Mynář jako Babiš? Hradní kancléř si založil byznys na dotacích, tvrdí server

Hradní kancléř Vratislav Mynář nakoupil pozemky, na kterých vznikly stavby za dotace od úřadů. Žadatelem o dotace byl spolek Chřibák. Pomoc přišla i ze strany dvou poslanců.

Vratislav Mynář

Do obce Osvětimany připluly v uplynulých letech státní i evropské dotace ve výši desítek milionů korun. Za evropské dotace se opravilo sportovní hřiště a postavil se penzion. Velká část veřejné podpory šla do projektů, které vyrostly na pozemcích hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Odehrálo se to před tím, než se začal angažovat jako předseda Strany práv občanů – Zemanovci. Na projekty, které vznikly na jeho pozemcích, přitekly státní a evropské dotace převyšující dvacet milionů korun, zjistil server Seznam Zprávy.

Dotace z Ministerstva školství ve výši 26 milionů korun Mynář nežádal osobně. Žadatelem byl spolek Chřibák, který spoluzakládal a dnes je v něm ve funkci hospodáře.

Část šla na výstavbu objektu, ve kterém nyní Mynářova firma Clever Management provozuje penzion Malovaný. Ročně za něj Chřibáku platí nájem ve výši 30 tisíc korun. Na tuto stavbu přispělo Ministerstvo školství 13 milionů korun a Evropská unie poté přidala navíc necelých 6 milionů.

Část z další dotace z Ministerstva školství ve výši 13 milionů korun pak pomohla fotbalovému hřišti a také tenisovým kurtům. Obě sportoviště se nacházejí na pozemku Mynáře a penzion Malovaný je nabízí k využití svým hostům.

Stavby s veřejnou finanční podporou má Minář v jistém smyslu pod kontrolou, protože vyrostly na jeho pozemcích. Penzion Malovaný má v patnáctiletém pronájmu. Kdyby se spolek Chřibák rozhodl penzion prodat, musel by ho podle občanského zákoníku v první řadě nabídnout Mynářovi.

O dotaci na projekty se začalo vyjednávat na konci roku 2006. Poslanci Radim Fiala (SPD) a Antonín Seďa (ČSSD) při projednávání státního rozpočtu přidali mezi akce podporované státem právě ty, na něž dotaci žádal spolek Chřibák.

Podle kupní smlouvy z května 2010 prodal spolek Chřibák Mynářovi celkem 23 pozemků a k tomu i jeden dům za částku 610 tisíc korun. Deset pozemků z tohoto obchodu bylo těch, které zmínil Chřibák v žádosti o dotaci z Ministerstva školství.

Babiš chce příští týden řešit, kdo povede BIS po Koudelkově konci

30.07.2021 13:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vyřešit, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po…

Poslanci schválili zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

30.07.2021 13:45 Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z…

Volby by vyhrálo ANO, druhá je koalice Spolu. STAN a Piráti se propadli,…

30.07.2021 12:08 Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená…

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Úprava jihomoravské kandidátky ČSSD je reakcí na průzkum, tvrdí Valachová

28.07.2021 12:28 Úprava jihomoravské kandidátky vedením ČSSD byla podle místopředsedkyně poslaneckého klubu strany…

Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění

28.07.2021 12:07 Aktualizováno Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění. Sněmovna tak dnes upravila…

Sněmovna zmírnila nárok na ošetřovatelské volno, prodloužila otcovskou

28.07.2021 10:45 Aktualizováno Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho…

Související:

Právě se děje