Filip doporučí vedení KSČM, ať podpoří rozpočet. Na jednání přijde i Babiš

Předseda KSČM Vojtěch Filip doporučí výkonnému výboru strany, aby před prvním čtením ve Sněmovně podpořil státní rozpočet na příští rok. Novinářům to dnes řekl při příchodu na zasedání, kterého se účastní i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Schillerová uvedla, že přichází s optimistickou náladou. Vláda ANO a ČSSD bude hlasy komunistů potřebovat, aby rozpočet prosadila. Výbor KSČM dnes doporučí poslaneckému klubu, jak hlasovat při prvním čtení.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vojtěch Filip
doporučujeme

"Já budu navrhovat výkonnému výboru, abychom souhlasili s prvním čtením státního rozpočtu, protože si myslím, že ty nejzákladnější věci, které se týkají naší dohody o toleranci, jsou naplněny," řekl Filip při příchodu na jednání. Kabinet díky toleranci komunistů získal důvěru a o hlasy strany se opírá i při některých klíčových hlasováních.

Filip ocenil, že rozpočet zohledňuje požadavky komunistů ohledně zvyšování mezd učitelů, pracovníků ve státní sféře a důchodů. "Zbývá jednání o zdravotnictví, to budeme muset příští týden propracovat," uvedl. Komunisté před týdnem oznámili, že požadují upravení úhradové vyhlášky podle požadavků takzvaného krizového štábu českého zdravotnictví, který tvoří odbory a další organizace.

Babiš jednání opustil po zhruba hodině a čtvrt kvůli dalšímu programu. Novinářům řekl, že dostal řadu dotazů. "Jeden ze závěrů je, že budeme sedět na zdravotnictví, příští týden se setkáme," uvedl. Odmítl ale, že by se mohla měnit úhradová vyhláška. O podobných požadavcích jako vyjádřila KSČM, Babiš dříve odmítl jednat s koaliční ČSSD. Dnes řekl, že na tom trvá. "ČSSD měla zdravotnictví čtyři roky a výsledek působení jejich ministra byl katastrofální," vysvětlil Babiš, který často kritizuje práci exministra Svatopluka Němečka (ČSSD).

Schillerová při příchodu na jednání řekla, že vedení KSČM seznámí se základními položkami, i když o nich o prázdninách dopodrobna jednala s vyjednavačkou KSČM a šéfkou sněmovního rozpočtového výboru Miloslavou Vostrou. "Budeme se snažit přesvědčit zástupce komunistické strany, aby podpořili rozpočet. Já jsem optimistická a jdu na jednání s velkou nadějí," řekla Schillerová. Babiš se u novinářů nezastavil.

Vostrá koncem prázdnin uvedla, že doporučí, aby strana ve Sněmovně návrh podpořila. ČTK ve středu řekla, že velká řada požadavků KSČM, například v sociální oblasti a oblasti investic, se do rozpočtu promítla. "Nebylo nám vyhověno v jednom požadavku, který jsme měli, to znamená na snížení schodku na 30 miliard," uvedla. Rozpočet počítá se schodkem o deset miliard korun vyšším.

O podpoře rozpočtu v prvním čtení se poradí před začátkem příští schůze Sněmovny poslanecký klub, o doporučení poslancům pro závěrečné hlasování se postará v prosinci ústřední výbor KSČM.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražské zastupitelstvo se pohádalo kvůli záchodům

17.10.2019 17:50 Zástupci pražské koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) na dnešním…

Skandál u pražských Pirátů: Šéfka zastupitelů rezignovala, navezla se do…

17.10.2019 17:50 Aktualizováno Předsedkyně pražských zastupitelů za Piráty Michaela Krausová rezignovala na svou funkci.…

Zeman proti Praze. Poslal dopis čínskému prezidentovi, žádá o další…

17.10.2019 16:24 Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby…

Moravská Cosa nostra? Šéf ODS Fiala žádá rezignaci Schillerové, kvůli…

17.10.2019 16:09 Představitelé opoziční ODS dnes vyzvali k rezignaci ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO).…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama