Filip varoval před tím, aby podmínky voleb do PS určoval Senát

Předseda KSČM Vojtěch Filip by byl nerad, kdyby podmínky voleb do Sněmovny určoval Senát tím, že zablokuje sněmovní dohodu. Novinářům to řekl po dnešním jednání širšího vedení KSČM. Poté, co Ústavní soud část předpisu o volbách do dolní komory Parlamentu tento týden zrušil, je podle něj nutné najít kompromisní řešení, které podpoří většina v obou komorách.

Vojtěch Filip
doporučujeme

Podle Filipa se zřejmě bude nutné smířit s tím, že na předpisu nebude úplná shoda. Nutné je podle něj najít kompromis, který podpoří většina obou komor. "Byl bych nerad, aby byl Senát tím, kdo určuje podmínky voleb do Sněmovny. My se také Senátu do jejich jednacích řádů nevměšujeme, nesnažíme se získat nějakou nadvládu nad Senátem," uvedl.

Pokud by Senát zablokoval případnou dohodu Sněmovny, bylo by to podle Filipa velmi nebezpečné. Za jednu z možných variant považuje i to, že by se přijala úprava pro letošní říjnové volby a po nich by vznikla pracovní skupina obou komor a připravila komplexní novelizace volebních kodexů.

Filip by byl rád, aby principy dohody vznikly do konce února. "Aby pak ministerstvo vnitra napsalo ten zákon tak, aby už v březnu jsme o něm mohli jednat jako o textu zákona," uvedl. Ústavní soud podle něj vytvořil na ústavní činitele nepřiměřený tlak.

Ústavní soud tento týden ve volebním zákoně zrušil mimo jiné způsob přepočítávání voličských hlasů na poslanecké mandáty. Sněmovní strany se chystají o nové úpravě, která se uplatní i při letošních již vyhlášených volbách, jednat v úterý odpoledne. Schůzka vedení Senátu a jeho klubů se uskuteční v úterý večer. K přijetí volebních úprav je třeba souhlasu obou parlamentních komor, poslanci nemohou Senát přehlasovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ANO sněmovní volby nevyhraje, premiérem bude Bartoš, tipují bookmakeři

28.02.2021 07:38 V podzimních volbách do Sněmovny podle bookmakerů hnutí ANO vítězství neobhájí. Na tuto variantu je…

ČSSD navrhne uzavření méně důležitých podniků

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků,…

Novináři vyzvali Hamáčka, aby mohli cestovat díky svým průkazům

27.02.2021 21:03 Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka …

Maláčová se dohaduje se Schillerovou na twitteru. Lidé nechápavě kroutí…

27.02.2021 16:56 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na twitteru nabídla ministryni práce Janě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama