Exekuce, delší nouzový stav, pokuty pro firmy. Sněmovnu čeká náročné rokovaní

Sněmovna rozhodne na příští řádné schůzi o pokutách firmám za porušení protikoronavirových omezení nebo o uzákonění chráněného účtu pro dlužníky v exekuci. Obě předlohy vrátili dolní komoře senátoři. Poslanci budou s největší pravděpodobností projednávat také další prodloužení nouzového stavu.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie
doporučujeme

Premiér Andrej Babiš (ANO) už ohlásil, že kabinet bude s ohledem na epidemii žádat o dalších 30 dnů. Nyní končí stav nouze v pátek 22. ledna.

První letošní řádná schůze Sněmovny začne v úterý 19. ledna odpoledne. Poslanci by se na ní měli sejít z preventivních důvodů opět v polovičním počtu. Výjimkou bude projednávání zákonů, které vrátil Senát. K přehlasování jeho stanovisek jsou nutné hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101 z nich. Schůze podle návrhu programu, jak jej projednal organizační výbor, potrvá tři týdny. S týdenní přestávkou na zasedání výborů by měla skončit v pátek 12. února.

Zavedení až třímilionové pokuty firmám za porušení restrikcí vydaných podle krizového zákona Senát odmítl. Horní hranice postihu je podle senátorů neúměrně vysoká a mohla by vést k likvidaci firem a živnostníků. Nyní hrozí pokuty jen jednotlivcům, a to až 20.000 korun. Vznik chráněného bankovního účtu, na němž by dlužníci v exekuci měli mít nezabavitelné peníze, chce Senát zjednodušit. Proti úpravám horní komory se ale postavila za předkladatele poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) i ministerstvo spravedlnosti.

K předlohám, které Senát dolní komoře vrátil k opětovnému posouzení, patří také návrhy zákonů o evidenci skutečných majitelů a o prověřování zahraničních investic. Zákon o prověřování investic by se měl podle senátorů výslovně vztahovat na dodávky jaderných zařízení od firem mimo NATO a EU.

V závěrečném schvalování je v dolní komoře například novela proti dvojí kvalitě potravin, jež by mohla zavést i kvóty na vybrané základní potraviny, které se produkují v Česku. Ve finále je také zahrádkářský zákon a novela trestního řádu, jež by mohla uzákonit trestnost šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí. Před schvalováním je ve Sněmovně rovněž návrh zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Zrychleně ve stavu legislativní nouze by poslanci měli hlasovat o vládní předloze, podle níž by se ošetřovné nezapočítávalo od ledna do konce září do příjmu při posuzování nároku na různé sociální dávky. Lidé by tak nepřišli o přídavky na děti nebo o příspěvky na bydlení kvůli tomu, že jim se zpožděním dorazí ošetřovné za dva měsíce najednou či spolu se mzdou.

Případná žádost kabinetu ANO a ČSSD o souhlas s prodloužením nouzového stavu by byla již pátá v řadě. Na stav nouze se váže většina vládních protikoronavirových restrikcí. Lze také nasadit například vojáky na pomoc mimo jiné ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb.

Do finále by Sněmovna mohla poslat například návrh na přeměnu dětských skupin na jesle s přísnějšími pravidly, zavedení takzvaného klouzavého mandátu poslanců a nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Na podobě normy se vláda ANO a ČSSD dlouho nedokázala shodnout. Poslanci do ní navrhli desítky změn.

Návrh programu schůze čítá zhruba 490 bodů. Stejně jako při minulých schůzích se nepředpokládá, že se poslanci stihnou vypořádat se všemi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starostové jsou ochotni prodloužit nouzový stav o dny

19.01.2021 11:41 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) je ochotné podpořit prodloužení nouzového stavu v řádu dnů.…

Zástupci koalice Spolu chtějí od vlády informace o očkování

19.01.2021 11:19 Expertní tým opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 chce od vlády informace o termínech očkování…

GLOSA: „Musíme to opravit.“ Realitu Babišovy vlády nejlépe odráží slogan…

19.01.2021 11:10 Kdyby řešení palčivých problémů Česka bylo tak jednoduché, jak si to Andrej Babiš (ANO)…

Iniciativa Chcípl PES se mění v politické hnutí, restaurace budou buňkami

19.01.2021 11:03 Restauratéři z iniciativy Chcípl PES chtějí založit politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama