Mynář jako Babiš? Hradní kancléř si založil byznys na dotacích, tvrdí server

Hradní kancléř Vratislav Mynář nakoupil pozemky, na kterých vznikly stavby za dotace od úřadů. Žadatelem o dotace byl spolek Chřibák. Pomoc přišla i ze strany dvou poslanců.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Vratislav Mynář
doporučujeme

Do obce Osvětimany připluly v uplynulých letech státní i evropské dotace ve výši desítek milionů korun. Za evropské dotace se opravilo sportovní hřiště a postavil se penzion. Velká část veřejné podpory šla do projektů, které vyrostly na pozemcích hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Odehrálo se to před tím, než se začal angažovat jako předseda Strany práv občanů – Zemanovci. Na projekty, které vznikly na jeho pozemcích, přitekly státní a evropské dotace převyšující dvacet milionů korun, zjistil server Seznam Zprávy.

Dotace z Ministerstva školství ve výši 26 milionů korun Mynář nežádal osobně. Žadatelem byl spolek Chřibák, který spoluzakládal a dnes je v něm ve funkci hospodáře.

Část šla na výstavbu objektu, ve kterém nyní Mynářova firma Clever Management provozuje penzion Malovaný. Ročně za něj Chřibáku platí nájem ve výši 30 tisíc korun. Na tuto stavbu přispělo Ministerstvo školství 13 milionů korun a Evropská unie poté přidala navíc necelých 6 milionů.

Část z další dotace z Ministerstva školství ve výši 13 milionů korun pak pomohla fotbalovému hřišti a také tenisovým kurtům. Obě sportoviště se nacházejí na pozemku Mynáře a penzion Malovaný je nabízí k využití svým hostům.

Stavby s veřejnou finanční podporou má Minář v jistém smyslu pod kontrolou, protože vyrostly na jeho pozemcích. Penzion Malovaný má v patnáctiletém pronájmu. Kdyby se spolek Chřibák rozhodl penzion prodat, musel by ho podle občanského zákoníku v první řadě nabídnout Mynářovi.

O dotaci na projekty se začalo vyjednávat na konci roku 2006. Poslanci Radim Fiala (SPD) a Antonín Seďa (ČSSD) při projednávání státního rozpočtu přidali mezi akce podporované státem právě ty, na něž dotaci žádal spolek Chřibák.

Podle kupní smlouvy z května 2010 prodal spolek Chřibák Mynářovi celkem 23 pozemků a k tomu i jeden dům za částku 610 tisíc korun. Deset pozemků z tohoto obchodu bylo těch, které zmínil Chřibák v žádosti o dotaci z Ministerstva školství.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

„Teď asi překvapím.“ Ovčáček promluvil o zdraví prezidenta Zemana

20.10.2019 21:55 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes dokončil rekondiční pobyt v nemocnici. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček o…

Sněmovna bude burácet. Poslance zaměstná zvýšení daní i Česká televize

20.10.2019 21:12 Aktualizováno Poslanci se začnou příští týden zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Předlohu přijde do…

Zeman už je fit? Z nemocnice odjel do Lán, kryli ho bodyguardi

20.10.2019 20:20 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes po čtyřech dnech opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v pražských…

Klaus prozradil, co Havel těžce nesl. Na přetřes přišla i „pražská kavárna“

20.10.2019 20:04 Aktualizováno Upřímná zpověď exprezidenta a bývalého premiéra Václava Klause se točila především kolem osoby jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama