Mynář jako Babiš? Hradní kancléř si založil byznys na dotacích, tvrdí server

Hradní kancléř Vratislav Mynář nakoupil pozemky, na kterých vznikly stavby za dotace od úřadů. Žadatelem o dotace byl spolek Chřibák. Pomoc přišla i ze strany dvou poslanců.

Vratislav Mynář
doporučujeme

Do obce Osvětimany připluly v uplynulých letech státní i evropské dotace ve výši desítek milionů korun. Za evropské dotace se opravilo sportovní hřiště a postavil se penzion. Velká část veřejné podpory šla do projektů, které vyrostly na pozemcích hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Odehrálo se to před tím, než se začal angažovat jako předseda Strany práv občanů – Zemanovci. Na projekty, které vznikly na jeho pozemcích, přitekly státní a evropské dotace převyšující dvacet milionů korun, zjistil server Seznam Zprávy.

Dotace z Ministerstva školství ve výši 26 milionů korun Mynář nežádal osobně. Žadatelem byl spolek Chřibák, který spoluzakládal a dnes je v něm ve funkci hospodáře.

Část šla na výstavbu objektu, ve kterém nyní Mynářova firma Clever Management provozuje penzion Malovaný. Ročně za něj Chřibáku platí nájem ve výši 30 tisíc korun. Na tuto stavbu přispělo Ministerstvo školství 13 milionů korun a Evropská unie poté přidala navíc necelých 6 milionů.

Část z další dotace z Ministerstva školství ve výši 13 milionů korun pak pomohla fotbalovému hřišti a také tenisovým kurtům. Obě sportoviště se nacházejí na pozemku Mynáře a penzion Malovaný je nabízí k využití svým hostům.

Stavby s veřejnou finanční podporou má Minář v jistém smyslu pod kontrolou, protože vyrostly na jeho pozemcích. Penzion Malovaný má v patnáctiletém pronájmu. Kdyby se spolek Chřibák rozhodl penzion prodat, musel by ho podle občanského zákoníku v první řadě nabídnout Mynářovi.

O dotaci na projekty se začalo vyjednávat na konci roku 2006. Poslanci Radim Fiala (SPD) a Antonín Seďa (ČSSD) při projednávání státního rozpočtu přidali mezi akce podporované státem právě ty, na něž dotaci žádal spolek Chřibák.

Podle kupní smlouvy z května 2010 prodal spolek Chřibák Mynářovi celkem 23 pozemků a k tomu i jeden dům za částku 610 tisíc korun. Deset pozemků z tohoto obchodu bylo těch, které zmínil Chřibák v žádosti o dotaci z Ministerstva školství.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: ANO by opět vyhrálo sněmovní volby, ale pohoršilo si o pět procent

22.09.2020 20:15 Hnutí ANO si ve volebním průzkumu agentury STEM letos v září pohoršilo z květnových 33,7 procenta…

Nový ministr Prymula pozastavil své živnostenské oprávnění

22.09.2020 20:05 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes pozastavil své živnostenské oprávnění, na jehož…

Prymula přiznal problém se semaforem, za jeho vznikem byly politické tlaky

22.09.2020 19:32 Za vznikem takzvaného semaforu, který ukazuje riziko nákazy v jednotlivých okresech, byly politické…

Hamáček mluvil se Zemanem o pandemii, říjnové volby prý budou

22.09.2020 17:23 Aktualizováno Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) seznámil prezidenta Miloše Zemana se situací kolem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama