Diag Human tvrdě vymáhá miliardy, začala exekuce majetku ČR v cizině

Soudy v Rakousku a Německu podle firmy Diag Human uznaly její nároky ve sporu s českým státem kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Podle prohlášení firmy, které dnes zaslala ČTK, byla v Rakousku zahájena exekuce majetku České republiky. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová sdělila, že se Diag Human snaží obejít dřívější rozhodnutí soudů. Ministerstvo dosud všechny nároky firmy odmítalo. Firma po státu požaduje 14,5 miliardy korun.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

"Aktuální postup společnosti Diag Human v Rakousku a Německu není ničím jiným než snahou, obejít dosavadní rozhodnutí mnoha zahraničních soudů, mimochodem i těch rakouských, která zakázala výkon rozhodčího nálezu z roku 2008," sdělila na dotaz ČTK Štěpanyová.

Ministerstvo také odmítá výklad firmy, podle níž nejsou proti těmto novým rozhodnutím přípustná odvolání a procesní námitky. "Tyto soudy rozhodovaly pouze na základě informací od společnosti Diag Human, aniž by se ČR mohla k věci vyjádřit," doplnila mluvčí. Opravné prostředky jsou podle ní garantovány evropským nařízením.

Podobně jako nově Rakousko a Německo, rozhodla podle firmy už dříve Belgie a Lucembursko. Částka, kterou i s úroky firma po ČR požaduje, nyní činí 14,5 miliardy. Podle ministerstva se ale jedná o finanční limit závazný pro lucemburské banky dotčené obstavením českých účtů. Ministerstvo už dříve uvedlo, že obstavením účtů nebyly dotčeny žádné finanční prostředky. Česko podle firmy v roce 2017 začalo z Lucemburska stahovat svá aktiva, což prošetřovala i lucemburská prokuratura, tvrdí Diag Human.

Diag Human se s Českem řadu let pře kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, kterým arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc už byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky. Diag Human se dále v několika zemích soudí s Českem o náhradu za údajně ušlý zisk.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila peníze pro OSVČ i pravidla kurzarbeitu

31.03.2020 22:01 Aktualizováno Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou…

Jak dlouho budou uzavřené hranice? Ministr Vojtěch nechtěl odhadovat

31.03.2020 19:27 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nechtěl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády…

Prodlouží se nouzový stav? Vláda to projedná zítra

31.03.2020 19:11 Vláda ve středu projedná návrh na prodloužení nouzového stavu. Na tiskové konferenci to dnes řekla…

Opozice už má zastoupení v krizovém štábu. Místo mají Šmucler či Červíček

31.03.2020 17:14 Z opozičních kandidátů budou v Ústředním krizovém štábu poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama