GLOSA: „Musíme to opravit.“ Realitu Babišovy vlády nejlépe odráží slogan ze silnic

GLOSA - Kdyby řešení palčivých problémů Česka bylo tak jednoduché, jak si to Andrej Babiš (ANO) představoval v předvolebních heslech, tahle glosa by nikdy nevznikla. Realita je však úplně jiná.

Andrej Babiš
doporučujeme

„Musíme to opravit!“ hlásají běžně cedule Ředitelství silnic a dálnic na tuzemských komunikacích. Slogan mohli pro chybovou hlášku klidně využít také tvůrci centrálního registračního systému pro očkování proti koronaviru. Potíží s ním především v samém úvodu bylo více než dost.

Voliči měli možnost se přesvědčit, jak to dopadá, když jeden z nejsložitějších úkolů v polistopadové historii země dostane na starosti vláda, jejímž hlavním cílem bylo několikrát zpožděnou rekonstrukcí řešit provoz na dálnici D1, nikoliv na internetu. A že byl v pátek ráno velký…

Pomyslných výmolů se objevilo hned několik. Start registrací provázely konkrétní technické problémy, kupříkladu se zpožďovaly autorizační textové zprávy. Dokonce i ve shrnující zprávě ČTK figurují slova o tom, že systém byl „chvílemi nedostupný“, a to vinou velkého náporu zájemců o registraci.

Premiér Andrej Babiš (ANO) hájil stát výrokem jak vystřiženým z demagogického slovníku. „Systém nezkolaboval, ale byl přetížen.“ Pokud se krátce vrátíme k dálnici D1, někdejší ministr Dan Ťok si dnes musí vyčítat, že jej ta samá argumentace nenapadla, když na ní v zimě před dvěma lety došlo k dopravnímu kolapsu.

Pravda, nikdo nemůže kritizovat předsedu vlády za to, že po volbách v roce 2017 neslíbil vyřešení problému, který ještě ani neexistoval. Ze stínu vlastního volebního hesla o schopném národu řízeném nemehly se však ani jemu a jeho lidem vystoupit nedaří.

Důkazem je ostatně i rekonstrukce páteřní D1, kterou navíc premiér Babiš se superministrem Havlíčkem naprosto nepochopitelně vydávají za stavbu nové dálnice. Původně měla být hotová v roce 2018, pak o dva roky později. Nakonec byl termín posunut na letošní rok.

A zpoždění sehrává naprosto klíčovou roli i v případě centrálního registračního systému. Již někdy od jara loňského roku bylo zřejmé, že jedině očkování může vrátit život takzvaně do normálu. Přesto systém jeho tvůrci šili horkou jehlou na poslední chvíli. Výsledek tomu odpovídá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Blatný nebere jako útok Zemanova slova, že je vyhořelý

03.03.2021 21:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebere jako útok slova prezidenta Miloše Zemana, že na…

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona se státními úřady

03.03.2021 19:41 Poslanci dnes rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už…

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama