Filip jedná s premiérem Babišem, dorazí i Hamáček

Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes odpoledne dorazil na úřad vlády na jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) mimo jiné o podmínkách tolerance vlády. Schůzky se účastní i vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček. Novinářům dnes řekl, že jeho strana nebude bránit jednání o sloučení zdravotních pojišťoven ministerstva vnitra a obrany, jak komunisté žádají.

Vojtěch Filip (KSČM)
doporučujeme

Argumentovat neprodloužením nouzového stavu je podle něj ale nebezpečné. Podle komunistů vláda nenaplnila jejich požadavky na spuštění skiareálů během jarních prázdnin a otevření škol. Zástupci komunistů se proto dnes sešli i s prezidentem Milošem Zemanem.

Komunisté dosud toleranční dohodu mezi KSČM a ANO hodnotili pravidelně po půl roce pouze s větší vládní stranou. Ze závazků z toleranční smlouvy komunisté tlačí podle místopředsedy Stanislava Grospiče především na sloučení zdravotních pojišťoven ministerstev vnitra a obrany a na zavedení pěti týdnů dovolené. Babiš by je podle něj měl znovu stvrdit. Filip minulý týden po jednání s lídry ANO uvedl, že na pětitýdenní dovolené je shoda.

Ohledně podpory dalšího pokračování nouzového stavu se komunisté chtějí rozhodnout také podle jednání s ANO. "Spíše se kloním k tomu, že pokud nebude premiér ochotný garantovat, že už neporuší své závazky, tak potom nouzový stav nepodpoříme," uvedl po úterním jednání nejužšího vedení KSČM Grospič. Řadu nynějších opatření lze podle něj nařídit i bez nouzového stavu, i když by to kladlo větší požadavky na krajské hygienické stanice, hlavní hygieničku a ministerstvo zdravotnictví. Podle Hamáčka by tento postup znamenal riziko soudních sporů.

Vicepremiér dnes uvedl, že opatření proti šíření koronaviru se mají řešit na základě názorů epidemiologů, odborníků, nikoli přání některých stran. Kdyby vláda, kterou komunisté dosud vždy s prodloužením nouzového stavu ve Sněmovně podrželi, nemohla po 14. únoru znovu termín konce platnosti opatření prodloužit, "padl by zdravotnický systém na ústa", míní.

O podpoře vlády, naplňování toleranční dohody nebo o neplnění požadavků komunistů na změny protiepidemických opatření chtěli zástupci KSČM jednat i se Zemanem. Prezident krátce po 13:00 přijal Filipa a předsedu poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SPD: Při opatřeních je nutné umožnit fungování obchodů a služeb

26.02.2021 09:16 Při dodržení preventivních protikoronavirových opatření je potřeba umožnit fungování maloobchodu a…

Poslanci se opět sejdou k prodloužení nouzového stavu

26.02.2021 07:51 Poslanci se dnes opět sejdou k debatě o prodloužení nouzového stavu. Menšinový kabinet ANO a ČSSD…

Před 30 lety se rozpadla Varšavská smlouva. Havel si ji pojil s invazí,…

25.02.2021 22:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Pásy jejich tanků zadusily náznaky rodící se svobody a demokracie v Maďarsku i…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama