Jednotlivci bych odpustila, komunistům nikoliv, má jasno dcera Horákové

Odkaz oběti justiční vraždy během politických procesů 50. let Milady Horákové stále žije. Její dcera Jana Kánská promluvila a konstatovala, že ačkoliv by se chybám jednotlivců dalo odpustit, komunistickému režimu za to, co provedl s národem a státem, nikoliv.

Česko si připomnělo 70. let od popravy Milady Horákové
doporučujeme

Tato slova pronesla v interview pro Události, komentáře ČT24 vzhledem k nedávné připomínce 70. výročí popravy své matky. Doktorka Milada Horáková, která byla političkou národních socialistů a působila v ženském hnutí, se angažovala v několika sociálních spolcích.

Za Protektorátu Čechy a Morava byla v odboji, za což jí nacisté poslali na osm let do vězení. Samotné příslušníky Gestapa, jakož i pozdější StB, iritovala svým šarmem, inteligencí a znalostí řečí.

„Byla silný člověk. Pokud mluvíte s někým, kdo je silný, čestný, informovaný a nezviklán ve svém přesvědčení, musíte před ním do určité míry sklonit hlavu,“ konstatovala Kánská, která od konce 60. let žije v USA.

Když její matku 27. června 1950 popravili, bylo jí 16 let. Důvodem tohoto politicky vykonstruovaného rozsudku byla údajná velezrada a špionáž. Tehdejší prokuratura jí označila za "zločinnou organizátorku záškodnického spiknutí". 

Ačkoliv Kánská spolu se svým dědečkem prosila tehdejšího československého prezidenta Klementa Gottwalda o udělení milosti, její matka se k tomuto kroku neodhodlala, jelikož nechtěla rezignovat na své hodnoty. Kdyby tak učinila, znehodnotila by tím vše, zač bojovala.

Právě neústupnost a smysl pro čest byly součástí charakteru Milady Horákové. "Už jako děvče byla za svoje názory ochotná i být vyloučena ze školy, aby mohla pomáhat lidem, dostala se ve válce do podzemního hnutí, byla zavřená v německých lágrech, ušla smrti,“ konstatovala její dcera.

"Takový člověk nemůže zůstat stranou, a proto se dala do spolupráce s lidmi, kteří se snažili, aby se lidem na světě dařilo slušně, a o politickou svobodu Československa," dodala.

Nezapomenu, neodpouštím

"Odpustit se dá jednotlivým lidem. Toto všechno, co se stalo, byla hrůza doby, hrůza komunistické nadvlády nad velmi inteligentním a hospodářsky vysoce kvalitním národem a státem. To se neodpouští. Protože nemůžu nikdy komunistickému režimu odpustit to, co udělal mé matce, ani co udělal celému národu,“ konstatovala Kánská.

"Hlavně se řídím tím, abych byla vždycky čestná a poctivá a abych nedělala lidem něco, co bych neměla ráda, aby lidé dělali mě,“ dodává dcera ženy, kterou komunisté poslali na smrt.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD navrhne uzavření méně důležitých podniků

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků,…

Novináři vyzvali Hamáčka, aby mohli cestovat díky svým průkazům

27.02.2021 21:03 Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka …

Maláčová se dohaduje se Schillerovou na twitteru. Lidé nechápavě kroutí…

27.02.2021 16:56 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na twitteru nabídla ministryni práce Janě…

Hejtmani: Opatření jsou odpovídající, plní se nemocnice, musíme virus…

27.02.2021 13:17 Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) považuje poslední zpřísnění protiepidemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama