Dovolená navíc pro dobrovolníky by stát vyšla na 50 milionů

Týden hrazené dovolené navíc pro dobrovolníky, kteří pracují s mládeží, by podle poslance hnutí ANO Radka Zlesáka stát vyšel na 50 milionů korun.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) částku na tuto aktivitu přislíbila, řekl předseda poslaneckého klubu a první místopředseda hnutí STAN Jan Farský na dnešní tiskové konferenci, které se zúčastnili zástupci šesti sněmovních stran. Podle tiskové zprávy STAN má návrh podporu všech poslaneckých klubů.

Pozměňovací návrh k novele zákoníku práce, která mimo jiné zakotví sdílená pracovní místa a kterou by by měli poslanci schvalovat dnes, počítá s týdenním placeným volnem ročně pro zaměstnance, kteří působí na táborech a akcích pro děti a mládež. Možnost využití už nyní zakotveného až třítýdenního neplaceného volna by se měla podle návrhu rozšířit i na sportovní soustředění dětí a mládeže.

Podmínkou pro získání týdne dovolené navíc by mělo podle předkladatelů být to, že zaměstnanec působí ve spolku, který je registrovaný minimálně pět let, a že se dobrovolnické činnosti věnuje minimálně rok. "Průměrně každý dobrovolný trenér, vedoucí, instruktor ročně stráví 40 dnů činností. Ze strany státu by to byl vklad 50 milionů na podporu činnosti," řekl Zlesák.

"Ministryně Schillerová vyslovila dopředu příslib, že těch 50 milionů korun ve státním rozpočtu najde pro tuto aktivitu. Zákon je s účinností od 1. ledna 2021, financování by šlo přes účet správy sociálního zabezpečení," doplnil Farský. Návrh by se podle něj dotkl zhruba 4000 akcí ročně se 150.000 až 200.000 účastníky.

Zaměstnanci mohou už nyní kvůli práci s mládeží požádat zaměstnavatele až o tři týdny volna navíc. "I nadále bude záležet na rozhodnutí zaměstnavatele, zda týden dovolené navíc zaměstnancům poskytne. Díky naší jednoduché změně bude ale k odměně výrazně motivován refundací nákladů státem," uvedl v tiskové zprávě místopředseda ODS Martin Kupka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek musel na test, vyšel negativně. Zůstane několik dní doma

06.07.2020 22:07 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes absolvoval test na covid-19, výsledek byl negativní,…

Koalice má podle informací ČT v létě projednat zrušení superhrubé mzdy

06.07.2020 19:58 Vládní koalice ANO a ČSSD by měla v létě prodiskutovat zrušení superhrubé mzdy, uvedla dnes Česká…

Sněmovna zřejmě zruší možnost odpočítat úroky z hypoték

06.07.2020 11:12 Až bude Sněmovna schvalovat vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí, zřejmě při tom…

Petříček chce s Dostálovou jednat o kompenzacích pro turisty kvůli covidu

05.07.2020 16:55 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce jednat s ministryní pro místní rozvoj Klárou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy