Fond kinematografie chce více peněz na pobídky i v dalších letech, rozhodne vláda

Zvýšit dotaci na podporu filmových pobídek o 500 milionů korun v roce 2020 i v letech následujících požaduje Státní fond kinematografie (SFK). V několika posledních letech na pobídky zahraničním filmovým štábům šlo vždy 800 milionů korun. Letos je však filmaři kvůli velkému zájmu o natáčení v ČR vyčerpali již v polovině roku.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto
doporučujeme

Premiér Andrej Babiš tento týden slíbil pro letošní rok zvýšení částky o 500 milionů na celkových 1,3 miliardy korun. 

Návrhem rozpočtu SFK se bude v pondělí zabývat vláda. Návrh ministerstva kultury počítá na pobídky se stejnou sumou jako v několika minulých letech, tedy pouze s 800 miliony korun. Vláda se rozpočtem SFK, který stát poskytuje prostřednictvím rozpočtu ministerstva kultury, bude zabývat na přání poslanců. Ti volí členy rady fondu.

"Vyšší dotace bude generovat vyšší příliv investic do české ekonomiky, rozvoj českého filmového průmyslu bude pokračovat včetně všech pozitivních efektů nefilmového charakteru," uvádí se v předkládací zprávě.

Požadavek na navýšení přitom počítá se zachováním pobídek ve výši 20 procent; zástupci českého filmového průmyslu ale také v posledních měsících upozorňují na to, že i při navýšení sumy určené na pobídky hrozí tuzemskému filmovému průmyslu odliv zájemců. Většina evropských států, které pobídky nabízejí, totiž procento takzvané vratky zvyšuje na 30 i více procent. Gruzie má 20 až 25 procent, Chorvatsko je zvýšilo na 25 procent. Pobídky má také Turecko, Austrálie, Jižní Korea a některé státy USA.

Pobídky pro zahraniční filmaře představují možnost získat zpět část nákladů. Jde o projekty různého druhu, od několikadenního natáčení až po realizaci desetidílného seriálu, který zabere sto natáčecích dní.

Zahraniční filmové štáby loni přinesly do České republiky pět miliard korun. Letos dosáhly projekty v programu filmových pobídek této hodnoty již v polovině roku. Fond předpokládá, že poptávka a zvyšování přílivu zahraničních investic bude pokračovat i v roce 2020. Proto zdůrazňuje potřebu navýšit celkovou částku. Rozpočet SFK na příští rok počítá s 800 miliony na pobídky a přibližně 350 miliony na podporu české kinematografie; celkem činí vyrovnaný rozpočet SFK přibližně 1,23 miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Budoucí prezident ČR? Bookmakeři mají dva favority

15.12.2019 22:33 Aktualizováno Největšími favority na budoucího prezidenta České republiky jsou podle bookmakerů aktuálně premiér…

Zákeřné útoky cizích velmocí v Česku? U Moravce se bouřlivě diskutovalo

15.12.2019 16:22 Aktualizováno Grémium Poslanecké sněmovny by v úterý mělo řešit možnost zřízení sněmovní vyšetřovací komise,…

Růst rodičovského příspěvku: Jaká varianta projde? Spor trvá

15.12.2019 14:19 Místopředseda hnutí ANO a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček nepředpokládá, že by…

Ve Strakonicích rozhodnuto. Drtivě vyhrálo hnutí, kvůli kterému se volby…

15.12.2019 13:26 Aktualizováno Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama