaličně projednaný, protože o to 2,5 roku ani premiér (Andrej Babiš) ani ministryně financí neprojevili zájem. Dodnes netuším, co hnutí ANO chce, nebo nechce," sdělila dnes Maláčová ČTK.

Návrh měla připravit důchodová komise. Vlastní komisi si pak zřídil i premiér Babiš, o její činnosti neinformoval. Maláčová doplnila, že se zástupci hnutí ANO k návrhu v oficiální důchodové komisi nevyjádřili. Už dřív řekla, že debatu očekává po zveřejnění zákona. Je přesvědčena o tom, že návrh jde správným směrem. "V důchodové reformě se potřebujeme posunout z obecných frází do seriózní diskuse, proto návrh předkládáme. Uvidíme, kdo to myslí vážně a má seriózní plán," dodala.

Šéfka komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová v úterý uvedla, že návrh zákona s reformou důchodů bude představen tento pátek. Návrh podle ní počítá s rozdělením nynějšího veřejného systému penzí na dva pilíře a se zavedením zaručeného minimálního důchodu. Podle ní navržené paragrafy vycházejí ze zásad, které projednávala komise.

Nerudová po posledním zasedání komise na konci listopadu řekla, že návrh chystaného zákona vychází z jedné ze tří dříve projednávaných variant reformy, a to z varianty technické. Po rozdělení veřejného systému na dva pilíře by se z nultého vyplácel základní solidární důchod, z prvního pak zásluhová část. Podle zveřejněných podkladů k jednání komise by minimální důchod v technické variantě odpovídal 30 procentům průměrné mzdy. Počítalo se s částkou 10.500 korun.

Zásluhová část důchodu by se platila z odvodů, garantovaný minimální důchod pak podle plánu z daní. Potřeba by tak bylo do pěti let provést i daňovou reformu, řekla už dřív Nerudová. Nyní tvoří zásluhová část asi čtvrtinu průměrného důchodu a základní výměra, která je stejná pro všechny, asi čtvrtinu. Nové nastavení po reformě by poměr zhruba obrátilo. Pokud by se daňový systém nezměnil, výrazně by vzrostla solidarita a lidé s vyšším výdělkem by dostávali mnohem menší penze než dosud.

Nerudová řekla, že není politička a nedokáže předjímat, zda se dá stihnout přijmout zákon do voleb. Dodala, že jejím úkolem jako šéfky komise bylo najít shodu ve skupině expertů a zástupců politických stran na možném řešení. "Máme křehký návrh, kde byla křehká shoda napříč spektrem," uvedla.

Změny v penzích doporučuje Česku i OECD. Radí mimo jiné systém zjednodušit a část penze hradit z daní, ale také pokračovat ve zvyšování důchodového věku podle prodlužování života. Odsouvání věkové hranice ale Maláčová odmítá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expolicista Robert Šlachta zakládá hnutí, chce do Sněmovny

26.01.2021 21:26 Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta…

Lídři KSČM a ANO o přesunu peněz zpět armádě dnes nejednali

26.01.2021 21:07 Komunisté s hnutím ANO dnes nejednali o přesunu deseti miliard korun z vládní rezervy do rozpočtu…

KOMENTÁŘ: Pane Hniličko, patříte na trestnou lavici a nic jiného než…

26.01.2021 20:29 KOMENTÁŘ – Morálně selhal a měl by zmizet z veřejného života. Absolutně nestačí, že Milan Hnilička,…

Sněmovna dnes odmítla omezenou legalizaci konopí

26.01.2021 19:49 Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama