Firmy opět musí platit odvody. Sněmovní komise je pro zachování úlev do konce roku

Stát by měl odpouštět sociální odvody firmám do 50 zaměstnanců i minimální zálohy na sociálním pojištění živnostníkům do konce roku. Shodla se na tom dnes sněmovní komise pro posouzení účinnosti vládní pomoci v době epidemie koronaviru, řekl novinářům její předseda Zbyněk Stanjura (ODS).

Zbyněk Stanjura
doporučujeme

Obě úlevy platily do srpna. Prodloužení podpory navrhují občanští demokraté v novelách příslušných zákonů. Jsou v návrhu programu mimořádné schůze, o jejíž svolání požádala čtveřice opozičních stran na příští týden.

V červnu podle Stanjury využilo úlevu přes 100.000 menších firem, ušetřily asi čtyři miliardy korun. "Mohly je věnovat na mzdy, na platby dodavatelům, na to, aby investovaly do svých firem a lidí, a také se tím odvrátilo riziko druhotné platební neschopnosti," uvedl.

V případě odpuštění minimálních záloh na zdravotní pojištění drobným podnikatelům komise podle svého předsedy doporučila, aby pomoc nadále cílila na nejvíce postižené oblasti podnikání, například cestovní ruch.

Kriticky komise hodnotila například takzvaný kompenzační bonus pro malé společnosti s ručením omezeným, vyplynulo se Stanjurova vyjádření. Očekávané náklady činily 15 miliard korun, vyplaceny byly podle Stanjury zhruba dvě miliardy. "Pomoc byla poměrně pozdě," řekl. Za naprosto nefunkční a zbytečný pak označil zákon o možnosti odkladu úhrady nájemného v bytech. Požádalo o ně jen 57 lidí, oprávněně 47 z nich, podotkl Stanjura.

Do konce roku by mělo podle názoru komise pokračovat státní dorovnávání 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech, uvedl Stanjura. Vláda by naopak neměla prodlužovat poskytování 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky, dodal za komisi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brněnská primátorka Vaňková má covid-19

25.09.2020 19:36 Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) má covid-19, pozitivně testovaný na nový koronavirus je…

Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

25.09.2020 17:35 Český premiér Andrej Babiš v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě…

Petříček: Češi budou moci s CK do Tuniska nadále bez testů na covid

25.09.2020 16:58 Čeští turisté, kteří se s cestovními kanceláři vydají do Tuniska, nadále budou moci do africké země…

Václav Krása je v karanténě, přerušil volební kampaň do Senátu

25.09.2020 16:19 Kandidát do Senátu Václav Krása (za Trikolóru) je v karanténě kvůli kontaktu s osobou nakaženou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama