Firmy z holdingu Agrofert získaly dotace na ovocné sady, neměly na ně nárok

Čtyři firmy z holdingu Agrofert čerpaly dotace na ovocné sady, ačkoli byla tato podpora určena pro malé a střední podniky. V letech 2010 až 2017 získaly víc než 7,5 milionu korun. Ministerstvo zemědělství od tří z nich žádá vrácení podpory, Agrofert proti tomu podal žalobu k soudu.

Agrofert
doporučujeme

Napsal to dnes server SeznamZprávy.cz. Agrofert patří do svěřenských fondů, kam svůj majetek vložil premiér Andrej Babiš (ANO).

Podpora firmám z Agrofertu plynula na vybudování závlah a na restrukturalizace ovocných sadů, získat ji mohly podle podmínek dotačních programů mikropodniky, malé a střední podniky. Agrofert přitom vykazuje tržby v desítkách miliard korun. Firma Alimex Nezvěstice získala v roce 2010 a 2012 dotace 1,5 milionu korun, Lužanská zemědělská dostala v letech 2015 až 2017 víc než 2,8 milionu. Společnost Sady CZ čerpala v roce 2017 dotaci 2,7 milionu korun, firma MAJ využila v letech 2014 a 2017 zhruba půl milionu korun.

Ministerstvo zemědělství se třemi ze čtyř firem zahájilo v roce 2018 řízení o odnětí podpory, že mají podniky dotace vrátit, nakonec potvrdil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Vrátit dotaci ministerstvo nechce od Alimexu Nezvěstice. "Podmínka, že dotace může být poskytována pouze malým a středním podnikům, platí od roku 2015, a to v návaznosti na odpovídající legislativní základ, který byl přijat v roce 2014," uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Podle Václava Šmejkala z Katedry evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy se ale Evropská komise v nařízení z roku 2014 odvolává na předchozí nařízení z roku 2006, ve kterém je jasně řečeno, že i dříve byly podmínky nastaveny pro malé a střední podniky. "Je to unií mnohokrát opakovaný standard, který má bránit tomu, aby podnikatelské kolosy účelově čerpaly dotace na menší součásti svého impéria. Právo EU má v tomto přednost před vnitrostátním právem členských států, a to zcela jednoznačně, jde-li o podpory kofinancované z evropského rozpočtu," cituje server Šmejkala.

Proti rozhodnutí o odnětí dotací 5,5 milionu korun společnostem Lužanská zemědělská, Sady CZ a MAJ se Agrofert brání u soudu. Koncern trvá na tom, že se žádná chyba nestala. "Naše společnosti postupovaly v rámci dotačního procesu v souladu s tehdy platnými podmínkami poskytnutí dotace," uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

U dotací pro ovocnáře jde o podobnou situaci jako v případu farmy Čapí hnízdo, která také čerpala peníze z programu určeného pro malé a střední podniky. Součástí Agrofertu sice v té době nebyla, ale pod koncern patřila před tím i po získání dotace. Policie proto v případu zjišťuje, zda se nejednalo o dotační podvod. V kauze trestně stíhá i premiéra Babiše.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Vláda se zavedením povinných respirátorů vyčkává, sleduje okolní státy

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech…

Babiš kvóty na potraviny neschvaluje, očekává, že je Senát vrátí

22.01.2021 20:10 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že Senát vrátí poslancům novelu, podle které by prodejny…

Prezident Zeman ukončil preventivní prohlídku v nemocnici

22.01.2021 11:30 Prezident Miloš Zeman ukončil preventivní prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici a odjel na zámek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama