Europoslankyně Maxová odchází z ANO. Babišovo hnutí podle ní jen rozdává peníze

Europoslankyně Radka Maxová opouští hnutí ANO. Maxová patřila k zakládajícím členům v současnosti nejsilnějšího politického uskupení v Česku. Uvedla, že se hnutí odklonilo od původních idejí a převládají v něm marketingové zájmy. Výhrady má k jeho sociální politice a vadí jí, že hnutí už nestojí o její názory. Poslankyní Evropského parlamentu Maxová zůstane.

Radka Maxová
doporučujeme

"Věřila jsem, že je to protikorupční hnutí, že je středově rozkročeno, chce pomáhat malým a středním podnikům a chce dělat spravedlivou sociální politiku," vysvětlila Deníku N, s čím do hnutí vstupovala. ANO se však podle Maxové změnilo a odklonilo od původních idejí. "Občas tam převládají marketingové zájmy a ne to, co by bylo pro Českou republiku lepší," řekla.

Maxové také vadí sociální politika nejsilnějšího vládního hnutí, která je podle ní jako okopírovaná od sociální demokracie. "Za některé kroky, které hnutí dělá v sociální politice, se stydím. Je to pouze rozdávání peněz," tvrdí Maxová. Kritizuje, že ANO neudělalo nic pro boj s chudobou a neprovedlo důchodovou reformu.

V rozhovoru pro Deník N kritizuje také některé kroky premiéra Andreje Babiše a vlády v koronavirové krizi. "Tvrdilo se, že máme dostatek roušek, později se ukázalo, že nemáme. Celá první vlna se zvládla jenom díky občanské společnosti," domnívá se europoslankyně.

K rozhodnutí opustit ANO ji vedly také vztahy uvnitř hnutí. "O moje názory zakládající členky, donedávna krajské předsedkyně a teď europoslankyně, už hnutí ANO nestojí," tvrdí Maxová.

Mandátu europoslankyně se Maxová vzdát nehodlá. Chtěla by také zůstat v delegaci hnutí ANO v europarlamentu. "Věřím, že se domluvíme. Budu požadovat volné hlasování a spolupráci si dovedu představit," uvedla.

Babiš na dnešní tiskové konferenci k výsledkům krajských a senátních voleb odchod Maxové přivítal. "Je dobře, že paní Maxová odešla. Naše hnutí se musí zbavit kariéristů," řekl premiér novinářům.

Maxová je členkou hnutí ANO od roku 2012. Od srpna 2012 do března 2013 zastávala post místopředsedkyně hnutí. Vedla také jihočeskou organizaci ANO. V letech 2013 až 2019 byla poslankyní. Členkou Evropského parlamentu je od loňského července.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žalobci žádali trest za příspěvek o prezidentovi, u NS neuspěli

09.03.2021 09:56 Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání žalobců, kteří trvali na potrestání bývalého radního Jesenice u…

Havlíček: Vláda schválila dva nové kompenzační programy

08.03.2021 21:50 Aktualizováno Vláda dnes chválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 korun na…

Babiš odletí ve středu na návštěvu Izraele, Petříček příští týden navštíví…

08.03.2021 20:41 Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu odpoledne poletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde bude…

Pracovníci sociálních služeb dostanou odměnu 15.000 až 50.000 korun,…

08.03.2021 18:36 Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama