Drahoš chce na Tchaj-wanu jednat o spolupráci ve vědě

Senátor a někdejší kandidát na prezidenta a předseda Akademie věd Jiří Drahoš (klub Starostové a nezávislí) plánuje na Tchaj-wanu jednat o vědecké spolupráci v kyberbezpečnosti a epidemiologii. Novinářům dnes řekl, že cestu plánoval od podzimu, kdy dostal pozvání od vědeckých kolegů, s odletem počítá 21. října. V zemi ze zúčastní mimo jiné otevření česko-tchajwanských technologických dnů v Tchaj-peji.

Jiří Drahoš
doporučujeme

Kvůli dříve dohodnutému harmonogramu pojede na Tchaj-wan po předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS), který o záměru navštívit zemi navzdory čínskému varování informoval v úterý.

Mise, kterou plánoval už Vystrčilův zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), by se měla uskutečnit od 30. srpna zhruba do 5. září. Vystrčil počítá s tím, že ho doprovodí zástupci firem kvůli posílení česko-tchajwanské obchodní spolupráce. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) už uvedl, že je připraven delegaci poskytnout vládní letoun.

Drahoš s doprovodem poletí normálními linkami. Chce s sebou vzít kolegy z vědecké komunity i zástupce firem zabývajících se kyberbezpečností. Tchaj-wan patří podle Drahoše ke špičce v kyberbezpečnosti a dařilo se mu odvrátit i hluboké dopady koronavirové pandemie. "Zvu odborníky ze škol i firem, které se zabývají kyberbezpečností," uvedl o své misi.

O Tchaj-wanu Drahoš uvedl, že je pod tlakem svého blízkého velkého bratra, s čímž mají Češi podobnou zkušenost.

Čína považuje Tchaj-wan za svou vzpurnou provincii. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. ČR, stejně jako celá EU nebo USA, politiku jedné Číny uznává.

Vystrčil v úterý řekl, že má k cestě dva hlavní důvody. Misi považuje za správnou z hlediska ekonomického rozvoje, rozvoje vzdělání, vědy a kultury. Druhý důvodem podle něj je trvání na hodnotách revoluce z roku 1989 jako vláda práva, svoboda a demokracie, které se v současnosti střetávají s "počítáním grošů".

Čínské velvyslanectví v lednu před cestou na Tchaj-wan varovalo Kuberu dopisem, který tehdejší šéf Senátu obdržel na Hradě při setkání s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Dopis, v němž ambasáda varovala Kuberu i podnikatele před následky mise, prezidentská kancelář podpořila dvěma podpůrnými přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko pošle na oddlužení Somálska téměř milion eur

04.07.2020 21:55 Aktualizováno Česko se zapojí do iniciativy Mezinárodního měnového fondu (MMF) na oddlužení Somálska. Přispět by…

Ministři prozradili své plány na léto. Někteří z nich vyrazí do zahraničí

04.07.2020 16:15 Houbaření, rybaření, objevování regionálních tratí i stanování mají v plánu čeští ministři během…

Šíření nenávisti podporují i xenofobní skupiny, dominuje Okamurova SPD,…

04.07.2020 12:59 Šíření nenávisti v loňském roce přestalo být doménou tradičních extremistů, doplnily je…

Stát možná uleví hendikepovaným. Chce zjednodušit výměnu průkazů

04.07.2020 10:59 Postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením by se mohl v některých případech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy