Firmy opět musí platit odvody. Sněmovní komise je pro zachování úlev do konce roku

Stát by měl odpouštět sociální odvody firmám do 50 zaměstnanců i minimální zálohy na sociálním pojištění živnostníkům do konce roku. Shodla se na tom dnes sněmovní komise pro posouzení účinnosti vládní pomoci v době epidemie koronaviru, řekl novinářům její předseda Zbyněk Stanjura (ODS).

Zbyněk Stanjura
doporučujeme

Obě úlevy platily do srpna. Prodloužení podpory navrhují občanští demokraté v novelách příslušných zákonů. Jsou v návrhu programu mimořádné schůze, o jejíž svolání požádala čtveřice opozičních stran na příští týden.

V červnu podle Stanjury využilo úlevu přes 100.000 menších firem, ušetřily asi čtyři miliardy korun. "Mohly je věnovat na mzdy, na platby dodavatelům, na to, aby investovaly do svých firem a lidí, a také se tím odvrátilo riziko druhotné platební neschopnosti," uvedl.

V případě odpuštění minimálních záloh na zdravotní pojištění drobným podnikatelům komise podle svého předsedy doporučila, aby pomoc nadále cílila na nejvíce postižené oblasti podnikání, například cestovní ruch.

Kriticky komise hodnotila například takzvaný kompenzační bonus pro malé společnosti s ručením omezeným, vyplynulo se Stanjurova vyjádření. Očekávané náklady činily 15 miliard korun, vyplaceny byly podle Stanjury zhruba dvě miliardy. "Pomoc byla poměrně pozdě," řekl. Za naprosto nefunkční a zbytečný pak označil zákon o možnosti odkladu úhrady nájemného v bytech. Požádalo o ně jen 57 lidí, oprávněně 47 z nich, podotkl Stanjura.

Do konce roku by mělo podle názoru komise pokračovat státní dorovnávání 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech, uvedl Stanjura. Vláda by naopak neměla prodlužovat poskytování 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky, dodal za komisi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček a Hamáček odsoudili potlačení demonstrací na podporu Navalného v…

24.01.2021 13:11 Aktualizováno Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) odsoudil v souvislosti se zákroky proti demonstracím na…

Návrat deseti miliard armádě závisí na zdraví Metnara, uvedl Babiš

24.01.2021 10:46 Na zdravotním stavu ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) podle premiéra Andreje Babiše (ANO)…

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

23.01.2021 22:08 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Zemřela pražská zastupitelka za ODS Jaroslava Janderová, bylo jí 70 let

23.01.2021 18:32 V Praze dnes dopoledne zemřela v 70 letech pražská zastupitelka a předsedkyně magistrátního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama