Forum 2000: Tchajwanská prezidentka vyzdvihla vztahy s ČR, Vystrčil varoval před populismem

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen na úvod mezinárodní konference Forum 2000 vyzdvihla vztahy mezi Českem a Tchaj-wanem. Země podle ní mají shodné hodnoty a jejich spolupráce může vést k prosperitě na obou stranách. Ocenila také zářijovou návštěvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu, která podle prezidentky ukázala obyvatelům ostrova, že nebudou nikdy opuštění.

Cchaj Jing-we
doporučujeme

"Tchaj-wan a Česká republika jsou partneři se sdílenými hodnotami. Věříme ve svobodu, demokracii, transparentnost, lidská práva. Máme podobnou historickou zkušenost, kdy naši občané bojovali proti autoritářskému režimu," uvedla Cchaj Jing-wen. Připomněla také někdejší podporu prvního českého prezidenta Václava Havla Tchaj-wanu, stejně jako letošní Vystrčilovu návštěvu země.

"Země se stejnými hodnotami musí spolupracovat, abychom si zachovali svůj způsob života. Jen spoluprací můžeme zajistit zachování své demokracie a svobody," řekla tchajwanská prezidentka. Zdůraznila, že demokracie a svoboda jsou základem pro ekonomickou prosperitu.

Cchaj Jing-wen v návaznosti na Vystrčilovu cestu očekává prohloubení spolupráce mezi Českem a Tchaj-wanem. Příležitosti podle ní jsou například ve vývoji umělé inteligence, v komunikacích nebo ve zdravotnictví. Tchajwanská prezidentka také přislíbila vypsání výměnných programů pro české vysokoškolské studenty.

Vztahy mezi Českem a Tchaj-wanem se letos dostaly do popředí veřejného zájmu díky Vystrčilově cestě do ostrovní země. Proti cestě ostře protestovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii, Vystrčila kritizovali i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na úvod mezinárodní konference Forum 2000 varoval před populisty, kteří slibují bezpracnou prosperitu. Základem prosperity podle něj jsou svoboda, solidarita a demokracie. Populismus v dlouhodobém pohledu svobodu a demokracii zabíjí, uvedl Vystrčil. Zvláštní zástupce Evropské unie pro lidská práva Eamon Gilmore uvedl, že v současnosti je ve světě velmi dobrá živná půda pro vzestup populismu.

"Osobně považují postupný nárůst politického populismu za jeden z největších současných celosvětových problémů," řekl Vystrčil. Podle něj je nemravné, když politici lidem slibují, že se budou mít dobře, aniž by se o to museli zasloužit a museli překonávat překážky, aniž by se chovali odpovědně a solidárně.

"Je to právě populismus, který postupně zabíjí pravdu, odpovědnost a solidaritu, následně i svobodu a demokracii," řekl Vystrčil. Upozornil, že populismus se neprojevuje pouze na národní úrovni, ale i v mezinárodním rozhodování, kdy se kvůli krátkodobým ekonomickým výhodám vytváří nezdravá závislost na nedemokratických zemích.

Předseda Senátu zdůraznil, že o svobodu a demokracii je nutné pečovat nejen ve vlastních zemích, ale všude na světě. Připomněl výrok papeže Jana Pavla II., že svobodu nelze jen mít a užívat, ale je třeba ji neustále opětovně získávat.

K problematice populismu se vrátil v dalším panelu konference Gilmore. Upozornil, že ve světě jsou nyní ideální podmínky proto, aby populisté posilovali. "Jedním z důvodů je tempo změn, které je tak rychlé, že s ním lidé nedokážou držet krok," řekl. Připomněl, že v posledních 30 letech výrazně zesílil fenomén ekonomické globalizace, došlo k rychlým technologickým změnám, mění se světové klima a nyní ještě zasáhla svět pandemie koronaviru. "Je to velmi dobrá živná půda pro populisty, kteří šíří politiku strachu," řekl Gilmore.

Populismu podle něj přispívá i změna způsobu komunikace. Lidé nyní čelí záplavě informací a pokud chce politik získat pozornost, často musí používat dramatické výrazy, které nejsou pro danou situaci adekvátní, uvedl Gilmore. Upozornil také, že sociální sítě lákají politiky k nabízení jednoduchých řešení, přestože by situace vyžadovala komplexnější přístup.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude prodloužen nouzový stav? Vláda rozhodne 30. října

21.10.2020 13:59 V pátek 30. října se vláda rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový…

Babiš a Prymula: Nové restrikce mají zabránit kolapsu, kapacita nemocnic…

21.10.2020 13:52 Aktualizováno Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů zatím nefungují, vysvětlil po dnešním mimořádném…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, má přijet 28 lékařů z USA

21.10.2020 13:43 Česko se kvůli vývoji epidemie covidu-19 obrátilo na zahraniční partnery s žádostí o pomoc, řekl po…

Poslanci navrhují zvýšit prodloužené ošetřovné až na 80 procent

21.10.2020 11:17 Poslanci navrhují zvýšit ošetřovné o deset, 15 nebo i o 20 procentních bodů až na 80 procent…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama