Europoslankyně Maxová odchází z ANO. Babišovo hnutí podle ní jen rozdává peníze

Europoslankyně Radka Maxová opouští hnutí ANO. Maxová patřila k zakládajícím členům v současnosti nejsilnějšího politického uskupení v Česku. Uvedla, že se hnutí odklonilo od původních idejí a převládají v něm marketingové zájmy. Výhrady má k jeho sociální politice a vadí jí, že hnutí už nestojí o její názory. Poslankyní Evropského parlamentu Maxová zůstane.

Radka Maxová
doporučujeme

"Věřila jsem, že je to protikorupční hnutí, že je středově rozkročeno, chce pomáhat malým a středním podnikům a chce dělat spravedlivou sociální politiku," vysvětlila Deníku N, s čím do hnutí vstupovala. ANO se však podle Maxové změnilo a odklonilo od původních idejí. "Občas tam převládají marketingové zájmy a ne to, co by bylo pro Českou republiku lepší," řekla.

Maxové také vadí sociální politika nejsilnějšího vládního hnutí, která je podle ní jako okopírovaná od sociální demokracie. "Za některé kroky, které hnutí dělá v sociální politice, se stydím. Je to pouze rozdávání peněz," tvrdí Maxová. Kritizuje, že ANO neudělalo nic pro boj s chudobou a neprovedlo důchodovou reformu.

V rozhovoru pro Deník N kritizuje také některé kroky premiéra Andreje Babiše a vlády v koronavirové krizi. "Tvrdilo se, že máme dostatek roušek, později se ukázalo, že nemáme. Celá první vlna se zvládla jenom díky občanské společnosti," domnívá se europoslankyně.

K rozhodnutí opustit ANO ji vedly také vztahy uvnitř hnutí. "O moje názory zakládající členky, donedávna krajské předsedkyně a teď europoslankyně, už hnutí ANO nestojí," tvrdí Maxová.

Mandátu europoslankyně se Maxová vzdát nehodlá. Chtěla by také zůstat v delegaci hnutí ANO v europarlamentu. "Věřím, že se domluvíme. Budu požadovat volné hlasování a spolupráci si dovedu představit," uvedla.

Babiš na dnešní tiskové konferenci k výsledkům krajských a senátních voleb odchod Maxové přivítal. "Je dobře, že paní Maxová odešla. Naše hnutí se musí zbavit kariéristů," řekl premiér novinářům.

Maxová je členkou hnutí ANO od roku 2012. Od srpna 2012 do března 2013 zastávala post místopředsedkyně hnutí. Vedla také jihočeskou organizaci ANO. V letech 2013 až 2019 byla poslankyní. Členkou Evropského parlamentu je od loňského července.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužené ošetřovné má být 70 procent, schválila Sněmovna

21.10.2020 18:53 Aktualizováno Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru…

Odklad EET zřejmě bude prodloužen do konce roku 2022

21.10.2020 18:42 Aktualizováno Odklad elektronické evidence tržeb zřejmě bude prodloužen o dva roky, tedy do konce roku 2022.…

Bude prodloužen nouzový stav? Vláda rozhodne 30. října

21.10.2020 17:12 Aktualizováno V pátek 30. října se vláda rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, přijede 28 lékařů z Národní gardy…

21.10.2020 17:08 Aktualizováno Příští týden dorazí do Česka pomoct s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama