Další významný den? MZV chce připomínat Čechy žijící v zahraničí, datum vzešlo z ankety

Ministerstvo zahraničí bude usilovat o vyhlášení 4. února za významný den, který bude připomínat Čechy žijící v zahraničí. Diplomacie tím chce ocenit roli, jakou krajané hráli v českých dějinách i jakou mají v současnosti.

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

Zvolené datum odkazuje ke dni, kdy Jan Amos Komenský v roce 1628 opustil vlast. Vzešlo z ankety mezi krajany, o jejíchž výsledcích ministerstvo informovalo na svých internetových stránkách.

Krajané mohli v anketě, která trvala od začátku července do konce září, vybírat mezi pěti navrženými daty. Nejúspěšnější byl den připomínající odchod Komenského z českých zemí v důsledku třicetileté války, pro který se vyslovilo 42 procent hlasujících.

Na druhém místě skončil s podporou 21 procent hlasujících 23. prosinec, který připomínal přestřižení pohraničních drátů u Rozvadova v roce 1989. Osmnáct procent krajanů hlasovalo pro 7. březen, který navazuje na tradici prvorepublikových Masarykových dnů československého zahraničí, 15 procent pro 1. červenec, kdy se v roce 1932 uskutečnilo první setkání zahraničních Čechů a Slováků. Nejméně hlasující zaujal návrh připomínat si Čechy v zahraničí 17. dubna, což bylo datum odkazující na Vojtěcha Náprstka považovaného za konzula českých krajanů.

Ministerstvo zahraničí nyní zahájí proces, který povede k prohlášení Dne Čechů v zahraničí za významný den. Rozhodnout o tom bude muset vláda. V současnosti má Česko 15 významných dnů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Babiš: Faltýnek opakovaně překročil své pravomoci

24.10.2020 16:20 Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podle šéfa hnutí a předsedy vlády Andreje Babiše na schůzce…

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama