Forum 2000: Cichanouská žádá opakování voleb v Bělorusku, mají být pod mezinárodním dohledem

Prezidentské volby v Bělorusku se musí opakovat, musí být pod dohledem mezinárodních pozorovatelů a nesmí v nich být omezen seznam kandidátů, jako tomu bylo letos v srpnu. Na mezinárodní konferenci Forum 2000 to dnes řekla vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Zdůraznila také, že současné protesty proti režimu Alexandra Lukašenka nejsou geopolitickým střetem Ruska s Evropskou unií, ale vnitřní záležitostí Bělorusů.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.
doporučujeme

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v debatě s Cichanouskou zdůraznil, že EU neusiluje o změnu vztahů mezi Běloruskem a Ruskem.

Cichanouská, která v srpnu kandidovala proti Lukašenkovi, řekla, že opozice nyní vznáší pouze minimalistický požadavek na uspořádání nových, tentokrát spravedlivých voleb. Cílem podle ní je ukončit diktátorský režim v zemi. Vizi budoucnosti pro Bělorusko bude podle Cichanouské muset přednést každý z kandidátů ve volebním programu a bude na občanech, aby si vybrali preferovanou variantu.

Lídryně opozice také odmítla, že by střet mezi opozicí znamenal volbu mezi Běloruskem a EU. "Jsme nezávislá a suverénní země," zdůraznila. Pozici Běloruska vidí mezi východem a západem, země podle ní chce přátelské vztahy se všemi svými sousedy.

Petříček uvedl, že ani EU neusiluje o to, aby Bělorusko měnilo své vztahy s Ruskem. "Bělorusko si po nových volbách bude moci zvolit, s kým chce spolupracovat. Je to vnitřní věc Běloruska a Bělorusové mají k Rusům tradičně velmi blízko," řekl ministr. Podle něj se nedá očekávat, že by nad Minskem vlály vlajky EU.

Petříček také zdůraznil, že unie hodlá podporovat běloruskou občanskou společnost, a to jak morálně, tak prakticky. EU by podle něj také měla připravit komplexní plán, který by po opakovaných prezidentských volbách nabídl Bělorusku ekonomickou spolupráci, rozvoj svobodných médií nebo možnost studentských pobytů v unii.

Cichanouská na konferenci také uvedla, že dosavadní snahy opozice o jednání se zástupci režimu nikam nevedly, protože úřady odmítají komunikovat. Opozice proto má zájem o mezinárodní zprostředkování rozhovorů. Cichanouská by v tomto směru uvítala zprostředkovatelskou roli kterékoli země, vhodné by podle ní bylo, kdyby se zapojilo i Rusko.

V Bělorusku vypukly nepokoje po srpnových prezidentských volbách. Běloruské úřady vyhlásily vítězem dosavadního prezidenta Lukašenka, opozice zformovaná kolem Cichanouské považuje výsledky za zfalšované. Evropská unie, včetně Česka, Lukašenkovo zvolení neuznává. Ministři zahraničí EU se dohodli na sankcích proti představitelům režimu zodpovědným za falšování voleb i potlačování protestů, na seznamu je i Lukašenko.

Cichanouská dnes vyjádřila přesvědčení, že na rozdíl od roku 2010 budou protestující vytrvalejší a dosáhnou svého cíle. Výhodou proti situaci před deseti lety podle ní je, že se mohou demonstranti snáz organizovat pomocí internetu. Vyrostla také nová generace, která nechce žít v autoritářském režimu.

Petříček vyjádřil naději, že úsilí o změnu poměrů v Bělorusku nebude trvat tak dlouho jako v 80. letech v Polsku, kdy teprve po devíti letech od založení nezávislých odborů Solidarita došlo k dohodě s komunistickým režimem na předání moci. Západ se ale podle českého ministra přesto musí připravit na možnost, že se Lukašenkův režim ještě nějakou dobu udrží. O to důležitější bude v tomto mezidobí podpora běloruské občanské společnosti, uvedl Petříček.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Babiš navrhl další uvolnění pravidel pro sestavování rozpočtů

26.10.2020 17:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl společně se záměrem zrušit superhrubou mzdu i další rozvolnění…

Piráti vyzvali vládu, aby umožnila Polkám interrupce v Česku

26.10.2020 17:07 Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama